ciddi soruyorum

en sonunda kafayı kırdık çift olarak. gidelim diyoruz buralardan ne var ne yok elimizde satıp. kendimizi bağa bahçeye verelim, bir şeyler yetiştirelim, ekmeğimizi sütümüzü kendimiz yapalım, gerekirse sebzeli börek yapıp satalım. domatesimizi vs. ekelim..

peki biz nereye gidelim?

şimdi ne ekmeyi biliriz ne biçmeyi.. ne ekmek yapmayı biliriz, ne hayvan yetiştirmeyi.. var mı türkiye'de böyle kar amacı gütmeyen oluşumlar, kuruluşlar, topluluklar gidip yanlarına sığınsak, bize bir şeyler öğretseler. biz de bunun karşılığında oradaki işlerin ucundan tutsak?

bu da buraya kadar okuyan arkadaşlara gelsin: www.youtube.com

bu kafa bana çok emekli yada hippi kafası olarak geliyor. yani bir şeyleri öğrenirsiniz elbet ama çok zamanınızı alır ve öğrenene kadar yersiz zaman geçer. hayal kurmak iyi güzel de, realist düşüncelere odaklanın derim.
çok da isterseniz, zora katlanırsanız bankadan kredi çeker gidersiniz.

  • female demon  (03.11.13 13:23:36)
www.helpx.net

2. ilana bi göz atın.
  • emininsel  (03.11.13 13:26:01 ~ 13:26:26)
bankadan kredi çekip bilmediğiniz işe girmeyin. yani eğer bu bahsettiğiniz iş yürümezse, eski hayatınıza dönecek paranız olsun.
ama süper bir fikir, ben de balıkçı falan olmayı hayal ederim hep bi kasabada.

  • innerbliss  (03.11.13 13:26:12)
eminim bu tip yaşam tarzları bundan 60-70 sene sonra artık "hippi tarzı" olarak görülmeyecek, buraya yazıyorum.. "şehir hayatı"nın sürdürülebilirliği yok arkadaşlar. zaten şu anda da paramız yok, problem yok =) modern köleliklten de pek sıkıldık işin doğrusu.

ben şimdi tutup bunları tartışmayacağım kimseyle =) emininsel arkadaşın paylaştığı tarzda oluşumlar paylaşırsanız, çok memnun olurum.
  • vercingetorix  (03.11.13 13:32:21)
Beckwith: ben de cnnturk'de benim anlattığım modelin çok daha uç versiyonunu yaşayan iki aile ile ilgili bir belgesel izlemiştim. bir ailenin küçük bir çocuğu bile vardı. her şeylerini, ama her şeylerini kendileri yapıyorlar. teknoloji ile en ufak bir bağları yok. ona rağmen benim izlediğim şeydeki herkes gayet mutluydu, hem de türkiye'delerdi.

ben bu kadar uç bir şeyden de bahsetmiyorum zaten.

edit: benim izlediğim ailelerden biri buydu evet. kızın suratındaki ifade "mutsuzluk" değil yalnız bence =) cidden "ermiş" gibi bir insan kendisi. röportajda öyle laflar etti ki, beni bu konuyla ilgili gaza getiren en önemli insandır diyebilirim..
  • vercingetorix  (03.11.13 13:33:57 ~ 13:44:45)
Elinizde az birikmiş bir para varsa Türkmenistan, Azerbaycan gibi çok ucuz ülkeleri araştırıp da deneyebilirsiniz. Böylece az bir paraya oradaki düzeninizi kurmak kolay olur.

Şuna bir göz at (git: 680001)
  • long live rock n roll  (03.11.13 13:53:50)
permakültürü ve türkiyedeki grupları araştırın, misal marmariç.

  • kediebesi  (03.11.13 14:53:22)
bu tercihin çok daha aktif ve sert hali için (bkz: theodore kaczynski)

bu arada merak ettim bahsettiğiniz çifti, videosunu buldum.

tv.cnnturk.com

kendilerine ulaşmaya çalışsanıza, iki çift var sonuçta konuşursunuz nedir ne değildir diye. bu haberi yapan kişiyle iletişime geçip, oraya gidip görüş alışverişinde bulunabilirsiniz. tercihinizin eleştirilecek çok şeyi var bu arada ama soru farklı olduğu için pek girmeye gerek duymadım. fakat sistemi tanımamak saygı duyulacak bir şey olsa dahi, bu yolla sadece sistemi reddetmiyorsunuz, hayatın birçok alanından da, olanağından da kopmuş oluyorsunuz. bunu söylerken sadece teknolojiden bahsetmiyorum tabii ki. sistemin içerisinde olmamak ile hayatın çok ufak bir kısmından faydalanma konusunda inat etmek farklı şeyler.
  • soso  (03.11.13 14:58:14 ~ 15:16:50)
tekrar söylüyorum: bizim o çift kadar "sert" bir kopuş istediğimiz yok. daha çok paylaştığım animasyondaki tip gibi olasımız var =) hani zamanla olabiliyorsa, o çift gibi de oluruz ama olabiliyorsa elbet.. teşekkürler herkese.

  • vercingetorix  (03.11.13 19:15:54)
tamamen ticari ve kurumsal olmamis aile ciftlikleri var hala anadolu'da. eminim cogu ciftlik icinde yasayacak yatili ciftlik isi yapicak insanlar ariyordur. buralardan baslayarak tecrube edebilirsiniz belli bir sure belki 1 yil falan. hem is ogrenirsiniz hem de satip savmaniza gerek kalmaz. eger kivirabiliyorsaniz ve yasam size uygunsa sonra kendi isinizi yapip duzeninizi kurabilirsiniz.

  • modlar bu benim feykim silebilirsiniz  (04.11.13 01:16:44)
Önce şunlardan başlasanız, belki ilham verir :

www.bugday.org
  • selimhikmetnebulursam  (03.12.13 12:59:24)