Ayvalık, Kuşadası, Didim, Marmaris, Datça'da kalacak yer&öneriler

Merhabalar.
Bir kız&bir erkek beraber, otostopla yola çıkmaya karar verdik ve 26/06/2014 günü(Perşembe) sabah erkenden İstanbul'dan yola çıkacağız. İlk durağımızı Ayvalık olarak planladık. Aslında sadece bu belli, gerisi belli değil ama plan kısmen şöyle:

26/06/2014 Perşembe gecesi: Ayvalık
27/06/2014 Cuma gecesi: İzmir(kalacak yer var gibi)
28/06/2014 Cumartesi gecesi: Kuşadası
29/06/2014 Pazar gecesi: Didim
30/06/2014 Pazartesi gecesi: Marmaris
01/07/2014 Salı gecesi: Datça
ve belki Datça'dan sonra Dalyan'a doğru yol alacağız ama tam belli değil. Ayrıca tarihler tabii ki uzayabilir. Çok da dar zamanımız yok. KPSS'de İstanbul'da olsam yeter.
Şimdi aslında biz sahilde filan da yatabilecek insanlarız ama uyurken kafamızın üstünde bir çatı olması, altımızda bir yatak olması hiç de fena olmazdı. Tabii bu siz değerli duyuru kullanıcılarınım ve Couchsurfing kullanıcılarının takdirine kalmış bir şey birazcık. Geçenlerde İzmir'e gelmiştim ve o zaman da kalacak yeri duyurudan bulmuştum. Ardından aynı evde bir dahaki İzmir'e gidişimde de kalmıştım hatta :)
Aynı zamanda bu duyuruyu açmamın sebebi de bu bahsettiğim yerlerde nereler görülebilir? Nereyi görmeden sakın dönme dersiniz? Bu sorulara da cevap verebilirseniz ne kadar memnun oluruz anlatamam.
Hoşçakalın değerli ekşi.duyuru insanları. Her şey gönlünüzce olsun.

Modlardan ufacık bir ricam var ama emin değilim. İki-üç gün bu duyuru üstte kalsa da daha fazla insan görse, ne hoş olmaz mıydı acaba?

kusadasi icin ben cevap vereyim.

izmirden kusdasina gecerken sirince, selcuk, efes, meryem ana grodugunuzu varsayarak devam ediyorum.

sehir merkezinde gorulecek pek bisey yok. belki guvercin ada denilen eski kalede gun batiminda cay icilir o kadar. lkol servisi var mi emin degilim ama vardir herhal. gece de barlar sokagi denilen bi yer var, orada takilirsiniz. iki ayri merkez vardir barlar sokagi diye birbirine cok yakindir ama arada soyle bir fark birinde daha cok yabanci turistler ve genc yerli turistler takilir, yabanci muzik calar daha disko gibidir mekanlar. digeri daha cok canli turkce muzik yapilan taverna tipi mekanlarin oldugu yer. orda daha cok turkler dolanir.

sehir merkezinde bir de scala nova denilen liman var. onun sol yanindaki parkin girisinde kucuk bir bufede roma dondurmasi satilir. guzeldir.

limanin diger tarafinda balikcilar pazari vardir. balik halinin ust katinda manzarasi guzel bir cafe var. gozlemesi cok guzel olur. gun batimini izlerken karninizi orda doyurabilirsiniz. ya da sabah kahvaltisi tabi.

barlar sokagina giderken denizden yukari dogru ciktiginiz yaya yolu(30 yildir adini ogrenemedim, okuz mehmet pasa kervansarayinin ordaki bankalarin falan oldugu yuruyus yolu)basinda keremaga dondurmacisi vardir. dondurmasi tirttir ama, orada saat 5 gibi lokma tatlisi cikar. o da guzeldir.

gene selcuk uzerinden kusadasi giirisinde bence turkiyenin en guzel iki aquapark'i var. biri adaland digeri aquafantasy. ben sahsen aquafantasy oneririm. ikisinin fiyatlar hemen hemen ayni zaten. bi tane de long beach denilen yerde var. ucuz ama cok ufak, pek keyif vermez. sadece bir gun planlayacaksaniz nasi yaparsiniz bilmiyorum. once gezip sonra aquapark mi, once aquapark sonra gezme mi. ama parktan sonra, eger parkin hakkini verdiyseniz yurumeye bile mecaliniz kalmaz.

milli park baska bir alternatif. pek bir atraksiyon yok, arkan orman ve dag onun deniz iste. illa gidecez derseniz, en en en son koya gidin bari. karanlik koy mu kavakli koy mu neydi adi. zaten yolun bittigi yerde, jandarma sonrasina gecis vermiyor. orda sahil tasliktir (gerci ilk ilica koy disinda hepsi taslik) ama daha tenha ve daha temizdir. doga yuruyusunden hoslanirsaniz milli park icinde bir kanyon var. eger milli parka giderseniz hemen ana girise gelmeden once zeus magarasi denilen bi yer var. oraya 10 dklik da olsa bir gir cik yapin derim.

kusadasinda baska bi atraksiyon yok. didime devam ederken paraniz ve vaktiniz varsa soke de outletler var. pek cok markayi cok ucuz fiyata bulabilirsiniz.

bu arada ctesi icin plan yapmissiniz ama ctesi-pazar gunubirlikcilerin kusadasini istila ettigi gunlerdir. ben haftasonu markete bile gitmem, o kadar kalabalik olur yani. sizin gideceginiz yerlerde oyle olacak. hatta igne atsan yere dusmeyecek hem aquqparklar hem de milli parklar. aklinizda olsun.

kalacak yer konusunda yardimci olamiyorum maalesef.
  • halanne  (25.06.14 21:31:36)