Türkiye Gibi Ülke Var mı?

Merhaba arkadaşlar, soru belki saçma olabilir, kendimi ifade edebilir miyim bilmiyorum.

Şimdi Türkiye'nin her bölgesi ayrı bir kültür. Örneğin; karadeniz'de lazlar, hemşinliler, ermeni vs. Doğuda kürtler, araplar vs. Akdenizi, egesi hep farklı. Tüm bölgeler etnik olarak bol çeşitli, konuşmalar, yemekler...
Mesela İtalya'da, ne bilim Rusya'da bu kadar çeşit var mı?
Varsa hangi ülkeler bu kadar kültürel kalabalık içeriyor?
Çok cahilce olabilir, kusura bakmayın :)

Amerika boyle sanki.

  • jesterdvine  (22.12.14 15:33:36)
amerika

  • jamswety  (22.12.14 15:33:47)
amerika

  • demoniclewinsky  (22.12.14 15:35:08)
Amerika, diğer ülkelerin birleşimi gibi değil mi, mesela italya'lılar, çin'liler, vs bir arada gibi, hani filmlerde oluyor ya çin mahallesi, zenci mahalleleri vs. ondan bahsetmiyorum ama. Amerika'da bizdeki gibi doğusu kesin şöyledir, batısı kesin böyledir diyebilir miyiz.
Şöyle bir harita mevcut Amerika için ama yine diğer ülkelerin birleşimiyle oluşmuş.
upload.wikimedia.org
  • arockm  (22.12.14 15:39:51)
Afganistan var, arastir

  • hasanli  (22.12.14 15:42:28)
Avrupa'da çok yoktur böyle ülkeler genelde latin ve germenik/slavik kökenlerden geldikleri için ancak kuzey/güney ayrımı vardır. Türkiye'deki gibi çeşitlilik Akdeniz ve Yakın Doğu toplumlarında daha yaygındır mesela Mısır, İran, Lübnan, Irak, Asya'da ise Hindistan Türkiye'ye çok benzer yapılara sahiptir.

  • adukyuedines  (22.12.14 15:43:35)
Genel durumu bilmiyorum ama amerika için; doğu kısmı,miami ve çevresi komple hispanik,
öyle bir sınıflandırma ise aradığın.
bi de söyle bir link var;
en.wikipedia.org
  • demoniclewinsky  (22.12.14 15:45:02 ~ 15:45:52)
çok geniş bir coğrafya ve karışık bir idari bölümlenmesi olan rusya diyebiliriz.

  • battal gemalmaz  (22.12.14 15:46:51)
İtalya'nın da her bölgesi (kendine gore) ayrı kültür. Adamlar senelerce o fark için savaşmışlar, öyle düşünün.

  • SiyamkedisiZorro  (22.12.14 15:51:13)
çoğu böyle

yunanistan: batıdaki adalarda italyan kültürü hakim, ion adaları zaten tarih olarak yunanistan bile sayılmaz
makedonya: adı üzerinde makedon bölgesi
batı trakya: türk bölgesi

iran: azeriler, afganlar, kürtler, farslar, beluciler, tonla millet var. türkiyeden daha derin ayrım var

amerika rusya zaten söylenmiş

ispanya: basklar, katalanlar, ispanyollar. zaten 5 krallık birleşip ispanya krallıgını olusturmuş

ingiltere: iskoçlar, galliler, irlandalılar

fransa: fransızlar, occitanlar, italyanlar

belçika: zaten bölündü bölünecek flamanlar, valonlar, almanlar

hindistan: koskocaman kıta, her millet var

çin: apayrı bir dünya, her millet var

pakistan: zaten farklı milletlerden oluşmuş tek ortak noktası islam olan bir devlet

daha bir sürü sayarım. türkiye hiç bir konuda dünyada tek değil, bu konuda oldugu gibi.
  • dafuq  (22.12.14 15:53:27)
rusya elbette.

  • Sarix  (22.12.14 15:56:09)
@advocatusdiaboli Karadeniz'de Ermeniler var. Yok sorun değil :) Öğreniyoruz.

  • arockm  (22.12.14 16:23:08)
  • acccra  (22.12.14 16:49:29)
Hemen hemen birçok ülkede vardır sanırım. Şu ana kadar çok ülke gezmedim ama gittiğim yerlerin hepsinde Doğu-Batı, Kuzey-Güney, Dağlık-Denizlik alan gibi coğrafyalarla ayrılmış farklar vardı.

Normalde yabancı birine bir Karadeniz bir Ege Türküsü dinletince, "E ne var işte, aynı sazlar, aynı müzik. Biri hızlı, biri yavaş" diyor. O kültür mozaiğini anlamıyor. Anlayabilmesi için hikayelerini anlatıyorsun, açıklamalar yapıyorsun ve öğrendiğinde anlayabiliyor aradaki nüansları; "Eveeet, gerçekten farklıymış" diyor. Temel bazı ortak şeyler var, ama aradaki farklar bize büyük gelebiliyor. Horoncularla zeybekçiler birbirine kolay kolay geçiş yapamazlar.

Aynı şey diğer ülkeler için de geçerli. Biz duyduğumuzda "E bunlar aynı değil mi" diyoruz, ama açıklanınca "Haaa" çekiyoruz. En çok İspanya'da olduğum için oradan örnek verebilirim. Her eyaletin müzik anlayışı, geleneksel giysisi, vb. birbirinden çok farklı. Flamenko güney yöresindeki çingenelerin müziği ve dansı; aslında Madrid ile, Barcelona ile çok bir ilgisi yok. Hele ki Bask ile hiç ilgisi yok. Ama ticari olarak o sattığı için, her yerde turistlere flamenko gösterisi çekip duruyorlar. Yoksa adamların dilleri bile farklı. Bir eyalette bir dil varsa, başka eyalette başka bir dil ve aksan var ve konuşulanı anlamak çok güçleşiyor. Hangi aksana kulak alıştı ise onunla devam etmek istiyor. Örneğin, güneybatı tarafı aksanına alıştıysan "Gidiyorum" demiyorsun da "Cideyrum" diyorsun gibi farklılıklar oluyor.

Gittiğim her ülkede böyle farklılıklar vardı. Genelleyemiyorum ama birçok ülkede olduğuna inanıyorum.
  • aychovsky  (22.12.14 17:25:13 ~ 17:25:26)