Vizeyi Türkiye'den Uzatma

Selamlar

Konu Almanya vizesi. Erasmus öğrencisi olarak 31 Mart'a kadar geçerli bir vizem var. Ancak ikinci dönem de eğitime burada devam edeceğim için bu vizeyi uzatacağım. Aynı durumda olan arkadaşlarımın çoğu işlemleri buradaki yabancılar şubesinden yapıyor.

Ama ben yarın, iki haftalığına İstanbul'a dönüş yapacağım. Vizeyi de İstanbul'da uzatmak istiyorum ama iki hafta içinde bu işlemi yapabilir miyim bilemiyorum. Konsolosluktan randevu almak, pasaportun gelmesini beklemek derken iki haftadan uzun sürer mi diye endişeliyim. Şayet uzatamazsam 31 Mart'ta biten vizeyle 25'inde Almanya'ya dönmem gerekecek. Bu sefer de havaalanında sorun çıkarabilirler- mi mesela?

Konuda bilgisi, deneyimi olan var mıdır, teşekkürler.

Yapabilirsin, ben master tezimi türkiyede yazarken almanya egitim vizemi türkiyede uzatmistim. Ama söyle bir durum olmustu, almanyada oturum müsademim süresi dolmustu, fakat türkiyede oturum müsadesi (Aufenhaltstitel) yerine düz vize vermislerdi (O da en fazla 3 ay ile sinirli oluyor). Ikincisi problem ise türkiyede cok daha fazla belge istiyorlar, prosedür cok daha zor oluyor, ayrica daha masrafli. Ücüncüsü ise konsolosluk islemleri almanyada adres kaydinin(Anmeldung) oldugu yabancilar dairesi (Ausländerbehörde) ile koordineli yapiyor, o nedenle prosedür karmasiklasiyor onlar acisindan, bu nedenle de konsolosluk calisani biraz tecrübesizse, veya kötü niyetliyse insiyatifini senden yana kullanmiyor. Olayi tam anlamiyor, almanyda okuyorsan niye burdasin gibi sacma sorular soruyor. Aynen basima geldi, vize basvuruma red verdiler, master tezimin sunumuna gidemedim.

Tavsiyem eger zor olmayacaksa gidip islemlerini almanyada halletmen, ucak bileti fiyati bile türkiyede konsolosluga harcayacan zamana ve paraya degmez. almanyada belgelerinin durumuna ve ausländerbehördenin yogunluguna göre 1 günde de alirsin oturumunu, 1 haftada da ama gitmeden önce randevu (termin) al oradan
  • emrahday  (10.03.15 10:10:36 ~ 10:11:34)
Ayrica diger soruna cevap vereyim, vizen dolmus ise almanyaya giremezsin ve almanyada bulunamazin. O konuda cok sertler. Türkiyede ise randevu almaya kalksan zaten en erken 1 hafta sonrasina randevu veriyorlar, en basit prosedürler bile en az 1 hafta sürüyor. Türkiyede hersey mükkemel gitse bile 2 haftadan önce vize almak zor, ama senin durum daha karmasik oldugu icin sorun cikabilir. Türkiyedeki alman konsoloslugunu arayip sor bence, bunlar benim tecrübem ama onlar olayi anlyabilirlerse cok rahat cözebilirler, veya birinci elden cevap verirler.

  • emrahday  (10.03.15 10:16:32)