konsantre olamıyorum

tez yazmak için izin alıp kendimi eve kapattım ama iki gündür pek verimli değilim. çok çabuk dağılıyorum. işin kötüsü canım da hiç çalışmak istemiyor.

ne yapmalıyım? :(

tez yazmak için her hafta bir günlük izinleri olan biri olarak yazıyorum, o iş pek izinle olamayabiliyor. yani eve kapanınca da verimli olamayabiliyor insan verimli olmaya motive değilse. motivasyon olmayınca konsantrasyon da gidiyor.

yani temelde sorun muhtemelen başka yerlerde olabilir, tez yazmak kuvvetli bireysel motivasyon gerektirebiliyor, canınızın çalışmak istememesi bu motivasyon eksikliğini gösteriyor ama yalnız değilsiniz, zor bir şey motive olmak, özellikle de kendinizi bu konuda az da olsa baskı altında ve yalnız hissediyorsanız.

çok olumsuzladım gibi oldu olayı ama öyle değil, daha kısa vadeli olarak birtakım yapıcı adımlar atılabilir elbette, işi küçük parçalara bölmek, sıraya koymak gibi şeyler deneyebilirsiniz. ki zaten tez blok halinde başına oturulup yazılan bir şey değil genellikle, parça parça inşa etmeniz gerekiyor.

örneğin kaynakçanız varsa o kaynakçadan bir şeyler yazmanız gerekiyorsa ilk iş kaynakçayı başlıklar halinde parçalara ayırmak olabilir. ikinci iş bu gruplanmış kaynakçanın içerisinde bir gruba odaklanmak ve ondan yazılabilecekleri çıkarmak olabilir. üçüncü iş o yazılmak üzere işaretlenmişleri word'e geçirmek olabilir gibi gibi iş kalemlerine bölebilirsiniz elinizdeki işi.

tezin ne alanda olduğunu ve sizin hangi aşamasında olduğunuzu bilemediğim için örneği farazi verdim. işi bu şekilde küçük adımlara ayırmak gerçekten yardımcı olabiliyor.
  • nimberjack  (20.01.15 21:04:11)
@nimberjack dediğiniz gibi parçalara ayırdım, iki haftalık gün gün planımı da yaptım aslında. ama motive olamıyorum. zorla da olsa izin aldım çalışmam gerek baskısıyla çalışıyorum ama çok çabuk dağılıyorum. sanırım bunda hocamın deadline olarak 3 hafta sonrasını vermiş olması ve biraz rahatlama hissinin gelmesi etkili oldu.

  • o degil dee  (20.01.15 21:13:30)
imkan varsa toplanın kütüphaneye. evde çok zor.

  • mea maxima culpa  (20.01.15 21:22:24)
demek ki baskı varmış hakkaten, bir de insan çok tatil moduna bağlıyor öyle olunca, ona da ihtiyacı oluyor çünkü zihnin.

gün gün yaptığınız plan bile baskı yapıyor olabilir, sonuçta bu plana kesin uymam lazım hissi de ağırlık olarak geri dönebiliyor.

elinizde parçalar varsa bir yerden başlayıp sadece onun gerisini getirmeye çalışın her seferinde. bir de bir oturuşta saatlerce çalışma beklentiniz olmasın, kısa süre çalışıp sık sık ara verebilirsiniz, belki bir tempo tutturmanıza yardımcı olur.

pratikte yapılabilecek bu tür şeyler dışında çok bir şey yapabileni görmedim, tezde ilerleme kaydettikçe açılıyor insanlar genellikle sanırım, çalışmak da bir pratik beceri sonuçta, düzenli yapmayınca köreliyor. bir süre zorlanmak da normal sanırım yani. beklentiyi düşük tutmaya çalışıp o küçük parçalardan elden geldiğince bitirmeye çalışabilirsiniz.

ekstra motivasyon yaratacak bir şeyler söyleyemedim ama tez biraz da böyle bir şey, hele başka bir işle uğraşıp bir yandan tez yazıyorsanız, o yazma ve düzenli çalışma pratiği bir türlü edinilemeyebiliyor, kolay değil yani, en azından kendinizi kötü hissetmeyin :)

edit getirdim: mea +1, kütüphane de iyi fikirdir.
  • nimberjack  (20.01.15 21:24:04 ~ 21:24:40)
@mea maxima culpa evde de çalışıyorum aslında, hatta son 2 aydır çok da iyi çalışıyorum da ne olduysa birden hevesim gitti.

@nimberjack teşekkürler, tez böyle bir şey haklısınız. sanırım analiz kısmı beni yordu biraz. yazıyorum beğenmiyorum. ya da çok basit yazıyorum gibi geliyor. ingilizce yazıyorum o da geriyor. 1 saatte 3 satır yazdım mesela. yok bu fiil olmadı şunu mu kullansam vs. derken geçiyor, 1 saat sonra da sıkılıyorum zaten. böyle böyle olacak bir şekilde ne yapalım.
  • o degil dee  (20.01.15 21:38:51)
İki gündür bende de bir şey var ya çok atılım :(
Bişi mi var bu günlerde ay çekilmesi mars tutulması falan??

  • emirkulu2  (20.01.15 21:42:59)
@emirkulu2 merkür gerilemesi varmış :)

solarlunarx.blogspot.com.tr
  • o degil dee  (20.01.15 21:47:50)
bir saatte 3 satır iyidir ya diycem, boş gaz veriyorum gibi olacak, ama siz iyi bir yerlerdesiniz sanırım, 2 aylık çalışmanın yorgunluğu da çıkıyor olabilir, toparlarsınız gibi geldi bana.

  • nimberjack  (20.01.15 21:59:06)
Merkür yarın geri gitmeye başlıyor.

hazırlanın :)
  • mea maxima culpa  (20.01.15 22:02:12)