Kız başına interrail

Temmuz sonu gibi yapmaya karar verdim. Daha nerelere gideceğim falan belli değil. Acaba 2-2,5 ay yeterli mi hazırlanmak için?
Daha önce kız başına yapmış olanınız var mı deneyimlerini paylaşabilecek?
Tabi erkek arkadaşlar da yardımcı olabilirler.

bu haziranda bir grup arkadaş gideceğiz. gitmek için araştırmaya başladığım sırada bir sürü tek başına giden kızla karşılaştım. facebook'ta interrail türkiye grubu var. oldukça yardımcı oluyorlar. trende hırsızlık olayı çok oluyor. dikkatli olmanı öneririm. onun dışında iyi derece ingilizcen varsa fazla sıkıntı yaşayacağını sanmam, muhtemelen yollarda bir sürü insanla tanışacaksın.

  • alaimisema  (25.04.14 11:54:15)
Geç saatlerde karanlık sokaklarda dolaşmadığınız ve istasyonlarda uyumadığınız sürece çok korkmayın. Trenlerde aynı kompartımanda yolculuk ettiğiniz kişilere dikkat etmeniz gerekli yalnız. Bir de nerde uyuduğunuz önemli

  • napoli  (25.04.14 12:11:23)
@alaimisema ne zamandan beri hazırlanıyorsunuz? Ben Temmuz sonuna herşeyi halledebilir miyim diye düşünüyorum.

  • fearisthemindkiller  (25.04.14 12:51:12)
@napoli işte geç saatte ternden inmiş olmamak, istasyonlarda uyumak zorunda kalmamak için iyi plan yapmak gerek sanırım.

  • fearisthemindkiller  (25.04.14 12:52:27)
bir hazırlanma süresi yok ya o kadar. ben bir günde yapmaya karar verdim, çantayı toplayıp yola çıktım ertesi gün. pasaport yeşil değilse de 10 güne çıkar zaten vize. istasyonlarda uyumamak için 1-2 önceden hostel reservasyonu yaptır istersen ama kaçırabilirsin de bilemedim. bence spontane takıl. sanmıyorum istasyonlarda falan kalacağını. internet olduktan sonra bir hostel hemen bulursun.

  • kendi ekseni etrafinda donen insan  (25.04.14 13:03:10 ~ 26.04.14 00:41:25)
Mesela Hollanda da gece treni yoktu. Orda konaklamayı hostelde yapmalısınız. Roma, Napoli, Paris gibi yerlerde istasyonda uyumayın. İtalya da campingler var uyguna, çadırı kendileri veriyor. Her indiğiniz şehirde bir sonraki şehrin tren biletini ayarlayın saatini kararlaştırın. Havaalanları yakınsa oralarda sabahlamak daha güvenli. Ama tek kişi olacağınız için eşyaların güvenliğini sağlamak zorundasınız. 2 ay yeter de artar bile. Başka sorunuz varsa özelden ulaşabilirsiniz deneyimlerimi aktarabilirim.

  • napoli  (25.04.14 13:06:54)
@kendi ekseni etrafinda donen insa e vize falan işleri?

  • fearisthemindkiller  (25.04.14 13:26:07)
Gece treni olayı çok sık yapılabilecek bi şey değil bu arada ya. Ben sadecve Barselona'dan Paris'e giderken gece treni kullanmıştım. Diğer yerler için kullanmak istediğimde pek denk gelemiyordum.

İstasyonlarda uyumak da çok kötü değil aslında, tek başına bi kız olsan da. Mesela Venedik istasyonu, herhangi bi otelden yada hostelden daha güzel bi manzaraya karşı uyuma imkanı veriyor diye senin gibi onlarca gezgin gece vakti oralarda zaten.

Fransa'da gece sokakta kalmamanı öneririm, belki bi nebze Nice'de kalabilirsin, sahilde.

Ücretsiz olarak booking.com'dan rezervasyon yapabiliyorsun zaten. Her şehir için +/- 3 gün şeklinde 2-3 hostele rezervasyon yap gitsin. Plan değişikliklerinde sokakta kalma ihtimalini böylece azaltabilirsin.
  • akatreil  (25.04.14 13:27:06)
Mümkünse tek değil de 1-2 arkadaşınızla beraber gitmenizi tavsiye ederim. Hem yanınızda onca güzellik ve deneyimi paylaşacak (ve sonradan beraberce hatırlayacağınız) birilerinin olması, hem de pratik kolaylıkları (kişi başına daha ucuz konaklama ücreti, biri başka işle uğraşırken diğerinin eşyaları kollaması, vs) sebebiyle.

  • 386 dx  (25.04.14 13:31:43)
@akatreil evet istasyonda dediğin gibi bir ortam varsa korkacağımı sanmıyorum. Soğukkanlıyımdır ama sırf benim salaklığımdan, önceden planlamayı beceremediğim için falan zor durumda kalmak istemiyorum.

  • fearisthemindkiller  (25.04.14 13:37:08)
@386 dx mümkün değil maalesef. bir arkadaşım vardı bahsettiği ama yanaşmadı pek. Pek hoşuna gitmedi hostellerde kalmak falan. Zaten bu kafada bir tiple gezeceğime tek gezerim daha iyi olur diye düşünüyorum. Ama belki tekrar gittiğimde arkadaşlarla gitmek de isterim. Bahsettiğiniz avantajlar evet güzel. Ama hem mecburum yalnız olduğum için hem de merak ediyorum nasıl olacak yalnız başına gezmek :)

  • fearisthemindkiller  (25.04.14 13:43:04)
benim önerim de birini bulman, gerçi bulucağın kişi kafana uygun biri olmalı en basitinden sen bir yerde 1 saat geçirmek istersin o belki 1 gün kalmak ister, velhasıl insan tek kişi dayanamayabilir, monoton sıkıcı bir hale gelebilir gezmek. birde o sokakta kalma, bilmem istasyonda kalma anca 1 bilemedin 2 gün olur dayanamazsın ben söyleyeyim şimdiden :) gerçi insan zorda kalınca yapmayacağı şey yok. bir uyarı ne kadar sürücek interralin bilmiyorum ama ciddi bir bütçe gerekiyor, şurdan kısarım hesaplarıyla olmuyor illa bir şey çıkıyır para harcayacak zaruri veya keyfi.

  • yol  (25.04.14 14:23:18)
avrupanın hiç bir yeri istanbulun arka sokaklarından tehlikeli değil bence..
yine de genel kural: tren istasyonlarının çevre muhitleri sakattır avrupa şehirlerinde yani inince doğruca merkeze...

  • deneme2  (25.04.14 14:26:17)
@yol ilginç genelde okuduğum yazılarda ısrarla tek gezin daha zevkli diyorlar :)

  • fearisthemindkiller  (25.04.14 14:29:39)
benim pasaportum yeşildi o yüzden vize falan almadım. istediğin ülkeye girebiliyorsun yeşil pasaportla belli bir süreliğine. o yüzden vize işlemleri hakkında bilgim yok ama alanlar çok kısa sürede alıyor zaten. tek başına sıkılırsın diyen milleti de dinleme. git. her hafta şurada tek başıma sıkılır mıyım interrail'de diye soranlara cevap veriyorum. sıkılmazsın. istasyonda uyumak da o kadar kötü bir şey değil. 3 kere uyudum, birinde yanımda dilenci vardı hatta. zaten güvenlik falan oluyor genelde sıkıntı olmaz. yalnız da kalmazsın zaten. avrupa'da her istasyonda uyuyan interrailci bulunur.

  • kendi ekseni etrafinda donen insan  (26.04.14 00:40:04)