[]

odtü matematik?

kısa tutmaya çalışacağım ama hakikaten aklıma takıldı bu mesele. bendeniz sınava dilden hazırlanan, okulda ise eşit ağırlıktan devam eden bi insanım. bugün sayısaldan hazırlanan arkadaşlarımla muhabbet ederken "belki ygs'den sonra biraz lys fen'ine vakit ayırır odtü matematik'e girerim" gibi bir şey dedim dalgasına. onlardan "yok hacettepe tıp ehehehehe" tarzı nidalar yükselince de sinirim bozuldu.

dil konusunda yeteneğim var ama hevesim eskisi gibi yok. -biraz daha zorlasam boğaziçi çeviribilim'e gireceğim hedefim de o zaten öyle söyleyeyim- hazırlanıyorum ingilizce'den ama mutlu değilim şu an, dile yönelmemin tek sebebi diğer alanlardaki hiçbir bölümün ilgimi çekmemesi ve para kazanma ihtimalinin yüksek olması oldu. asıl amacımı matematik bölümü olarak belirleyemem tabii ama dil öğrencisi olduğum için ygs'den sonra başka şeylere ayırabileceğim dünya kadar vaktim olacak. tamam dünya kadar değil belki ama ingilizce'den başka zorunlu olarak odaklanmam gereken en ufak bir şey kalmayacak geriye. o yüzden "lan acaba?" dedim kendi kendime.

2 yıldır fene bulaşmamış bi insan olarak böyle düşünmem doğru değildir muhtemelen ama matematik bölümlerinin puanları sayısallar için bile hakikaten düşük gözüküyor, ki odtü en krallarından biri o bile 377 puanla alıyor. zaten mf-1'le aldığı için fen o kadar ciddi anlamda etkili değil. sadede geliyorum şimdi evet. ne kadar yapmak gerekir odtü matematik'e girmek için? "fenden şu kadar, matematikten bu kadar net yapsan geçersin" derseniz o netler ne kadar olmalıdır?

 
Bonus soruya cevap: Sıralamanın(puanının) hesaplandığı her alandan tercih yapabilirsin.


  • birfincankahvedahaisteyenadam  (19.02.14 22:59:38) 
bonus soruna cevap vereyim alan dışı tercih yapmak için tercih etmek istediğin alanın sınavına girmelisin yani eğer lysde fen matematik sınavlarını çözersen matematik tercihi yapabilirsin. ama sana tavsiyem dil anlamında kendini yetenekli ve hevesli görüyorsan matematiğe falan bulaşma hiç.


  • legolasin son oku  (19.02.14 23:02:49) 
odtü matematiği de kazanamıyosan atla camdan


  • bunlarolmaz  (19.02.14 23:19:41) 
@bunlarolmaz şöyle şeyler yazana kadar duyuruyu adamakıllı okuyup cevap atsanız keşke, 3 senedir eşit ağırlıkta okuyan bir insan olarak gayet de kazanamama ihtimalim var. kazanamazsam bu camdan atlaması gerekecek gerizekalılıkta bir insan olmamdan değil bilgi eksikliğinden kaynaklanır muhtemelen.


  • amugochi  (19.02.14 23:28:44) 
cevap verdim işte. girebilirsin. matematikten 15 net yapıp giriyor çoğu.


  • bunlarolmaz  (19.02.14 23:45:15) 
odtü matematik geçen yıl 403le kapattı diye biliyorum 377 değil.


  • evandro roncatto  (20.02.14 00:12:34) 
selamlar,şimdi sana matematik bölümü 4. sınıf öğrencisi olarak cevap vereyim.
ben 19 mayıs uni. okuyorum. anadolu üniversitesi olmasına rağmen gerçekten çok kasiyor hocalar 4. sınıfta mezun olan 70 kişiden maksimum 15 dir. o da. en iyi ihtimali söylüyorum.
eşit ağırlık öğrencisi olarak türev integrali ne kadar gördün (son sınıfsan görmemiş olabilirsin), ne kadar sevdin bilemiyorum. ama bizim işimizin çoğu onlarla. fiziği bile türev integralle cozuyoruz,
yani uzun lafin kisasi eğer bu konuları sevmediysen gelme.
bizde ki hocalarin burnu çok havada " biz bilim insanı yetiştiriyoruz " modundalar orası daha ağır olur diye düşünüyorum.
yani bölüme gelmesi kolay belki ama mezun olmak gerçekten zor.
yabancı dilde vaktim kalacak demişsin, sandığın kadar vaktin olacağını düşünmüyorum çünkü konulariniz az olduğundan daha eleyici soracaklardir.
bu sinavlarda mühim olan puan değil, siralaman unutma. yani matematige ayıracağın vakitte dil calis bence. ıngilizce öğretmenliği hem okuması kolay hem atanmasi, en azından formasyon aldin almadın derdi yok.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
başarılar diliyorum.
  • c ile degil j ile  (20.02.14 00:24:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.