[]

çok fazla bilgi-bunalmak sıkılmak

Herkese iyi akşamlar; anket gibi iki sorum var kısacık.Tam olarak ifade edememiş de olabilirim ama şöyle;

1) İnternette çok fazla gereksiz bilgiyle, sosyal medyada tanımadığımız çok fazla insanla karşılaşmaktan; yüzeysel de olsa onların hayatları hakkında fikir sahibi olmaktan, ailemizin arkadaşlarımızın çoğu zaman gereksiz bulduğumuz paylaşımlarını okumaktan yorulduğunuz oluyor mu?

2) Evetse; eğer sosyal medyada bazı şeyleri sonsuza kadar bloklama hakkına sahip olsaydınız bu hakkı kullanır mıydınız? Örnek vermek gerekirse internette hiç siyasi lider fotoğrafıyla karşılaşmamayı veya facebookta paylasılan özlü sözleri kim paylaşırsa paylassın görememeyi tercih etmek gibi.

 
sosyal medyayı ve interneti sadece işiniz olduğunda kullanırsanız, zaten karşılaşmazsınız. olay insanların tüm vakitlerini buralarda geçirmelerinden kaynaklanıyor. kimse kafayı telefondan kaldırmıyor. o zaman da gereksiz bilgi bombardımanı oluyor. engellemek için yapılacak yazılıma falan ihtiyaç yok, insanlara telefon bilgisayar dışında da dünya var fikri aşılanmalı.


  • ykyt  (04.01.15 18:22:03) 
iki soru için de evet.

hayatı bir çok anlamda kolaylaştırdığı ve artık alışkanlık haline glediği için kullanıyorum interneti. sosyal medya ile de aram, bu bahsettiğim sebeple çok soğuk değil ancak. akıllı telefonum olmadığı için sürekli her şeyi takip ediyor değilim.

ama buna rağmen çok sıkıldım. facebookta neredeyse herkes engelli. yani hiç bir paylaşımlarını görmüyorum. sadece mesajlaşma amacıyla varlar ve takip ettiğim grupların paylaşımları için.

buna rağmen çoook fazla bilgi var. hiçbir şeyde uzmanlaşmayıp her şey hakkında ufak tefek fikir sahibi olmak da buradan geliyor belki de.
  • dahinnotha  (04.01.15 18:27:43) 
ykyt+1
evet ve bu nedenle çok kısıtlı bir sosyal medya kullanımım var. mesela facebook twitter kullanmıyorum çünkü kendimi biliyorum. ona bakarım buna bakarım şu ne yapmış derim meraklı bir insanım gereksiz zaman kaybı gereksiz bilgi. o nedenle uzak duruyorum işin içinde olmamayı tercih ediyorum ve kafam inanılmaz rahat.

  • tuborg yesili  (04.01.15 19:38:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.