İzmir'de hayat neden böyle İzmirliler nasıl yaşıyorlar?

5 yıldır İzmirde yaşamaktayım, gezmeyi, eğlenmeyi, konserleri ve futbol maçlarını seven ve takip eden birisiyim; ama İzmir'de bu tarz aktiviteler eksik ya da ilgisizlikten eriyip gidiyor. İzmir'de nasıl yürüyor bu tarz işler, siz neler yapıyorsunuz, İstanbul'a gidiyorum genelde :)

geçen gün konuştuk onu arkadaşla, istanbul çok sıkıcı ve yapacak bir şey yok, halbuki izmir'de olsak neler neler yapardık dedik. sonra durup düşündük de, olayın öyle olmadığını fark ettik. istanbul'da şüphesiz çok olanak var, yani konserler festivaller, maçlar vesaire hep burada. ancak bir yerden bir yere gitmek ölüm, evden çıkmak işkence geliyor. izmir'de sabah bornova'da, öğlen alsancak'ta, akşam karşıyaka'da rahatça olabiliyorsun, yani şehre yayılan aktiviteleri rahatça takip edebiliyorsun. bir de arkadaşlar iyiymiş yahu izmir'de: kordon'da arkadaşlarla oturmak, iki laf etmek gibisi yok vallaha, roger waters geliyormuş falan hepsi bahane yanında.

not: konsersever biri olarak evet maalesef ki istanbul'un esiriyim bazı bazı.
  • knight of cydonia  (26.07.13 10:40:47)
yürümüyor.
hiçbir şey.

konser ne ya ışıklar sisler falan seyyar din gibi.
öyle abartılı olaylar sekülerliğe ters.
  • True Story  (26.07.13 10:41:15 ~ 10:47:45)
kasıt sosyo-kültürel etkinlikler ise evet yetersiz. tiyatro, sinema yetersiz. amatör filmlere olanak sağlanmıyor örneğin. sinema kültürü otomasyona bağlandı. eski sinemalar yok oldu, sadece izmir sineması ayakta gibi. tiyatro sahneleri yetersiz sayıda. Ankara istanbul'da dt sahneleri sayısı 10'u bulurken, izmir'de bu sayı :3 yaz mevsiminde zaten hiçbirsey yapılmıyor.

  • dokuzeylul  (26.07.13 11:25:13)
nasıl baktığınıza ve beklentilerinize göre değişir.

tepekule de ücretsiz film gösterimleri var mesela bu aralar, açıkhavada yıldızların altında, oh mis. pek çok film festivalide geliyor artık izmir'e. kış boyu yine ücretsiz film gösterimleri oluyor, desem'in film listeleri genelde iyi oluyor. fotoğrafçılık kulübü var bolca. hobilere dönük kurslar ( danstır falan filan ) belki istanbul seviyesinde ve çeşitliliğinde değil ama kesinlikle azımsanacak seviyede değil. büyük konserler derseniz zaten oldum olası hep istanbula gelir. istanbul ankarada sahnelenen nerdeyse bütün tiyatro oyunları geliyor. devlet tiyatrosu ile opera ve balede fena sayılmaz. yığınla yürüyüş ve gezi grubu var, inanılmaz güzel rotalara yürüyüşler düzenleniyor. eğlenme kısmında da aynı şekilde, şayet reina beklentiniz falan yoksa her çeşit eğlence anlayışına hitap eden mekanlar var. yeme içme sektöründe hizmet kalitesini kısmen düşük buluyorum ama öyle kötü falan değil. 1'er saat mesafede istediğiniz tatil yerindesiniz. çok güzel sergiler oluyor, arkas sanat galerisi çok iyi bu konuda, bir rembrandt sergisi olmasada aksoy plazada şu anda güzel bir sergi var mesela. yığınla müze ve örenyeri var yakın çevrede gezilebilecek. üstelik bütün bunlara istanbulda yaşayan insanların yaşadıkları stres, trafik vesaire olmadan ulaşabiliyorsunuz. gibi gibi gider bu liste yani...
  • Phoebe  (26.07.13 11:56:22 ~ 11:56:47)
İstanbul ankara'da olan dt oyunlarının ancak bir yada ikisi izmir devlet tiyatrolarına gelir, geri kalan tüm sezon boyunca önceki sezon oyunlarının tekrarıdır. bu aynı zamanda devlet opera ve balesi için de geçerlidir. opera ve bale tiyatroya oranla kısmen daha günceldir.

  • dokuzeylul  (27.07.13 14:37:32)