Ask-mesk olayi cok overrated degil mi?

Sarkida, filmde, tiyatroda, balede, operada, siirde, romanda, facebokta tweetarda, duvar yazilarinda, ahsap okul siralarinda, havada karada denizde uzayda marsda bizim evrende paralel evrende...... en cok muhabbeti gecen olay. Kac yuzyildir b*ku cikmadi mi arkadas bu isin? "Sexx sells" olayi gibi birsey bu da galiba, "love sells" resmen gunumuzde. (Muhtemelen gecmiste de) Her bir haltta "en kutsal olgu" sifatiyla karsimiza cikiyor. Gerci benden baska hemen hemen sikilan yok bu isten:) Derdini seveyim'ciler gelir birazdan, seni neden rahatsiz ediyor'cular da gelir (beni rahatsiz etmesi sizi neden rahatsiz ediyor?:)ama konu o degil. Overrated degil mi, onu soruyorum.

Değil.

  • damdanakan  (14.01.15 00:07:17)
kısmen bazen. ama her zaman değil neden çünkü hormon gerçeği söz konusu.

  • gis  (14.01.15 00:08:58)
Kadınların gudumunde bir aşk lobisi var. Sebebi şuradaki ilk maddede: eksisozluk.com

  • nereye bu gidis  (14.01.15 00:10:28)
katılıyorum. durum böyle olmasa aşk acısı da abartılmış bir balon olurdu, kuşlar kelebekler, böcekler, herkes mutlu mesut yaşardı

  • sagittal  (14.01.15 00:16:28)
"en kutsal olgu" diye karşımıza çıktığı tespitinin neye dayandığını pek anlamadım. bence kimse aşka kutsal bir şeymiş gibi bakmıyor, herkes aşkın hormonal olduğunun farkında.

sevgi, sevmek, sevilmek aşktan farklı bir şey. tabi bu bence böyle. yüzyıllardır tartışılan şeye ben noktayı koyacak değilim. :)

overrated evet, ama aşk overrated. sevgi değil.
  • m e l t e m  (14.01.15 00:16:46)
Yahu tamam herkes sevmek sevilmek istiyorda insanlarin isi gucu bu mu? Baska dusunecek birsey yok mu? Sirf askli meskli ozlu sozler icin sosyal medya kullanan bir yigin insan var. Icinde ask temasi olmayan film az butun kategorilerde. Yukarida soruda sadece aklima gelen icinde full ask mesk gordugumuz seyleri siraladim zaten. Bu Dunya'da insani heyecanlandiracak baska kayda deger olgu yok mu? Overrated iste.

  • delifaruk  (14.01.15 00:17:05)
Haklısın sanki aşkdız hiç mutlu olamıcsz gibi bi durum empoze ediliyor sürekli,hayatta bir sürü zevk var.

  • Lola90  (14.01.15 00:17:13)
yok değil.

  • mermize  (14.01.15 00:18:56)
Mustafa sandal'in onun arabasi car sarkisi disinda tum sarkilar ask temali. Ortada bi bok yok

  • dieselsingle2  (14.01.15 00:21:00)
bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, kelimelerinse kifayetsiz olduğunu bu derde düşmeden önce

  • emm  (14.01.15 00:22:23)
para kazandıracak olsun, bokun bile;

"Sarkida, filmde, tiyatroda, balede, operada, siirde, romanda, facebokta tweetarda, duvar yazilarinda, ahsap okul siralarinda, havada karada denizde uzayda marsda bizim evrende paralel evrende...... "

şu ortamlarda reklamı aynı ölçüde yapılır.
  • take me rufee2  (14.01.15 00:29:36)
@take me rufee2
Para kazandirmasi da overrated olmasi sebebiyle diyorum iste. Yine ayni noktaya geldik:)

  • delifaruk  (14.01.15 00:32:10)
Tamam sevgi degil, ona birsey demiyorum zaten. Zaten "sevgi" dedigin sey "ask" gibi biktiracak kadar cikmiyor karsimiza her tarafta.
Sattirdigi icin yapiliyor tamam da mesele satilmasinda zaten, niye bu kadar arz ediliyor degil, niye bu kadar talep ediliyor konusuna takiliyorum. B*ku cikmis oldugu halde talep goruyor. Gerci talep goruyorsa, taleb eden icin b*ku cikmamis demektir:) Iste hic b*ku cikmamasi kafami kurcaliyor.

