[]

sosyal psikoloji deneyi soruyorum silmeyeceğim

Deneyin tam ayrıntılarını hatırlamıyorum. öğrenilmiş çaresizlik ile alakalı olabilir.

sanıyorum maymunlar bir yere kapatılıyorlar. ortada muz salkımları asılı. muz salkımlarına biri dokunduğunda odaya elektrik veriliyor ve tüm maymunlar cezalandırılıyor. maymunlar muza dokunmamayı öğreniyorlar.

sonra deney ilginçleşiyor. muzun elektiriğini kesiyorlar. kafesten bir maymun çıkarıp yeni bir maymun koyuyorlar. bu bilgisi olmadığı için muza ilerliyor ve diğer maymunlar bunu hırpalıyor. bir süre sonra 2 maymun çıkarıp yeni 2 tane koyuyorlar. bu maymunlar da muza ilerleyince diğerleri bunları dövüyor. yakın zamanda girmiş olan dahil.

bu şekilde aşama aşama ilk baştaki 50 maymunun tümünü çıkarıyor ve yeni 50 maymunla doldurmuş oluyorlar. bu yeni 50 maymundan hiçbiri elektrik olmadığı halde muza yaklaşmıyor. içeri yeni bir maymun koyduklarında ve bu maymun muza ilerlediğinde onu dövüyorlar.

oysa ki içerideki 50 maymunun hiçbiri muza neden yaklaşmadıklarını bilmiyor.

evet. nedir bu deneyin adı?

 
O ufurme bir deney galiba.
skeptics.stackexchange.com

  • f_d  (27.05.15 19:03:04) 
5 monkey experiment

izninizle balık tutmayı öğretmek adına azıcık ukalalık yapacağım (cevabı bilmiyordum ben de):

- anahtar sözcükler kararlaştırılır
- burada ingilizce tercih edilebilir, gramerle alakası yok, tureng'e öğrenilmiş çaresizlik yazdım, learned helplessness didi
- diğer anahtar sözcüklerimiz maymun ve deney -> monkey experiment diyoruz
- bunları birleştirip google'a yazdık
- ilk bağlantı aşağıdaki
johnstepper.com
- buradan deney adı gibi bişey bulduk 5 monkey experiment
- doğruluğundan emin olamayız tabii hemen aradığımız cevabı tekrar google'a yazarak ilgili sonuç çıkıyor mu bakıyoruz
- tebrikler nur topu gibi bir cevabınız oldu!
  • paltar yuyan masin  (27.05.15 19:03:16) 
Etrafta bunun paylaşımlarını çok görüyordum. Ancak hiç kaynak belirtilmemiş olması ve konunun uzmanlığıyla alakasız kişiler tarafından paylaşılması şüphe uyandırıyordu. Şimdi araştırdım ve böyle bir deney söz konusu değilmiş.

İnternette Stephenson, G. R. (1967) isimli bir kaynak gösteriliyor konuyla ilgili ancak Stephenson'un araştırması daha farklıymış ve kulaktan dolma olarak bu hale getirilmiş:
www.psychologytoday.com
  • protector  (27.05.15 19:08:16) 
@paltar yuyan masin esasında amaç "gugıl kullandamadan şuradan öğreneyim" falan değil. belki birileri de ilk defa görür merak eder ilgi duyar öğrenir bu arada bana da ne olduğunu yazma nezaketi gösterir :) bilgi paylaşma amaçlı buradan soruyorum. yoksa speaking english, i live in english :)

www.youtube.com
  • elestirman  (27.05.15 19:08:53) 
@elestirman :) gerçekten bu anlattıklarımı bilmeyen arkadaşlarım var yakınımda, şahit oluyorum sık sık. ukalalıktan ziyade gerçekten faydalanma ihtimalinize karşı yazmıştım


  • paltar yuyan masin  (27.05.15 19:20:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.