[]

ingiliz monarşisiyle ilgili

Kraliçe Elizabeth'in eşi Prens Philip neden kral değil de prens?
 
çünkü hiyrerarşide en üstte kral vardır. sonra kraliçe gelir. dolayısıyla bir kral evlendiği kadını kraliçe yapabilir, ama kraliçe evlendiği adamı kral yapamaz. çünkü yaparsa kral ondan daha üstte olur. bu mantıkla.


  • sen git ben geliyorum  (18.06.14 22:34:36) 
philip aristokrat bir aileden gelmesine rağmen hanedanlıklarla akrabası yok bildiğim kadarıyla bu yüzden anca prens olmuş


  • the imp  (18.06.14 22:36:35) 
bi de sanırım isimlendirme ile ilgili de sorun var. kral belli tamam ülkeye hükmeden kişi. ama kraliçe hem kralın karısı hem de hükmeden kişi manasına gelebiliyor. hükmeden kraliçe için ayrı bir kelimemiz yok. olsaydı sorun çözülmüş olurdu. tabii ingilizlerde bu ayrım (her zaman kullanılmasa da) queen consort ve queen regnant şeklinde yapılmış.

bir de sorunuza cevap vereyim, monarşi babadan oğula ve kimi ülkelerde geleneksel olarak erkek evlat olmayınca, kimi ülkelerde de son zamanlarda yapılan yasal değişikliklerle babadan kıza geçiyor. kral eşiyle politik ve askeri gücünü paylaşmadığı gibi hükmeden kraliçe de güçlerini kocasıyla paylaşmak zorunda değil. bu ikinci cevabı okuduktan sonra ilkini yeniden okuyunuz :)
  • i ve been mistreated  (18.06.14 23:25:01 ~ 23:27:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.