dünyanın yaptığı hareketler, 1-ekseni etrafında dönüş 2-güneşin etrafında 3- ????

ya, dünyanın 3 tane hareketi olduğunu biliyordum. 3.sü ise yalpalama (ingilizler wobble diyorlar buna)

bu türkçesini yalpalama diye tahmin ettiğim hareketin adı tam olarak nedir?

dünyanın bu hareketi sayesinde çok yüksek bir yere iple asılan küreler, kendi başlarına rastgele hareket ediyorlar elips şeklinde. lostun son bölümünde bu cisimden görünce aklıma geldi.

ayrıca biliyorsanız bu cismin (ya da düzeneğin) adını da söyleyebilirsiniz.

(bkz: presesyon)

yalpalama, salınım vs. olarak çevrilebilir presesyon.
  • deckard  (23.02.09 02:15:08)
ayrıca Dünya'nın toplamda 6 tane hareketi vardır. saydıklarınız dışında;

- tıpkı dünya'nın sahip olduğu presesyon hareketi gibi, yörüngesinin de bir presesyonu var. buna bağlı bir hareketi,
- Güneş'in, Samanyolu'nun spiral kolundaki hareketinden dolayı Dünya'nın galaksi içerisindeki hareketi,
- galaksimizin süper-galaksi kümemiz içerisindeki hareketinden dolayı Dünya'nın hareketi

var.
  • deckard  (23.02.09 02:16:19)
peki faucault sarkacının dünya üzerinde hareket etmeyeceği bir nokta teorik olarak var mıdır?

güney yarımkürede anladığım kadarıyla saatin ters yönünde hareket ediyor, kuzeyde saat yönünde.

ekvator'da ne yapar bu?

peki kutuplarda maksimum çapa mı ulaşır bu hareketler?
  • andy kaufman 2  (23.02.09 03:40:10)
son sorumu kendim cevaplıyorum:

"At other latitudes, the plane of oscillation precesses relative to Earth, but slower than at the pole; the angular speed, α (measured in clockwise degrees per sidereal day), is proportional to the sine of the latitude, φ:

α = 360 sin(φ).

Here, latitudes north and south of the equator are defined as positive and negative, respectively. For example, a Foucault pendulum at 30° south latitude, viewed from above by an earthbound observer, rotates counterclockwise 180° in one day."

diyor yani teorik olarak ekvatorda hareket etmez --> sin 0° = 0 olduğundan.
kutuplarda ise sin 90° = 1 olduğundan alfa maksimum olur. o da açısal hız demek.
  • andy kaufman 2  (23.02.09 03:45:21)