30.000 TL'ye devredilen Kırtasiye

Ankara/Ümitköy'de, küçük bir alışveriş merkezi içinde. Etrafında özel okul ve dershaneler de var. 5 senedir işleten emekli asker, yaşlı bir beyefendi, artık uğraşmak istemediği ve oğullarının ölümüyle çöken morali yüzünden devrediyormuş. İçindeki her şeyle (ki yeni alınan mallar da var bir dünya), renkli/siyah-beyaz iki adet fotokopi ve baskı makinesiyle, bir adet bilgisayarla, çoğunlukla Faber-Castell marka ürünleriyle devrediyor 30.000 TL'ye. Ancak AVM içinde olduğu için 1600 küsür TL kira ve 200 küsür de aidatı varmış.

Şimdi kafamızı kurcalayan şu: E ne kadar kazanacağız ki, 1800 TL'den fazla parayı içimiz acımadan kira niyetine verelim? Beyefendinin dediğine göre günde ortalama 200 TL gibi bir kazanç oluyormuş. Kar marjı yüksek ürünler satılıyor kırtasiyecilikte diyor. Ve önemli olan, siz genç insanlar olarak yeni şeyler katmanız, o zaman daha çok kazanırsınız diyor.. Test kitapları, yaprak testler, romanlar, ve hatta filmler bile soruluyor ama bunları gidip ayarlamak lazım, birinin dükkanda durup birinin bu işlere koşturması lazım, ben tek başıma yapamıyorum oğlum öldüğünden beri diyor..

Ne yapsak bilemedik.. Ne kadar kazanırız, elimize ne kalır, ekstra başka ne masraflar çıkar bilemiyoruz da. Ama risk almaya değer mi?

Tabii bu arada bir soru daha: Şu an işi olmayan birine bankalar böyle bir iş kurmak (ya da işte her neyse, var olan işi devralmak) için kredi verir mi?

resmi muhasebe kayıtlarını isteyip son bir iki yıllık cirosunu ve karını incelemenizi öneririm.

  • nop  (08.01.13 19:51:18)
resmi muhasebe kayıtları ile bir şey anlamazsınız. kırtasiyeden kalem alıp kredi kartı mı çekiyorsunuz? fotokopi çektirirken fiş alıyor musunuz?

o yüzden bunları geçin. çevre esnafa sorun, çalıştığı bankaya sorun. iyi bir yerdeyse o parayı kazanır ve rahatlıkla ödersiniz. koşturmadan kazanç olmaz. birkaç ay da kaybetmeyi göze almalısınız.
  • nihilanth  (08.01.13 20:41:07)
Hangi AVM'de?

Valla biliyorsunuz Galleria ölü bir AVM, bir de karşı taraftaki Osman Ağa Konakları içerisine açılan NEZİH KIRTASİYE'yi unutmayın, böylesine büyük bir rakiple başedemezsiniz. Üstelik yol kenarında olduğu için insanları daha çok çeker.

Arcadium deseniz, o da çok parlak değil. Bir tek Gordion iş yapar, ama orada da kırtasiye var mıydı ki, hatırlayamadım ben.

Pek anlamam bu işlerden, siz yine bir bilene danışın ama bana çok akıllıca gelmedi açıkçası.
  • marcelle  (08.01.13 20:59:54)
Nezih bizim de gözümüzü korkuttu ama bilemiyorum yav, amca çok emin konuşuyor kendinden, güven de veriyor.. Dediğiniz gibi, koşuşturmadan iş olmaz, ama daha da ilerletilir diyor. Bilemedik işte. Bakacağız artık o zaman dediğiniz gibi..

  • vercingetorix  (08.01.13 21:09:27 ~ 21:11:26)
Belki adamın orayı devretmesinin tek nedeni oğlunun ölümü değildir de, Nezih yüzünden epeyce düşen karıdır. Olamaz mı? Herkesin çok dürüst olacağını düşünmeyin lütfen, ticaret bu.

Bakın şöyle söyleyim, ben Nezih açıldığından beri Ayba'ya hiç gitmedim. Hemen önüne arabamı park edip, iki dakikada girip binlerce çeşit içinden istediklerimi alabilecekken, neden Galleria içinde dolanıp durayım ki? Ha Galleria'da doğru düzgün dükkanlar olsaydı eğer, o zaman kırtasiye işim olduğunda oraya gidebilirdim, "diğer mağazalara da bakarım" derdim. Ama orada ilgimi çekecek bir tane bile mağaza yok. Burnunun dibinde de Nezih gibi kocamaaan bir seçenek var. Düşünün ya, Nezih'te onlarca çeşit yabancı çikolata bile var. Ve çocukların ilgisini çekebilecek daha bir sürü şey...

Bilemiyorum ama iyi düşünün lütfen. 30.000 lira az para değil, üstelik de pişman olup başkasına devretmek isterseniz zor bulursunuz müşteriyi.

Yani ben 16 yıldır Çayyolu'nda oturan ve buranın insanlarını iyi tanıyan biri olarak söylüyorum bunları. Marka önemlidir buranın insanları için, siz de biliyorsunuz ki fiyatların yüksekliğini de pek takmazlar, Nezih her şekilde çeker onları...
  • marcelle  (08.01.13 21:29:21)