mythologyden örnek ve ilişkilendirilebilecek konu

bir sunum yapmam gerek de herhangi bir myth örneği olacak ve bunu sallıyorum aşk, güç, ölüm, doğum vs vs bir konuyu ele alışından anlatmam gerek.

öneriler var mı?

sallıyorum adonis ve afroditin güzellik ve aşk üzerine olması gibi

Her tanri bir seyin tanrisi zaten. Hermes ile dedikodu kavramini alabilirsin, Hades ve Persephone ile olum, vb. Ares,i savas, Medea'yi intikam acisindan ele alabilirsin.

  • aychovsky  (15.04.15 19:06:04)
Hera. Evlilik tanricasi cok kiskanc ve kinci bilinir. Yaptığı biseyler de vardı toparlayamadim simdi. Bulursun internetten.

  • rayde  (15.04.15 19:14:42)
rayde hakli. Hera'nin Europa ve Io oykuleri bile sayfa sayfa sembol cikarir.

Oedipus'u Oedipus kompoleksi acisindan incelersen cok kor gozune parmak mi olur?
  • aychovsky  (15.04.15 19:20:32 ~ 19:21:06)
(bkz: clash of gods) mitolojiyle ilgili çok güzel bir belgeseldir belki biraz fikir verebilir karakterle ilgili

  • Lusid*  (15.04.15 19:55:49)
mitolojideki her hikaye zatn insanlarin aşk, güç, ölüm, doğum vs vs bir konuyu kafalarinda ustun bir guc uzerinden anlamalar ve anlatislari.
daha net bir baslik verirsen daha net bir hikaye bulabiliriz.

afrodit demissin mesela. ask ve guzellik tanricasi. zeus bunun guzelligi tanrilari birbirine dusurecek, basimiz belaya girecek diye onu kendi cirkin oglu hephaistos ile evlendiriyor. afrodit o guzelligiyle bu kadar cirkin bi adamin karisi olmaya dayanamiyor ve yakisikli ares ile sevismeye basliyor. ares de keni oz babasi zeus'un bile sevmedigi aptal ve vahsi bir savas tanrisi. hephaistos bunlari yatakta yakaliyor ve bosaniyor afroditten.
afrodit ares'i de adonis'le aldatiyor ki adonis zamaninda lanetleyip bi cicege cevirdigi Myrrha'nin tam o sirada dogurdugu oglu. resmen eline doguyor afroditin adonis. persophoneye emanet ediyor adonisi, yer altinda gizli gizli bakip buyutmesi icin. sonra persephone ve afrodit adonis yuzunden birbirlerine dusuyorlar. senin olacak benim olacak diye. cunku cok yakisikli ve ikisi de asik oluyor buna. gene son karari zeus veriyor. 6 ay afroditin 6 ay persephonenin oluyor sonunda. ama bu seferde ares rahat birakmiyor afrodit ve adonisi ve bir domuz avi sirasinda domuzlar tarafindan parcalanarak öldürtuyor adonisi.
  • halanne  (15.04.15 20:23:52)
yani tam olarak bir konu belirlemedim ama şöyle diyeyim mesela herkül mitinin çıkarılması gibi, neden çıkarıldı, o dönemde hangi düşüncelerde yapıldı vs bunun hakkında bir yazı yazacağım.

konu olarak kafamda genelde savaş-güç-kahramanlık döngüsü dolaşıyor ama misal gender konuları falan da olabilir
  • logisticsmanager  (15.04.15 20:54:40)
(bkz: narcissus)

(bkz: daphne)

bir de (bkz: cassandra) miydi sozune inanilmayan kahin var cok ilgimi ceken.

edit: bahsettigim cassandra, kassandra basligi altindaymis.
  • mushtopus  (15.04.15 21:48:30 ~ 21:50:15)