duz vitesin ekonomisi

simdi duz vitesli araba otomatik vitesli arabaya gore daha ekonomik. yani fabrika verilerine gore otomatik daha tutumsuz. bu fark neden oluyor? otomatik araba vites gecis araliklarini insana gore daha hassas ayarlamiyor mu? e niye o zaman daha cok yakiyor? henry ford goreve...

şanzımanda aktarma yaparken biri dişli ile direk aktarma yapıyor birisi hidrolik ile aktarma yapıyor, hidroliğin aktarması mekanik gibi verimli olmuyor kayıplar oluşuyor.

  • basond  (25.11.14 21:52:28)
mesela yokuş aşağı inerken düz vites arabayla vites küçülterek inersen hem frene basmana gerek kalmaz hem de pistonlar ivmelenmenin etkisiyle döndüğünden (enjeksiyonlu araçlarda) yakıtı keser, parça maliyeti daha ucuzdur
edit: ağırlık olarak daha hafiftir

  • mirty  (25.11.14 21:57:55 ~ 21:58:43)
Artık öyle fark yok hatta bak, edcnin tüketim değerleri manuelden daha düşük. www.renault.com.tr

Citroen de aynı şekilde c4 düz şehir içi 8 küsur, otomatik şehir içi 4 küsur gözüküyor.
  • Lim5  (25.11.14 22:28:41)
otomatik senin ayağın baskısı ve yol durumuna göre karar veriyor ama kafandan geçen düşünceleri okuyamıyor. mesela viraj var vites düşüreceksin ama bu viraj olduğunu girene kadar bilmiyor geç kalıyor. tabi fark giderek azalıyor yakında insanı geçerler.

  • divit  (25.11.14 23:04:34)
Otomatik viteste debriyaj yerine tork konvertörü var. Tork konvertörü araba durduğu zaman motor stop etmesin diye dönmesine izin veriyor. Bu da bir miktar güç kaybına sebep oluyor. Yani tork konvertörü ancak bitik debriyaj balatası kadar verimli olabilir.

Öte yandan otomatik hep doğru devirlerde vites değiştirdiği için bu farkı kapatıyor.
  • zombi  (26.11.14 09:04:03)