giyotin veya benzeri durum.

ani kafa kopmalarında, kafada bilinçlilik bir süre (saniye bazında) devam eder mi yoksa anlık bir ölüm mü söz konusudur?

söylemesi ürpertici ama, mesela zamanında giyotinle idam edilmiş insanların kafası yere düştüğünde sehpadaki vücudunu görebilmiş midir, düşüşü hissedebilmiş midir?

  • nuage  (16.04.09 01:16:51)
7-8 saniye falandı yanlış hatırlamıyorsam, kafa olan biteni görebiliyor, bilinç açık kalıyor

hatta kafayı kaldırıp millete gösterirlermiş ki, kafa da son olarak onları bir görsün.

hatta başlığı bile vardı, bir bakayım.

aha da nuage bulmuş, beni zahmetten kurtardı.
  • tahsin sutcuoglu  (16.04.09 01:17:14 ~ 01:17:45)
evet devam ediyormuş. hatta kafaya isminle hitap edince gözlerini çevirip bakıyormuş bile. konuşanların hikayesi bile anlatılmış zamanında. (konuşma olamamalı aslında.)

  • eyke  (16.04.09 01:18:50 ~ 01:24:29)
bununla ilgili bir deney yapıldığını duymuştum. bir bilimadamı yardımcısıyla arasında bir parola oluşturmuş işte giyotinden sonra yapmış filan. bir filmde de geçiyor olabilir tam anımsayamadım. ama sonuçta bir süre devam ettiği biliniyor.

  • kediebesi  (16.04.09 01:32:11)
ufak spoiler iceriyor olabilir.

---
pek alakali degil ama bunun "en guzel?!" orneklerinden birisi hacivatla karagoz neden olduruldu filminde vardi. izlemediyseniz izleyin derim. la haine filminde de insan uzerinde degil de baska bir canli turu uzerinde etkisini gosteren uzunca bir sekans vardi.
  • entrapmen  (16.04.09 01:38:06)
yamulmuyorsam lagrange yapmıştı o deneyi. lagrange olmasa bile l ile başlayan biri olduğu kesin. bu idam edilmeden önce yardımcısına demiş işte gözün kellemde olsun diye. çat kesmişler adamın kafayı, bu kafa düştüğü yerde yardımcısına göz kırpmış.

kafa bedenden ayrıldıktan sonra konuşma olayı külliyen yalan. ses tellerin yok bi kere, neyi nerede titreştiricen de ses çıkartıcan?
  • deckard  (16.04.09 02:12:00 ~ 02:13:26)
antoine lavoisier imis o sakaci goz kirpan amca.

  • fdegir  (16.04.09 02:37:40)
Henri Languille deneyi var bir de. 1905 yilinda giyotin ile idam edilmis. Dr. Beaurieux adinda biri de gozlemlemis ve Languille, 25-30 saniye icinde olmus. ayrintilarini google'da bulabilirsiniz.

  • ermanen  (16.04.09 03:03:53)
www.youtube.com

inanilmaz.

1949'da sovyetlerin yaptigi ve filme alinmis deney. Hayvanlardan alinmis kalp, akciger ve hatta kesik kafaya yapay bir duzenekle kan pompaliyorlar. Organlar yasamayi surduruyor.

Kesik kafa sese, isiga, asite tepki bile veriyor..
  • nochristrequiress  (16.04.09 08:15:07)