kuzey koredeki insanlar

diktatörlükle yönetildiklerini bilmiyorlar mı?o kadar mı dibe batmış durumdalar?

sorma sebebim :eksisozluk.com

eğer öyleyse çok ilginç.bunu hiç daha önce düşünmemiştim.

Bilseler de yapabilecekleri bir şey yok.

  • angelus  (04.06.15 23:16:21)
Halk için dış dünya ile Bağlantı tamamen devlet kontrolünden geçiyor. Şu an mobilde Olduğum için atamıyorum ama kuzey korede internet ve halk gibi aramalar yaparak bununla ilgili kaleme alınmış sağlam bir şeyler bulabilirsin.

Velhasıl bence halkın bir kısmı için mümkündür böyle bi durum.
  • nohut kokusu sacan duduklu tencere  (04.06.15 23:20:44)
kuzey kore çok farklı bir memleket ya. bizim anlamlandırabileceğimiz türden bir yapı değil bana kalırsa.

halkın çok büyük bölümü inanılmaz kısıtlı imkanlarla ve ciddi baskı altında yaşadığı için tabii ki diktatörlükle yönetildiğini bilmiyor, bilse bile yapabilecekleri pek bir şey yok. bazı suçların cezası üç nesli de kapsıyor; yani siz bir şey yaparsanız, ananızı babanızı ve çocuklarınızı hatta torunlarınızı bu yüzden çalıştırabiliyorlar. toplama kampı gibi bi' şeyleri vardı yanlış bilmiyorsam.

internet için kendi ağları var, yurtdışına erişemiyorlar çok yetkili kişiler haricinde. onlar da zaten kore'nin kaymağını yiyen tabaka, "iyi ki amerikan falan değiliz amk orda zengin olamazdık bu kadar" diyorlardır. şikayetçi olduklarını sanmıyorum.

adamların metrosu var ama ekmekleri yok. öyle saçmasapan, garip bi' yer. bizim gominisler çok sever de gtümle gülüyorum onlara. o kadar seviyorlarsa gidip yaşasınlar bakalım becerebiliyorlar mı.
  • der meister  (04.06.15 23:25:45)
@acemi, he birader amerika falan işi gücü yok kuzey kore'yi kötülüyor. çok büyük ve tehlikeli bir düşman çünkü kuzey kore. o blogları sen pek iyi okumamışsın belli ki, okusan o fotoğrafları ne zorluklarla ve nasıl korkarak çektiklerini bilirdin. her şeyin yasak olduğu, vatandaşın aptal yerine koyulduğu fakir bir ülke kuzey kore. çok daha özgürmüş. ulan vatandaşı yurt dışına çıkamayan özgür ülke mi olur? bu kadar seviyorsanız gitsenize oraya, madem böyle bir "rüya" kuzey kore, neden gitmiyorsunuz? kapıda kurşuna dizmelerinden mi korkuyorsun?

@khiron, komünizm olmadığını biliyorum da bizim gominis tayfa çok sever ondan dedim.
  • der meister  (04.06.15 23:47:58 ~ 23:48:25)
oraya gidip gezmiş birisinin hazırladığı iyi bir yazı dizisi var. bir fikir verecektir: www.celebialper.com

okuduğunda da göreceksin halkın nasıl seviyelere göre bölündüğünü, turistlerin nerelerde gezdirildiğini ve gezdirilen yerlerde bildiğin senaryoların döndüğünü...vs. mesela vice'ın kuzey kore belgeseli de var, onu da izlemeni tavsiye ederim. orada bir bölüm vardı. vice ekibini halkın internete gayet serbest bir şekilde girdiğini göstermek için bilgisayar laboratuvarına götürüyorlar. ama kimse internetin nasıl kullanıldığını bilmiyor. bir adamın görüntüsü vardı, google açık önünde ama hiçbir şey yapamıyor, arama ekranına bakıyor sadece. genelde insanlar sayfalarda sadece aşağı yukarı dolaşıyor :) halk dediği görevli insanlar işte. bu şartlarda yaşıyorlar.

