[]

şiir

bir şeyler yazdım. siz değerli ve über duyurucuların eleştirilerini bekliyorum. (çok yalnızım)

arkadaki.tumblr.com


 
anlaşılmayan güzeldir mantığıyla yazdıysan güzel kanka.
o mantıkla yazmadıysan üzgünüm ama berbat.

edit:bari iyi niyet göstergesi olarak
(bkz: divan-ı kebir)
  • rakicandir  (03.03.15 23:59:10 ~ 04.03.15 00:02:22) 
açık olmayan, dolayısıyla bir şey anlatmayan şiirden hiç hazzetmem; bu da onlardan biri olmuş. beğenilme kaygısı güdüyorsan açıkça anlatmalısın fikrini. ha, beğenilmek çok da umurumda değil diyorsan böyle devam edebilirsin ama şahsen ben ikinci kez okuma gereği duymam bu şiiri. güzel ya da değerli olarak da addetmem.


  • devilred  (04.03.15 00:03:15 ~ 00:07:11) 
@rakicandir, tablo ile bağıntılı çiziktirdim. biraz üzerine yoğunlaşınca ikisinin de anlaşılmıyor mu yine? :(


  • arkadakiadam  (04.03.15 00:03:24) 
resimden anladığım: insanlar hasta olmuş doktora gelmişler.
şiirden anladığım:

sonuç: sanırım ben odunum ya da sen kötü bir yazarsın.

iyi bir yazar için ısrarla (bkz: mevlana)
  • rakicandir  (04.03.15 00:05:25) 
uzanan eller, minik yavru, küçük gözler gibi betimlemelerden uzak dur. duygu sömürüsü gibi. ne kadar sade o kadar iyi.

minik - minik, beriki - beriki gibi tekrarları ele. hele beriki gibi çok sık kullanılmayan sözcükleri tekrarlaman kulağa yapay geliyor.

son iki mısradan kesinlikle kurtul. çok klişe.
yazmaya devam et, kafandaki imgeyi kağıda dökmeye çalış ama sadelikten uzaklaşma.
  • lily briscoe  (04.03.15 00:20:39) 
@lily briscoe, "minik yavru/göz"ü kullanma nedenim bir annenin çocuğu üzerine ne kadar titrediğini, "annesel" duygu patlaması yaşadığını belirtmekti. şahsen bir çocuk severken ellerini ayaklarını gördükçe sevesim gelir :)

"beriki" ise bir zamandır kullanmak istediğim bir kelimeydi buna uydu gibi geldi koydum hemen.

son iki mısrada yine haklısınız benim de pek içime sinmedi orası.

ilgilenip değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  • arkadakiadam  (04.03.15 00:43:51 ~ 00:45:49) 
bir şeyi siz anlamıyorsunuz diye o anlamadığınız, "bir şey anlatmıyor" demek değildir. yıllar yılı liselerdeki edebiyat kitaplarında "bu ikinci yeni şiiri anlaşılmazdır, kapalı şiirdir, tü kakadır" diye öğrettiler çocuklara. (bkz: insan bilmediğinin düşmanıdır)

beriki sözcüğünün kullanımı konusunda lily'ye katılmıyorum. şiir dediğimiz metinler dilin en zengin (cafcaflı veya yalın olmayan anlamında değil) biçimde kullanılabildiği yerlerdir. gündelik hayatta kullanılmayan sözcükler tabii ki şiirde kendine yer bulacak. bu, yalınlıktan sapmak anlamında da değildir.

tekrarsa kimi kere sakıncalıdır, kimi kere şiirde bir üslup olarak kullanılabilir. ben burada beriki'nin kullanımını böyle bir üslup olarak gördüm.
  • microfiction  (04.03.15 00:52:55 ~ 01:03:25) 
@microfiction, sanırım son iki dize ve ayrıca "boşluk" kelimesi ile bağlamdan aykırı derinleştirme yaptım. bu sebeple anlamsız şeklinde tanımlanmasını haklı görüyorum.
teşekkür ederim size de.

  • arkadakiadam  (04.03.15 01:11:18 ~ 01:12:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.