Slogan kritiği

Ülkede katılımcı demokrasiyi destekleyen ve geliştiren Ortak Nokta adinda bir sivil toplum örgütü kuruyoruz.

İsmimizle beraber bir slogana karar verme aşamasındayız.

Yandaki resimde gördüğünüz sloganı nasıl algılıyorsunuz?

logoyu mu slogani mi?
logoyla alakali; nokta olusu zihinde dairesel figurleri canlandirirken boyle bisey goremeyince rahatsiz oldum.
sloganla alakali; degisim ortak noktalardan niye baslasin? birlikte uret veya yeniden yarat gibi seyler olmali gibi. yani var olan seyi degistirmek degil de ortak noktalari yani kafalari birlestirip beraberce yeni seyler uretmek gibi olmali
  • eranicus  (24.09.13 22:41:40)
Bilimsel kısmını tam olarak bilmesem de beynimizle algılıyoruz sanırım.

Eğer soru "sloganı nasıl buldunuz?" vs ise, isimle çelişkili buldum. "Ortak Nokta" isimli bir örgüt ama "değişimi" benim başlatmamı istiyor. Belki "Değişimi başlatmak için ortak ol" manasında daha iyisini bulabilirsiniz.
  • mindwars  (24.09.13 22:42:43 ~ 22:43:37)
Evet sadece slogani nasil buldugunuzu merak ediyorum isimle beraber.

  • sfist  (24.09.13 22:44:41 ~ 22:45:22)
Ülkedeki varolan durum/yapı hakkında orjin noktası sayılabilecek bir duruşu/fikri/ideası var mıdır, anlaşılmıyor. Ben neden orada olayım? Her yöne çekilebilir.

Bir açıdan "değişim" ve "tetikleme" üzerinden mevcuttan bir hoşnutsuzluk ve değişiklik talebi görüyorum. Bu durumda da "kimlik" devreye giriyor. "Siz"in kim olduğunuz? Kurucular, öneriyi getirenler kim?

Bu sorunun cevabına göre de, içinde olduğumuz toplumun hangi ekonomik, sosyal, kültürel sınıfından olmanıza göre tutum alıyorum.

Özetle "sınıfsal bakış" açısından hiç bir şey söylemiyor, logo ve slogan.
  • mesuta  (24.09.13 22:56:33)
antivirüs veya işletim sistemi kutusundaki yazılara benziyor. politik bir mesajı yok. mesuta'nın dediği gibi, her hangi bir şekilde ilgi çekmediği gibi, ilgilenen insanda da değişik soru işaretleri ve kuşkular yaratıyor. bir rengi, bir mesajı, bir önermesi yok. ortak noktalara odaklanılacaksa, değişimi sağlayacak bir şey ne olabilir ki? ortak noktalar genelde zaten değiştirilmek istenmeyen şeylerdir. ortak noktaları artırmak doğrudan tektipleşmektir. bu ikisinin dışında "ortak nokta" olsa olsa "ortak noktalarımız var, düşman olmayalım" mesajının altını doldurur. ama bu slogan da zaten şimdiki siyasi oluşumların çoğunun mottosu. mevzuyu ortak noktadan alıp kendi tabanını kayırmaya döndürmekten başka bir yere vardığını ben pek görmedim.

  • vizdilva  (24.09.13 23:05:26)
hala kuramadınız mı? aylardır kurulacak sözde.
"değişime ortak ol" olsa olurmuş.

  • bass solo take one  (24.09.13 23:16:10)