Bir hastalığınıza "Psikolojiktir." denildiğinde sinirleniyor musunuz?

Örneğin mideniz ağrıyor, bir arkadaşınız veya bir doktor birkaç soru sorup, sonunda psikolojiktir diyor. Bu yoruma sinir oluyor musunuz, illa fiziksel bir sebep duymak istiyor musunuz? Psikolojik demek, "hastalığı uyduruyorsun, aslında miden ağrımıyor." demek gibi geliyor mu?

Bu şekilde düşünen çok insan var çevremde. Oysa psikolojik sebeplerle de olsa o mide gerçekten ağrıyor. Bunu inkar etmiyorum zaten, "sebebi fizyolojik olmayabilir" diyorum. Buna alınan insanlar var :(

sinirlenmiyorum. ben de bazen bazı rahatsızlıkların psikolojik temelli olduğunu düşünüyorum.

  • siradisi00  (22.07.15 19:28:11)
Mesela bir yakınınızı mide hastalığından ötürü kaybetmeniz üzerine mide ağrıları yaşamaya başlarsanız ve tetkiklerdeki sonuçlar olması gerektiği gibi çıkarsa o zaman muhtemelen psikolojiktir. Bunu ölümün yarattığı travmalarla ilgili bir yazıda okumuştum, böyle şeyler olabilirmiş.

Diğer yandan bir arkadaşımın "psikolojiktir" demesiyle de bir doktorun demesi arasında fark olur. Arkadaşım sallıyor olabilir ama doktorun vardır bir bildiği. Sinirlenmem de, doktordayken soru sormakla yetinilmeyip tetkik de yapılsın isterim.
  • whimsical  (22.07.15 19:37:06)
sinirleniyor ve bir daha hastalik konusunda soylediklerini ciddiye almiyorum. psikolojinin etkisi muhakkak vardir, en alakasiz hastalikta bile. ama dedigin her siki psikolojiye baglamalari cok komik. sorsan psikolojinin anlamini bilmez. ayagimi kaldiramiyodum ben bi ara, yuruyunce kafam kadar oluyodu bilegim sisip. ona da psikolojik diyolardi ahah.

  • der meister  (22.07.15 19:39:56)
insanlar psikolojik sorunların da biyolojik kökenli olduğunu bilmiyor. ona sinirleniyorum.

psikolojik msikolojik... sonuçta bir arıza var amk. psikolojik olunca göz ardı etmek ya da daha hafife almak mı gerekiyor?
  • ya ben lan neyse  (22.07.15 19:57:13)
Hiç sinirlenmiyorum, ne zaman acillik olsam fizyolojik bir hastalık kaynaklı, zaten psikolojimin çökmüş olduğunu biliyorum.

Hakketen fiskolocik.

Compadrito nerde ya, yardırırdı bu konuda :/
  • cecilia  (22.07.15 20:06:43)
Bariz fiziksel bir hastalık olmadıkça ben de psikolojiktir yeaaa diyorum kendime.

  • apartman teyze  (22.07.15 20:26:11)
Kendim diyince bir şey olmuyor da başkası diyince sinirleniyorum. Hatta arttırıyorum "tatlım senin sinirlerin bozulmuş" " aaa bu ara psikolojin bozuk galiba" gibi şeyler duyunca daha bi delleniyorum!

  • Aman Sen de  (22.07.15 20:38:30)
ben %90 hastalıkların sebebinin psikolojik olduğunu düşünüyorum zaten. o yüzden kimsenin söylemesine gerek yok, kafama balta saplansa kendi kendime "psikolojim bozuk ondan böyle oldu sağlam durursam geçer" diyeceğim nerdeyse. aksine çevremdeki insanlar muhakkak fizyolojik bişey bulmaya çalışıyolar. geçen gün sıkıntıdan üzüntüden ateşim çıktı. babam diyo ki klimanın altında durmuşsundur, ondan olmuştur. adama anlatamadım klimanın bulunduğu odaya tüm gün girmediğimi :D

  • littlejack  (22.07.15 20:38:57)
psikosomatik rahatsızlıklar ilk mideye vururlar

  • mesgul ve huzursuz  (22.07.15 20:51:01)
hayır tabii ki. midem ağrıyor dendiğinde olası sebepler ve olasılıklar sayılmış daha ne olsun. hele muayene ve testler yapıldı ortada bir "sorun" gözükmediyse psikolojik olma ihtimali %99 zaten. buna gidip sinirlenip doktor dövmeye kalkmayın. mağara adamı mısınız?

kaldı ki mide süper örnek olmuş. stres altında direkt mide ağrısı, bulantısı ve baş ağrıları gözükür. tabii her ağrıya, bir şey biliyormuş gibi gözükmek için "psikolojiktir" diyenleri ayırmak lazım.
  • nawar  (22.07.15 23:42:01)