  • delifaruk  (14.01.15 00:49:27)
haklısın ya aynen benim düşündüklerimi yazmışsın. nereyi kafayı çevirsen her bokun içinde aşk meşk var amk bu nedir. bir uzaylı gelip biraz şu dünyayı incelese "bunların hayatındaki en önemli şey aşkmış başka da bir bilgi vermeye gerek yok" diye rapor yazıp geri döner amk.

  • cthulhu  (14.01.15 03:47:15)
O sanki biraz yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan durumu bence. Aşk da, sevgi de her şey gibi ihtiyaç. Sonra hormonlar fena fena coşuyor. Bu şekilde de şarkıya, şiire, sanata, vb. konu oluyor. Daha da konu oldukça, daha da fazla pazarlanıyor, pompalanıyor; o ihtiyaca olan açlık daha da büyüyor. İhtiyaca olan açlık büyüdükçe, daha çok eser aşka yoğunlaşıyor ve kısır döngü ihtiyaca açlığın artması ya da o an olmayan bir ihtiyacın ihtiyaçmış gibi görünmesi ile büyüyor. Yani, sadece "Sevgilim yok, kesinlikle olmalı. Böyle eksik hissediyorum"un ötesinde, bir de "Sevgilim var, mutluyum da" gibi fazladan bir ihtiyacı olmayan birine de "Ama daha mükemmel ilişkiler bulmalıyım; daha fazla hareket, aksiyon olmalı" düşüncesi körükleyerek de aslında normalde elindeki ile gayet mutlu olacak ve eksiği, fazlası olmayan bir kişiye de "Aslında sen elinde olanla eksiksin" hissi pompaladığını ve kişiyi mutsuz ettiğini düşünüyorum.

Bu durum, hatunlarda daha fazla etki edebiliyor. Örneğin, normalde ilişkisi olan bir kadın, günü sevgilisi ile geçirdikten sonra eve kendi gidebilecekken bir dizide bir erkeğin sevgilisini eve bıraktığını, üstüne de saçmasapan ve bunaltıcı derecede korumacı olduğunu ya da erkeğin kadının yanında adeta bir paspasmış gibi davrandığını görebiliyor ve "Anaaa, meğer benim sevgili öküzmüş" ya da "Benim sevgilim neden bana kul köle olmuyor, neden köpeğim olmuyor" diyor. Ne bileyim, izledikçe içine oturası gelebiliyor. Aslında, ortada öküz olan yok; her şey normal. İnsanlar birey ve ilişkiyi de bireyler yaşıyor. Ortada gereğinden fazla abartılmış bir koruma hareketinin, gösterişin veya kişiliksizliğin aşk adı altında güzelce paketlenerek sunulması var sadece. Çeşitli ölçülerde de bunu yiyoruz. Bazılarımız daha gerçekçisini, bazılarımız daha yaratıcısını yiyor. Birçoğumuz bir şarkıyı dinledikten sonra "Şunu söyleyecek sevgilim olsa" ya da bir filmi izledikten sonra "Hayatımda bunun gibi biri olsa" demişizdir hayatımızın belli bir döneminde. "Çoktan unuturdum, ben seni çoktan. Ah şu şarkıların gözü kör olsun" diye şarkı var; daha ironik ne olabilir ki.

"Gereksiz şeyler bunlar, fani işler; kişiye dert olmamalı" diye düşünmüyorum, "Hiç ilgilenme, hiç önemli değil" değil ama şu anki haliyle insan 30-40 birim aşk, 60-70 birim farklı şeyler düşünüyorsa, edebiyatın 60 birim aşk, 20 birim destan ve 20 birim diğerleri şeklinde oluşmasından dolayı ortada "overrated" bir durum var. Yapılan pazarlamanın da insanların aşkı ve meşki daha fazla dert edinmesine, o 30-40 birimin 50'ye, 60'a fırlamasına neden olduğuna inanıyorum. (Rakamlar atmasyondur, durumu somutlaştırsın diye verilmiştir)

Hatta bununla ilgili bir hipotez de atasım var; konu ile ilgili şarkı, şiir, kitap, film, dizi sayısı arttıkça yaşanan kısa süreli ilişki, ayrılık ve boşanma sayısının arttığına inanıyorum.
  • aychovsky  (14.01.15 07:25:06 ~ 07:50:55)