Dev Sirketlerin Buyuk Yatirimlari

selam,

bir cok alanda faaliyet gosteren cok buyuk sirketler yeni buyuk yatirimlar yaparken hangi alana gireceklerine nelere bakarak karar veriyorlar?

mesela koc holding. a veya b sektorune girecek diyelim. 5-10 sene icinde o sektorlerde ne kadar kar yapabileceklerini, buyumelerini falan hangi rasyolara, sayilara, raporlara bakaraktan yapiyorlar tam olarak?

bir de bu olay financial modeling'e mi giriyor?

tesekkurler

Genelde ceo ları alıyor kararı... Vestel bilişim sektörüne o zamanki ceo sunun kararı doğrultusunda girmişti hatırladığım kadarıyla.. Eee ceo bu kararı nasıl alıyor dersen, vizyon sahibi adamları ceo yaptıkları için, hem de araştırıyor adam işi bu sonuçta, sonunda alıyor kararı yani :D müthiş açıkladım farkındayım :/

  • mhmtt  (13.05.14 18:30:21)
Buyu firmalar icin konusuyorum.

Ceo almiyor karari. Hayir. Ceo=abdullah gul.. temsil ediyor sadece. Prestij acisindan gunah kecisi sadece.. isler ters giderse istifa edecek, suclayacak adam.. bir de firma gucunu temsil ediyor.. yoksa coca cola ya ceo kimin geldigi cok onemli degil. Ama coca cola ya dusup eriyen adam hikayesi/miti var.. bilirsin.. bu gercek olsa firma halkindan ozur dileyip %90 hisse kaybi ve linc edilmektense.. CEO istifa ettirilir. Yeni CEO gelir. %30 kayipla. Linc edilmeden, devam eder..

Kim aliyor. Altta adi duyulmayan pirilti beyin takimi ve onun altinda kendini gostermeye calisacan ekip var. Bunlardan birinin ongorusu ile basliyor beyin firtinasi. Anneye anlatir gibi CEO ya anlatiliyor. CEO ekibi ve yonetim kurulunu(aileyi) topluyor. Ordan karar cikiyor.
  • ibomiu  (13.05.14 18:45:41)
tamam birileri o karari alacak da hangi finansal tahminlere gore aliyor o karari? bir suru oecd, imf raporu var. buyume tahminleri var. bu tahminlerden neleri cekip analizlerini yapiyorlar?

  • gerard  (13.05.14 18:51:44)
Tahmin yurutecegim yine. Bu sektore girmis firmalarin buyume hizina bakilir, arz-talep egrilerine bakilmali. Ve marjinal kar oranlarina(saka saka marjinal kar acik ogretim sinavinda duydum ne demek emin degilim.)

Ama potansiyel alicilara bakilmali

Sonra kagit uzerinde isletme kurulmali.. kurulan isletmeden belirli hata payida olsa muhtemel potansiyel alicilar satin almali.. kar getirme orani alinacak risk miktarina karsilastirilmali.

Sanal kuruyorlar istatistik ve isletmeciler isletmeyi.. sanal isletiyorlar.. kendi alaninda ise daha cok tercih ediyorlar yoksa ulker kuru yuk gemisi isletmeciligine girebilir. Sadece mevcut yonetim kurulu gida da uzmanlastigindan daha kolay cesaret edebiliyorlar.
  • ibomiu  (13.05.14 19:10:26)
Bi pazara girmek için yapılması gereken onlarca araştırma var. Spesifik olarak söylemek zor çünkü her sektörde göz önünde bulundurulan kriterler farklı olabiliyor.

Ama genel olarak pazarın büyüme hızı, rekabet düzeyi, politik regülasyonlar vs göz önünde bulunduruluyor.

Marketing research dersi bunun için veriliyor biraz. Kümeleme ve regresyon analizi var, swot analizi var, pest analizi var.

Var oğlu var kısaca. Kararı da genel de ceo tek başına vermiyor.
  • giderbey  (13.05.14 21:00:17)