Fazla biber ile ne yapmalı?

Merhaba! Kardeşim Çanakkale'den gelirken iki kilo kadar acı sivri biber getirmiş, birazını fırında kızarttık ama çok küçük oldukları için pek bir şeye benzemediler. Bu kadar çok biberle ne yapsak? Teşekkürler!

domates, soğan ve yağla birlikte kavurun. her öğünde gider.

  • sutlu nescafe  (07.09.15 20:04:52)
kışlık menemen şeysi hazırlayın

  • la noix  (07.09.15 20:06:30)
kurutun?

  • shotgunwoman  (07.09.15 20:06:42)
mobil edit: o kuru biberlerden 1-2 adedini bir tencere yemeğe bütün olarak atınca güzel acı veriyo.

  • shotgunwoman  (07.09.15 20:07:25)
@sutlu nescafe: biz onu öyle bitirene kadar biberler bozulur diye korkuyorum, yoksa her gün menemen yiyebilirim :)

  • peki madem  (07.09.15 20:07:33)
tursu

  • trolleybus  (07.09.15 20:07:57)
dolapta saklanır o. zaten acı olduğu için kendini yedirir o :)

  • sutlu nescafe  (07.09.15 20:12:22)
birazını turşu yapın. süt turşusu bile olabilir. yapımı çok kolay ve kahvaltılık güzel bir çeşit olur.

birazını közleyin limonla tercihen sirkeyle ve yağla güzel salata olur. hemen bozulmaz kapaklı bir kapta 1-2 hafta durabilir canınız istedikçe yersiniz. sarımsak eklerseniz daha uzun dayanır.

birazını ipe dizip rüzgarlı + güneşli bir yere asın kurusun. kışın ıspanakla kapuskayla kuru fasulyeyle harika olur. bütün olarak biraz ateşte tutarsınz sonra tabaklara aldığınız yemeğin üzerine ufalarsınız .nefiis olur.

birazını menemenlik hazırlarsınız.

süt turşusu tarifi:

biberleri bütün olarak yıkayıp içine turşunun malzemesi girebilsin diye bıçakla iki tarafından küçük birer delik açın. biberleri kavanoza koyup üzerinne süt koyun. biraz da (mayalık) lor peyniri yoksa beyaz peyniri kırıklayıp koyun. tuz ekleyip kapağı açık halde dışarıda bırakın. biberler sararınca olmuştur. 2-3 günde olur. sonra buzdolabına koyun.
tüketirken tabağa alınca üzerine zeytinyağı gezdirin.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (07.09.15 20:27:43)
turşu+1

  • anil  (07.09.15 20:37:08)
Annem kucuk kucuk kesip buzluga atar. Yemeklerde kullanir

  • 65 derece  (07.09.15 23:31:31)
yarısı turşu olur, diğer yarısı domatesle birlikte yağda kızartılıp saklanır. acı biberli domates olarak da, üzerine yumurta eklenip menemen olarak da tüketilebilir. keşke bende olsa... ha bir de, yağda yakmadan kızartıp (minikse yanıp kavrulabilir) üzerine sarmısaklı yoğurt paha biçilemez.

  • tedirginlik hucresi  (08.09.15 03:42:13)