[]

Mimarlık

Arkadaşlar ilk okuldan beri aklında mimarlık olan ve sürekli bu hayal ile yatıp kalkan birisiyim.Ve sorum ; iyi bir üniversiteden mezun olan birisi ile normal bir üniversiteden mezun olan birisi işe ne kadar ile başlar ve daha çok kazanmak için ne yapmalıdır.Maaşları arsında çok bir fark olur mu?Şimdiden teşekkürler.
 
Ise baslarken bir portfolyo sunacaksin. Ogrenciligini ne kadar verimli gecirdiginle alakalidir bu.


  • mandalina kokusu  (31.10.14 20:14:31) 
Valla işe başlangıçta üzerine para bile isteyebilirler dikkat et. Hangi üniden mezun olursan ol piyasa diplomaya değil projeye bakar.

Daha çok kazanmak için çok daha ucuza proje çizip sürümden kazanman lazım. Gece gündüz çizeceksin. Sonra yeni mezun mimarlar işe alıp onları ayda 1000Tl'ye sigortasız çalıştıracaksın. Okuma yazma bilmeyen müteahhitlerin saçma sapan isteklerine boyun eğecek, senin 4 sene uykusuz geceler geçirerek bitirdiğin bölümü hiçe sayıp duvarcı ustaının nasıl kolayına geliyorsa öyle olacak şekilde projende revizyon yapılması istenecek.

İşte bunları ve braz daha fazlasını yaparsan daha çok kazanırsın.
  • nedendir bilinmez  (31.10.14 20:16:17) 
mimarlikla alakam yok ama bence universite cok da onemli degil. mandalina kokusu'nun dedigi gibi onemli olan portfolyon. eger portfolyon saglamsa uni mezunu olmasan bile iyi kazanirsin.


  • crucio  (31.10.14 20:17:14) 
diploman değil ne yaptığın önemli. portfolyo konusunda sıkıntın olursa bu da maaşına yansır, "lan bunun için mi tonla para verdim şöllere, eskize" diye ağlarsın sonra.


  • devorgilla the gunslinger  (31.10.14 20:24:55) 
anladım


  • krasich  (21.11.15 09:23:48) 
teşekkür ederim


  • krasich  (21.11.15 09:24:07) 
üniversite ile ilgisi var. mesela tasarım ağırlıklı çalışan ofislerin itü mezunu ilk tercihleriyken uygulama ve büyük ölçekli projeler için yıldız mezunları avantajlıdır. okul döneminde mimarlığın hangi alanında uzmanlaşacağınıza karar verir ve kendinizi o yönde geliştirirseniz mezun olduğunuzda yüksek lisanstan iş bulmaya kadar tüm kapılar açılır. maalesef mimar denilince türkiye'de anlaşılan her işten anlayan ofis elemanı ya da şantiyede tüm soumluluğu yıkabileceğiniz eleman. işinizde kendinizi kanıtlarsanız (elbette bir miktar zaman alıyor ki bunu okuldayken yapabilirseniz iyi olur) işsiz kalmak çok olası değil ancak 10 binler kazanan mimar olmak zor. onun için ofis sahibi olup yanınızdakileri köle olarak kullanmak gerekiyor.


  • madarch  (21.11.15 09:33:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.