[]

topuzlu kilit tamir etmek

odanın kapısını kilitliyordum tam içerden, vazgeçtim kilitlemekten ama kilit açılmayıverdi, içerden açılıyor ama dışarıdan açılmıyor. hayır bir şey olmaz zaten sürekli kilidi kapatıp açtığım için bozuldu muhtemelen ama yarın sabaha kadar ilgilenecek biri yok, eskaza dışardan çeksem odaya giremez olacağım ve biliyorum salağım yani yaparım. nasıl düzelir bu meret, niye sorun olmuştur?
edit: resim 
Kolibandi yapistir kapi kilidinin dilin uzerine bence. Kilitlenmez hic yoktan.


  • ibomiu  (05.08.14 08:00:30) 
olurda yanlışlıkla dışarda kalır açamassan o topuzda bozuk para ile çevirebileceğin bir çentik var elle bastığın düğmesinde onu çevirmeyi dene.

tamiratına gelirsek, o topuzların iç yapısı çok karışık ben tamir edemedim gittim bauhaustan yenisini aldım 25-30 lira kaliteli olanları (iç mekanizma full metal olanlar)
ancak yenisini takmak da sıkıntı , yeni aldığım halde kilit mekanizması çalışmayanlar oldu malesef. anlayan birine taktırmak lazım
  • technicalte  (05.08.14 10:15:01) 
kilidi sök yerinden, dışarı çıktığında da al bir tane yenisini tak.

bak kilidin dibinde büyük bir çember var, kapıya oturan kısım. o vidalıdır, açma yönünde cevirirsen yerinden çıkmaya başlar.

ama öncesinde topuzu çekip çıkarman lazım, o da topuzun dibinde bir delik vardır 2 mm filan. oraya ince uçlu birşey sokup topuzu tutan dili geri it ve topuzu kendine çekip yerinden çıkart.

topuz çıktıktan sonra dediğim aynayı çevirerek yerinden çıkar, iki yada 3 tane vida göreceksin sonra, kildi kapıya vidalayan. onlarıda tornavida ile sök.

karşı taraftan zaten boşa çıkacak lap diye sökersin.

lan baya uzunmuş be anlatınca :)

aslında kolaydır.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (05.08.14 10:21:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.