2 ayda tamir edilemeyen ürün

5 mart'ta elektronik ürünümü veriyorum adamlara.
5 mayıs'ta gelen haber, ürünün power jakı kırık olduğu için garanti kapsamı dışında kaldığı ve onarımının mümkün olmadığı. (ki aslında böyle bir şey yok)

1- bu kırık için en başta tutanak tutulmadığına göre, bu adamların bunu kırık diye garanti kapsamı dışında bırakması mümkün değil. ya da mümkün mü?

2- 2 takvim ayı geçti ürün verileli. ürünün garanti kapsamı dışında kaldığını söylemeleri için bu kadar zaman geçmesi çok saçma değil mi? benim ürünümü yenilemeleri gerekmiyor mu? eğer benim ürünüm garanti kapsamı dışında kalacaksa da, neden 2 ay sonra söyleniyor bu bana? en baştan söylenmesi gerekmez mi?

bu konuda önerisi olanları dinliyorum.

hepsine birden önerim; garanti belgesindeki size taahhüt edilmiş garanti şartlarını hıfzetmenizdir. firmadan firmaya genel garanti şartları değişiklik gösterebilmektedir. buna göre vereceğinzi kararda tüketici hakem heyetleri var. eskiden sanayi ticaret il müdürlüğü bünyesinde idi sanıyorum. bir de onlara danışabilirsiniz.

  • fempusay  (06.05.09 12:56:37)
bildiğim kadarıyla 30 iş günü geçtikten sonra ne olursa olsun değiştirmeleri gerekir, tatilleri falan çıkarınca 30+ gün kalıyorsa garanti kapsamı dışında demelerini önemsemeyin, ısrarcı olun, kabul etmezlerse tüketici hakem heyetine falan başvurun..

  • sharpenter  (06.05.09 13:19:40)
kullanıcı hatası olan ürünleri değiştirmeleri falan gerekmiyor lütfen kanunu kendinize göre yorumlamayın. adamları sürekli sıkıştırdınız mı yoksa 5 martta verip 5 mayısta haber mi aldınız sadece? arayacaksın soracaksın gidip bakacaksın bu işler böyle. zaten sizinki tüketici heyetlik olmuş bozuk olmayan şeye bozuk demişler uğraşacaksınız. tabi bir de: belki de adamlar doğruyu söylüyor.. bilemem.

  • ozdek  (06.05.09 14:05:36)
adamlara gayet sert üslupla bir mail yaz. aynı olay benim de başıma geldi, ipod servise gitti ve 40 gün boyunca ne aradılar ne de sordular. açtım tüketici haklarını, oradan 30 gün koşulu ile ilgili madde ve birkaç madde daha belirledim ve mail olarak adamlara yolladım. mailin sonuna da "şu şu maddelere binaen 2 gün içinde ürünü sorunsuz şekilde yollamazsanız ya da muadili olan yeni bir ürünle değiştirmezseniz gerekli tüm mercilere başvuracağım" yazdım. bir gün sonra direkt aradılar ve ürünü tamir edilmiş vaziyette geri yolladılar. üstelik garanti belgesi de yoktu:)

  • ecnebi  (06.05.09 16:45:56)
ürün gönderdiğimde kırık değildi. buna eminim. mail falan yazmak yerine doğrudan kendim gidip bu işi halletmem daha doğru olacak.

  • co2s2  (06.05.09 17:04:05)
tam olarak nereye teslim ettiniz bilemiyorum ama olay şöyle gelişir; philips, vestel gibi firmalar, yerel teknik servise yetki verir, eğer orda yapılabilecek bir şey ise yerel servis orda yapar parasını alır. yapamayacağı bir şey ise bölgeye yada genel merkeze gönderir.
şimdi şunu demek istiyorum, siz onu mahallenizdeki servise verdiğinizde o süreç hemen başlamaz, ilk önce ne olduğuna bakarlar, sonra yapıp yapamayacaklarına karar verirler yada kargoya verip bir üst servise gönderirler. eğer siz ürünün üreticisne yada dağıtımcısına ait bir alındı kağıdı almadıycasnız, teknik olarak hiç bir şey teslim etmediniz demektir. o işlem hiç başlamamış da olabilir.
ürünün üstünde kırık varsa, sorun başka yerde olsa dahi yapmadan geri verebililer. doldurulmuş kartuşlu yazıcılara elini bile sürmezler misal.
  • hollowlife  (06.05.09 17:19:09 ~ 17:20:36)
@ozdek: yanlış anlaşılma olmuş sanırım, kullanıcı hatası olan ürünü değiştirmeleri gerektiğinden bahsetmiyorum, 30 iş günü içerisinde müşteriye dönüş yapmadıkları takdirde değişim talep etme hakkı bulunduğunu söylüyorum. en azından servisten bana söylenen bu..

  • sharpenter  (06.05.09 17:21:43)
firma size 30 iş günü içerisinde (yaklaşık 6 hafta) geri dönüş yapmazsa yenisini vermek zorunda. firmayı sert bir dille uyarıp 30 iş gününü çoktan aştığını, gerekirse tüketici haklarına başvuracağınızı falan da ekleyin. elinizde, ürünü servise verdiğinize dair belge de vardır umarım.

  • sanal uyku  (06.05.09 17:46:41)
şöyle bir şey de var, ürünü servise almadan önce incelerler, kırık çıkık çizik ne varsa not ederler ve sana imzalattırırlar. en azından bende hep öyle oldu. power jak kırıksa bunu da not etmeleri lazımdı, bunu siz kırdınız da diyebilirsin o yüzden.

  • kenarortay  (06.05.09 18:17:39)
ürün ben gönderdiğimde kırık olmadığı gibi, adamların da böyle bir notu yok zaten en baştan. eğer madem böyle bir olay var, bunu görmeleri iki ay mı aldı?

neden 2 gün sonra, "abi senin ürün kırıkmış" gibi bir şey söylemediler? ben bu adamlara çok kızdım ve açıkçası, bir dolu laf edeceğim şimdi kendilerine.
  • co2s2  (08.05.09 17:37:43)