torrent hızı

daha önce yazdığım duyuru link dolayısıyla silinmiş heralde neyse bi şekilde torrent indirmeye başladım fakat hızı 24 kb hızlarında seyretmekte , hızı nasıl arttırılır bi yardım lütfen.

teşekkürler.

not: wireless ile bağlanıyorum,ayrıca torrent bilgisi sıfır bir insanım , anneye anlatır gibi.

torrent bilgisiyle alakası yok, bir şekilde torrent'e bulaştıysan pc bilgin olduğu kabul edilir. ben de yeni bulaştım dolayısıyla seni en iyi anlayacak benim galiba :) öncelikle hızının 1024 olduğunu kabul ediyorum. 24 ile seyrediyorsa muhtemel sebepler şunlardır:

1. upload hızın çok fazla bağlantının çoğunu bu yiyor o yüzden yavaş gidiyor. torrent'e bulaştıysan bir de netlimiter'a bulaş o upload hızını düşür.

2. çektiğin dosya eskiyse seeder sayısı leecher'dan az ise (yazar burda anneye anlatır gibi anlatması gerektiğini hatırlar ve seeder besleyen, dosyayı çektiğin kişi sayısı; leecher ise dosya çeken sömürücüler der) dosya hızının o seviyelerde olması normaldir. ben dexter'ın 2 sezonunu o hızda çektim 3 gün full açıkken bitti.

3. bu dediklerimi yapıp da güncel bir dosya çekerken hızının 100'lerde gezinmediğini farkedersen bağlantı ayarlarında kesinlikle problem var.
  • bykush  (04.07.09 23:35:01)
bykush'un 1. yazdığına düzeltme olarak: boşver netlimiter'ı, cfosspeed kullan.

2. yazdığına benzer olarak: dosyayı paylaşan sayısı (seeder) azsa 24'le indirmen normaldir. bunun yanında bir de dosyayı şu anda indiren sayısı çoksa sana ulaşma hızı da düşer doğal olarak.

portun kapalıysa düşük hızlarda indirmen normaldir. port açman lazım. (modem marka ve modelinle birlikte "port forward" "port yönlendirme" "port açma" anahtar kelimeleriyle arayabilirsin.

edit: utorrent kullanıyorsan options > speed guide > test if port is... kısmına tıklayarak port açık mı kapalı mı öğrenebilirsin.
  • sanal uyku  (04.07.09 23:52:29 ~ 05.07.09 00:02:14)
Torrent hızını arttırmak için port açmak pek işe yaramaz. Port açmak emule gibi programlar için geçerlidir. İndirme hızı düşükse ya internet bağlantınızda bir sorun vardır ya da indirmeye çalıştığınız torrent'in seed/leech oranındadır sorun. Diğer arkadaşın dediği gibi upload hızı fazlayasa da hızınız düşebilir. Bunun için ek bir programa gerek yok. Torrent işlemcisinin içinde [bittorrent, utorrent vs.] ayarlar kısmından sınır koyabilirsiniz. Ben çok denedim ve kanımca en iyisi upload hızını 10 olarak belirlemek. İndirme yapmak için özel tracker [private tracker][Demonoid, bakabt vs.] tercih edin. Herkese açık trackerlarda [public tracker][Mininova, bjunkie vs.] çok fazla seed etmeden kaçan kişi var. Son olarak ben de wireless ile bağlanıyorum. 1 mb internet hızı ile 105 kb/s ile indiriyorum.

  • gyroscope  (05.07.09 00:35:06)
cfos'u yıllarca kullandım geçen sefer yüklemek için aradım. pro olanı buldum, yapamadım, kaldırdım, bütün her şey gitti, toparlayamadım, format attım, normal olanı yükledim, torrent'e link attım, hiç bir şekilde yükselmedi hızı, kaldırdım, netlimiter kurdum, sonra farkettim ki dexter'ın seeder'ı azmış. bir daaki formatta cfos deniycem, sanal uykuya katılıyorum, cfos candır.

@gyroscope: programın içinden uploadı düşürünce download'da düşüyor, yoksa bu kadar insan netlimiter kullanmazdı ;)
  • bykush  (05.07.09 00:36:50 ~ 00:44:07)
eğer utorrent kullanıyorsan mesela upload hızını 15 kb/s yapsan bile tracker senden 30-40 arası çekebilir ve sen bunu farketmezsin. en azından utorrentte böyle.

  • tyrarcx  (05.07.09 01:01:47)