Bugun din temali olsun: Neden 3 kitap?

Bir tane Allah varsa, neden 3 farkli dilde 3 farkli sekilde yazilmis, icerigi birbirinden farkli 3 kitap gonderme ihtiyaci duymus?

Yani dinde mantik aranmaz tabi ki, Tanri o, bir bildigi vardir denir. Dinin ozu bu zaten. ama yani bunun mantikli bir aciklamasini dusunebilmis mi insanlar onu merak ettim? daha dogrusu sizin dusuncelerinizi merak ettim.

nüfus ve sosyal yapı değiştikçe kitaplar güncelleniyor, ana komutlar/sistem mekaniği aynı: çalma, öldürme, incitme, zina yapma vs. ayrıntılar değişik.

son versiyon ise tüm bilgisayar ve sistemlerde geçerli "ultimate" versiyon. öncekiler başta sağlıklı olsada kullanıcı hataları sebebiyle bolca virüs yemiş, ana sistem dosyaları trojanla kaplanmış ve geçerliliklerini kaybetmişler. yeni gelense antivirüs ve firewall son derece sağlam versiyon
  • efrasiyab87  (03.11.14 21:30:42)
3 farklı kitabı üç farklı zamanda olarak değerlendirmen lazım. 1.eski ahit ardından update ediliyor. İnsanlar bozuldukça update etmek gerekiyor. Ama Kuranda diyor ki bu son kitap artık ne bok yerseniz yiyin :D

Bu arada ekleme yapmak istiyorum. Ben bazen Tevratın da değiştirilmediğini düşünüyorum. Yani yahudiler çok kapalı bir toplum. Herkes kiliseye gitmiştir ama sinagoga giden pek yoktur. Bu şartlarda bu kitabın değiştirildiğini düşünmek pek mantıklı gelmiyor.
  • secilmis uye  (03.11.14 21:40:00 ~ 21:42:10)
hepsi aynı kitap aslında.

(bkz: rig veda)
  • tepedeki psychedelic adam  (03.11.14 21:42:17)
bir tane de ciddi cevap yok he, ne lakayit bir guruh :D

Tanri tembel mi o zaman, gelecege soyle bir bakip updateleriyle beraber yollasa olmuyor muymus?
  • gerard  (03.11.14 21:43:43)
Hayır, merhametli ve insaflı olduğu için.
İlahi inanıştan yola çıkarsak, sadece 2 insanla başlayan topu topu 100-200 kişinin olduğu bir kavme 600 sayfalık kitabı yollamak yerine 10 sahife yollamış.

  • efrasiyab87  (03.11.14 21:51:04)
(Bkz:atayizler bunu da açıklayın)

Açıklıyorum: Allah yazmamış.
  • suicides underground  (03.11.14 21:55:52)
@suicides tamam orasini biz de biliyoruz da, diyelim ki Allah yazdi. neden boyle bir sey yapmis olabilir yani? nedir inancli insanlarin bu konuya bakis acisi? onu soruyorum.

  • gerard  (03.11.14 21:59:09)
Mantıklı bir açıklama gelirse söz veriyorum dine döneceğim.

  • suicides underground  (03.11.14 22:08:40)
Tevrat şu an yeryüzünde değil, levhalar halinde geri çıkarıldı. Günümüzde 2 kitap kaldı demek de sakat iş, diğer peygamberlere inen nüshalar nerede bilinmiyor, onlar da geri çıkarılmış olabilir. Son Update Kuran beyler.

  • emirkulu  (03.11.14 22:12:22)
  • acccra  (03.11.14 22:31:12)
mantıktan soz ederek dini konularda bi yere varilamaz. cünkü sonu süpheye gider, din bunu yasaklamistir. yasaklama nedeni de olasi cikis yollarinin hicbiri tanrısal inanisi dogrulayacak sekilde olmaz. dindarlar da bunu zaten "aklımız yetmiyor" diyerek aciklamaktalar.

bunları buralarda degil de yüz yüze konusmanızı oneririm :)
(dinde mantık aranmaz tabi ki demissin, simdi gördüm, kutlarım ve sevgiler)
  • sage  (04.11.14 11:04:25)