[]

ne yapmalıyım? (hukuk sorusu)

selam üstadlar.

bundan yaklaşık 4 ay önce, aynı evi paylaştığım arkadaşım kendince borçlarıma karşılık olarak (ki öyle bir borç yok, hırsızlığa yol yapıyor eleman) evde bıraktığım laptopumu ben yokken alıp gitti, şehir değiştirip başka bir yerde çalışmaya başladı. şikayetçi olup ifademi verdim ve beklemeye koyuldum. bir süre sonra polisler kendisinin ifadesinin alındığını ve olayın "güveni kötüye kullanma" kapsamında değerlendirildiğini, işin artık mahkemeye sirayet edeceğini söylediler. yalnız aylar geçmesine rağmen ses soluk yok. e-devlet'ten kontrol ediyorum, orada da şahsımla alakalı bir dava olmadığı belirtilmiş.
şüphelendiğim bir durum var. adliyede çalışan bir avukat bu adamın yakını.
şimdi;

1) bu avukat dosyayı sümen altı ediyor olabilir mi? bu cesaret edilebilecek kadar basit bir risk mi?
2) ne yapmam gerek? avukat tutmamı tavsiye edebilirsiniz ancak öğrenciyim ve öyle bir ekonomik gücüm yok.

teşekkürler.

 
türkiyede. hukuk uzun sürüyor 1-2 yıl dava açılması sonra duruşma vb 3-4 yılı bulanilir o mevzu


  • efrasiyab87  (28.07.15 20:49:15) 
peki öylece oturup bekleyecek miyiz? bir yerlere dilekçe, mail vesaire?
sürecin işlediğinden emin olsam beklemek de sorun değil aslında. ama şu an hiçbir bilgi yok.

  • nohut  (28.07.15 20:54:25) 
4 ay kısa bir süre. biraz daha beklemen gerek.

aynı şey babamın başına geldi. adam bize ait bir cihazı alıp gitti. "güveni kötüye kullanma"dan kendisine dava açıldı. şerefsiz 1 yıl 3 ay hapis cezası + 3 bin para cezası aldı. ardından icra davası açtık cihazın parası için. şimdi o dava devam ediyor.
  • teknikekip  (28.07.15 21:05:04) 
iddianamenin hazırlanması biraz uzun sürebiliyor, gerçi bu çok basit ve sınırlı bir olay (deliller bakımından). bir ses yoksa şikayet dilekçesi yazıp savcılığa götürüp bizzat teslim edebilirsin.

adliyeye gelen her dosya taranır, sisteme giren bir evrakı tarayanlar bile silemiyor (ancak kalem müdürleri vs. yapabiliyor) avukat sümenaltı edemez.

ayrıca güveni kötüye kullanma şikayete bağlı bir suçtur, yani şikayet süresini geçirirsen dava hakkını kaybedersin. o yüzden savcılığa yeniden suç duyurusunda bulunmanda fayda var.
  • sanguine  (28.07.15 21:12:12 ~ 21:12:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.