ayrıca: (bkz: birey kültü)

bir kız vardı ailesiyle çin'e kaçmıştı, oradan da güney kore'ye geçmiş işte. kim jong-il'in insanların zihnini okuyabilen bir tanrı olduğuna inanırmış. böyle bir ortamdan bahsediyoruz. ancak dediğim gibi kaçan var, demek ki ne olup bittiğinden haberi olan insanlar da var. yaygın bir korsancılık da var deniyor mesela, dışardan dvd getiriliyor. tabii dvd dediysem de güney kore filmleri falan işte. yine de dış dünya ile ilgili bilgi sahibi olabiliyorlar ve bu dvd sayısının gün geçtikçe arttığı söyleniyor. kaçan kuzey korelilerden yarısından fazlası yabancı dvd'lere ulaştıklarından bahsediyordu.

fakat ne olursa olsun genel itibariyle bence o tapma durumu kolay kolay değişmeyecektir.

neredeyse unutuyordum :) i.imgur.com
  • soso  (05.06.15 00:09:45 ~ 00:22:42)
Hiç sanmıyorum bildiklerini. Bu tür sistemlerde, tek ve mutlak doğru vardır; ve o da , devletin vatandaşlarına sunduğudur. Aksi düşünülemez bile.
Zamanında, ne kadar "ekonomik eşitlik", "emeğin sömürüsü" "kapitalist sermayederler" vs gibi sloganlarla kurulmuş sosyalist ideoloji temelli devlet varsa' öyle veya böyle son derece otoriter bir yapılanmaya gitmemiş midir?
Ülkemizin, onca sorununa rağmen yine de çok şükür diyor insan bu tür ülkelerin de varlığından haberdar olunca.
  • pangea  (05.06.15 00:53:21)
@der meister kuzey kore refah içinde bir ülke değil bunu kimse iddia da edemez de @acemi'nin dediği gibi kuzey kore hakkındaki çoğu iddianın yalan olduğu defalarca kanıtlanabilir. her ay ''x'i köpeklere yedirtti'', ''üzerine füze atarak idam ettirdi'' vs. şeklinde yazılan haberler bunun en büyük örneği.

  • evandro roncatto  (05.06.15 01:13:07)
kendi ülkenizdeki baskıya, adaletsizliğe odaklanacağınıza gidip kuzey kore halkını irdelemeniz de enteresan geldi bana. burada garip diye anlatılan olayların çoğu günlük hayatta türkiye'de de gerçekleşiyor.
kuzey koreli insanlara, liderinin zihin okuyabilen bir insan olduğu benimsetilmiş, bizde de liderini eleştirmenin günah olduğunu iddia eden insanlar mevcut.
internet özgürlüğü yok. güvenlik hizmeti sıfıra yakın. adalet sistemi ağır yaralı. ülke günden güne fundamental islama kayıyor. kurtulması imkansıza yakın şekilde toplum içine terörist olgular yerleşiyor.

kısaca tencere dibin kara, benimki senden kara...
  • isimsiz  (05.06.15 09:00:42 ~ 09:05:56)
çelebi alperi okurken bir kısım dikkatimi çekti.

"Devlet dış dünyaya yalan söylüyor. Devlet halka yalan söylüyor. Basın halka yalan söylüyor. İnsanlar birbirlerine yalan söylüyor. Tur görevlileri ziyaretçilere yalan söylüyor. Kuzey Kore yalanları her gün ve sürekli."

çok yabancı gelmedi sanki
  • dokuzonbeş  (05.06.15 09:20:16)
@isimsiz, kuzey kore halkı öyle bir ortamın içerisinde doğup büyüyorlar. oradaki lider anlayışı ile türkiye'dekinin uzaktan yakından alakası yok. türkiye'de azınlıkta olan o tip manyakları örnek gösterip onunla koca ülke nüfusunun genelinde görülen vakayı aynı görmek pek doğru olmaz. kaldı ki burada kuzey kore insanları sorulmuş, türkiye değil. kuzey kore sorulduğunda kuzey kore irdelenir hani, duyuruyu açan kişi türkiye'yi sormamış, değil mi?

  • soso  (05.06.15 14:49:08)