Balkanlar'da otostop, couchsurfing, çadır vs.?

Merhabalar.

1-Şimdi ben önümüzdeki ay Makedonya-Sırbistan-BosnaHersek-Karadağ-Arnavutluk veya tam tersi şekilde otostop ile gezmeyi planlıyorum. Fakat pasaportumda henüz hiçbir vize yok, tertemiz pasaport yani. Bu ülkelere girerken pasaportun boş olması sorun çıkarır mı?

2-Bu ülkelerden, herhangi biri için ülkeye girerken 10-15€ giriş ücreti filan ödüyor muyuz? Ödüyorsak hangisinde ne kadar ödediğimizi nereden görebilirim? Yahut bilen birisi varsa söyleyebilir mi?

3-Bu ülkeler arasında otostopla seyahat zor mudur? Türkiye'de toplamda 4000 km'den fazla otostop yaptım. Fakat ilk defa yurt dışı bir plan yapıyorum. Patlama olasılığım nedir?

4-Geceleri çadır veya CS aracılığıyla geçirmeyi planlıyorum. CS'de fazla aktif ülkeler değiller anladığım kadarıyla. Peki çadırla geçirebilir miyim gecelerimi? Eylül'ün sonlarına doğru çok soğuk olur mu?

5-Ve son olarak gidiş-dönüş uçak biletini saymazsak, sizce toplam masrafım ne olur?

Biraz fazla soru sormuş olabilirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Cevaplarınız tiksiz kalmayacaktır.

En ucuz giriş Arnavutluk'tan olur sanırım, Pegasus ile Tiran'a güzel fiyatlar var. Ama girişte vize aramasalar DA senden otel rezervasyonu göstermeni bekliyorlar, bilgine.

  • roket adam  (08.08.14 15:59:00)
Ben de aynı rotayı kurban bayramında planlıyorum. Skyscanner'a baktın mı?

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (08.08.14 16:15:56)
1-Benzer bir geziye Bosna'dan başlamıştım, pasaport polisi epeyce oyalamıştı beni, kalacağın yerle ilgili kağıtları, dönüş biletini vs. hazırlarsan iyi olur.

2-Bosna'dan sırbistan'a, oradan kosova'ya, sonra makedonya'ya geçtim hiçbirinde para istemediler.

4-Çok aktif olmasalar da listendeki ilk üç ülkeden host bulabilirsin, ya da en azından rehberlik yapmaları için mesaj at, iyi bir izlenim bırakınca ağırlamayı teklif edenler çıkıyor içlerinden. hostellar da gayet hesaplı bu arada.

5-Bu soru birçok şeye bağlı, kaç gün kalacağına, geceleri takılıp takılmayacağına, hep dışarıda mı yiyeceğine yoksa zaman zaman yemekleri kaldığın yerde kendin mi hazırlayacağına vs. Ama şunu söyleyeyim hem yemek hem içki fevkalade ucuz, çok uzun kalmamak kaydıyla 1500 lira civarına çok kral gezip tozabilirsin.
  • dali dili havali korna  (08.08.14 16:20:11 ~ 16:21:04)