Optimum CPU Sıcaklığı

Öncelikle merhabalar. Dizüstü bilgisayarım artık baya baya bacağımı yakmaya başladı ve bir araştırayım dedim. CPU sıcaklığının çok yüksek olduğunu farkettim ki zaten bunu fiziksel olarak da farkedebiliyordum. Şimdi netten baya bir araştırdım fakat termal macun ve altına soğutucu almak dışında filan pek bir öneri yok sanırım. Ara sıra açar saç kurutma makinesiyle fanını da tozlardan kurtarıyorum ama daha yapabileceğim bir şey var mıdır?

Optimum sıcaklık herkese göre 50 derece civarında olmalıymış fakat benim işlemcimin maximum kapasitesi 100 derece imiş. Bir de ben bu sıcaklıktan biraz daha fazla olduğu sıcaklıkları başka zamanda bacağımla da hissetmiştim açıkçası. Pc kendine pek restart da atmıyor fakat neyin nesidir anlayamadım.

Fotoğrafta da değerler mevcut. Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

c1302.hizliresim.com

benim kasadaki p4 de 100'den sonra sinyal verip kapanıyordu. cpu fan ayaklarından biri kırılmıştı. hiç de kasılma olmadan çalışırken kapatıyordu kendini. yeni fan almak durumunda kaldım. benim şimdiki emektarın hali bu: i.imgur.com

arkaplanda çalışan programlara da bakmak lazım ama fanı da kontrol ettirmek gerek. garantisi varsa baktırın.

bu sıcaklık diğer parçalara da sirayet eder.
  • fusion2dx  (13.02.13 20:21:35 ~ 20:24:21)
@fusion2dx Garantisi bitti ama dediğim gibi ben daha yeni inceledim açıkçası. Yoksa bu neredeyse bir senedir bu şekilde gidiyor. Hani bir senedir böyle gidiyormuş zaten daha ne diye uğraşıyorsun da denilebilir fakat bir sorup soruşturayım dedim. Şimdi bir kez daha tek bildiğim şey olan toz temizlemeyi yapayım. Teşekkürler.

  • alliswell  (13.02.13 20:24:31)
Optimum sıcaklık mutlak sıfır. C-273/180 olması lazım.

Kısacası ne kadar soğuk, o kadar iyi.
  • serafettinn  (14.02.13 01:09:31 ~ 01:09:45)