Kuran, Incil falan neden garip bir dille yazilmis?

Iki tane Kuran'li duyuru gorunce merak ettim. Hic bir kutsal kitabi oturup okumadim. ama zaman zaman karsima kutsal kitaplardan alintilar cikti, baktim, gordum tabi ki.

Merakim su ki; neden kutsal kitaplarin dili boyle "o ki bunu yapti" "su ki yeri gogu yaratti" "bakiniz ki boyledir" gibi Shakespeare-vari, edebi eser gibi? o zamanlar kullanilan dil mi boyleymis, neden boyle yazilmis bu kitaplar?

o zamanlar öyle bi türkçe konuşuyomuş peygamberler ondan olsagerek

  • t joe  (03.11.14 21:08:29)
yazan sen ben gibi değil sanırım, o yüzden olabilir.

  • fallthepieces  (03.11.14 21:09:29)
sen de böyle bir kitap yazsaydın ağdalı bir dil ve ilahi bir üslup kullanmaz mıydın? edebi anlamda çok üstün, benzeri yapılamaz vb. argümanlar da burada devreye giriyor.

  • acccra  (03.11.14 21:12:29)
sorularlaislamiyet.com'a gir. sorunu sor. bence. adamlar iyi.

  • yapma volkan  (03.11.14 21:12:54)
insan yazımı olmadığını iddia etmek için.

  • ack3000  (03.11.14 21:16:28)
@fallthepieces ve @kaptanmaydonoz yazanin sen ben gibi bir insan olmadigina dair elimizde hic bir kanit olmadigindan dolayi, yazarinin bir insan oldugunu varsaymak durumundayim.

@acccra ben yaziyor olsaydim cok basit, herkesin anlayabilecegi bir dilde anlatirdim. bu kadar onemli, dunyaya ve insanliga yon verecek bir dokumani herkesin anlayabileceginden emin olurdum. cocuk var, genc var, zeka geriligi olan var, normal hali cok zeki olmayan var, edebi anlatimlari anlayamayan, mecaz kullanimlari kavrayamayan var. bu insanlarin gunahi ne? benzeri yapilamaz cok sacma bir arguman. Shakespeare'in de esi benzeri yok, adam edebiyatta cigir acti ama herife Tanri demiyoruz.
  • gerard  (03.11.14 21:24:18)
@gerard

hatan var. sen olsan yön verilme ihtiyacı duran aciz bir varlık yaratmazdın. yani ortalama bir insan allah olsa update'e ihtiyaç duyan bir varlık yaratmaz sanırım. whatsapp mı bu? bir de bütün telefonlara gelmediğini düşün. (aptalı var, allahsızı var)
  • ack3000  (03.11.14 21:27:46)
Orijinalinden okumadığınız için öyle geliyor. Senin gençliğe hitaben gibi oradaki hitaplar o dilde, o adamların dilindeki hitaplar. O yüzden dilencisinden alimine herkes anlıyor.

  • emirkulu  (03.11.14 21:33:46)
@ack3000 sesli guldum :D mantikli bir arguman, katiliyorum dedigine.

  • gerard  (03.11.14 21:34:49)
@emirkulu: eger gercekten dilencinin bile analyabilecegi kadar acik bir dilde yazildiysa nedir bu kavga dovus o zaman? orda demiyor mu birbirinizi oldurmeyin? veya basinizi soyle ortun/ortmeyin? veya su kadar kadin alin? bunlar nasil yoruma acik seyler olabiliyor eger kuran'in dili cok anlasilirsa?

  • gerard  (03.11.14 21:36:14)
Neresi yoruma açık ya. Kitapta yazıyor diye insanlar geri durmuyor ki yapacağından. O kadar ahlaklı varlıklar olsak yüzyıllardır tepemize kitap üstüne kitap yağmazdı. Bu dünya imtihan yeri, kitaplar açık olsa bile okumayanlar da sınıfta kalıyor bu kadar basit. Son peygamberin ebediyete göçünden sadece 100 yıl sonra kabrinin önünde yaşananları okuduğumda on gün kendime gelememiştim. Her orospunun bahanesi olur hesabı bahane yaratıp dine yamamış adamlar, aynı bugünün el kaidesi ışidi gibi, hiç bir fark yok. O alçaklar yüzünden de dinimi terk edecek değilim. Mükemmel olmayan Müslümanlar, İslamın kendinde hiç bir kusur yok.

  • emirkulu  (03.11.14 22:08:25)