sibirya bölgesinden iş teklifi aldım ama..

istanbul'da halihazırda kurulu bir düzenim var. maaş olarak iyi bir skala önerdiler.

askerliğim henüz yok, bekarım. 27 yaşındayım.

sizce kabul etmeli miyim ? uyum sağlayamazsam ve ayrılırsam kesin ki şu andaki koşulumu tekrardan sağlayamayabilirim. çok kararsızım :/

şu an ki kazancım : 3 bin üzeri

teklif edilen : 3bin $

edit : inşaat sektörü ama ofiste olacağım.

Rusya/Sibirya - Zor olur tahminimce. Kurulu düzeni bozmaya değecek şartlar oluşmalı, aksi durumda bozma düzenini. Bence.
Maaş olarak şu an aldığının 3-4 misli değilse riske etme.
(Şu an aldığın ne, o da önemli tabi)
  • gece lampulu  (13.02.14 12:36:06)
Hayat aynı şeyleri yapmak için çok kısa , git abicim git ya git hayatına değişiklik olur , yaşadığını hissedersin

  • 1tam1ayran  (13.02.14 12:37:19)
sözlükte "pendikli oto ciragi kucuk ibo" nickli arkadaşın entryleri var sibirya ile ilgili.
isterseniz siz mail adresinizi fln verin,ben de ona msj atiym,iletişime geçin vs.
oralarda yaşamış birinden fikir almak daha doğru olur.

şahsi fikrim:sizi buraya bağlayan bir sey yoksa sırf görmüş olmak için bile
gidilir.Ayrıca burada iş anlamında ne uzar ne kısalırsınız.
Farklı deneyimler iyidir.
  • demoniclewinsky  (13.02.14 12:42:55 ~ 12:45:51)
sibiryanın kuzeyinde 45 gün staj yapmıştım. kışın yaşam inanılmaz zor. ama hayatın boyunca hiçbir yerde göremeyeceğin şeyleri görme fırsatı yakalayabilirsin. hangi sektörde olduğunu da söylersen daha rahat yorum yapabiliriz.

  • godsparticle  (13.02.14 12:44:30)
bir projedeki şantiye şefim sibirya ve sakhalin'de çalışmış birisiydi. zaten klasik soğukla ilgili hayal edemeyeceğin hikayeler anlatıyor. bir de o doğrudan işçilerle iletişimde olduğu için onların ne kaypak, güvenilmez, paragöz kişiler olduğunu anlatırdı hep. fakat sonuç olarak fırsatı olan herkesin gidip denemesini tavsiye ederdi. fırsat çıksa ben de bir düşünürüm tabi ama şu askerlik sıkıntısı yüzünden giderdim herhalde.

  • bira sisesi kapagi  (13.02.14 12:52:28)
apayrı bir macera, apayri bir tecrübe. burada her zaman iş bulabilirsin.

bu tür fırsatlar kolay kolay gelmez, geldiğinde de senin durumun hep uygun olmaz. o nedenle kovala derim.
  • kuja  (13.02.14 13:06:00)
kabul et la, hayatının macerası ölücen gidicen sibirya mı görüceksin sanki pehh düşündüğün hata

  • maltalı  (13.02.14 13:31:50)
git abi git

  • tescillimarka  (13.02.14 13:36:33)
sibirya iyidir,karda bol bol sarap sucuk yaparsın.gıt bence.

  • anti silence  (13.02.14 13:56:15)
hangi şehir? sibirya çok güzel bir coğrafya. ofiste çalışacaksanız daha da rahat olur sizin için şantiyeye veya bol hareket gerektiren bir işe kıyasla. soğuğa ve iklime alışmak zaman alacaktır ama çok ekstrem koşullar yok. çocukken internetten yakutsk kameralarına falan bakardım ben, inanılmaz çekici gelirdi. krasnoyarsk ve omsk hala gidip görmeyi çok istediğim şehirler. bu yüzden, tamamen subjektif ve kişisel bir tavsiye olmakla birlikte, ben arkanıza bile bakmayın diyorum.

  • der meister  (13.02.14 14:00:34)
3000 değil de 4000 USD civarı çok makul gibi geldi bana

en kötü; süresinin şantiye olduğunu düşünerek en az 2 yıl olduğunu düşünüyorum.
24 ay 3 bin usd'den = 72 bin dolar yapar.
4 ayda bir tr'ye gelsen her geldiğinde ortalama 1500 $ yesen 6.000 USD.
yakıtın, yerin yemek masrafın yok. ayda ortalama 500 USD'de orada giderin olsa 12.000 USD. 18 harcadın (ki fazla fazla yazdığımı düşünüyorum) eline iki yılda 54.000 USD kalıyor. + diğer yorumlarda belirtildiği gibi unutulmaz bir hayat tecrübesi vs vs.
ailenle yaşamıyorsan ve istanbul'da kalırsan 3000 tl maaşla 2 yılda değil o para 10 bin lira biriktiremezsin.
  • yimirta  (13.02.14 15:58:09)
yarın öğleden sonraya kadar karar vermem gerekiyor . yazdıklarınıza göre kesinlikle gitmem en uygun seçenek gibi.

  • bad  (13.02.14 16:12:52)