Evde yoğurt çaldım a dostlar!

Çok güzel oldu bee! Böyle kalıp gibi.. Valla... :)

Maya olarak da piyasada satılan Kebir yoğurdunu kullandım. Var mı bu işin püf noktaları, tecrübeli insanlardan tavsiye alabilirim.

bundan sonra sürekli yaptığın yoğurt'du kullan maya için 3-4 seferden sonra orgazmik oluyor.

  • zenigt  (24.12.12 20:50:21 ~ 20:50:30)
kavanoza mayalarsanız hem saklaması saklaması kolay olur hem de cam içinde olduğundan daha sağlıklı olur. afiyet olsun...

  • kakao  (24.12.12 20:51:32)
annem kapağın altına bezden bir şey koyardı hava almasın diye yoğurt tutarken. bu kadarını hatırlıyorum :D

  • drdolantin  (24.12.12 20:52:04)
@zenith,

Ayırdığım mayalık yoğurdu buzlukta saklasam bir şey olur mu?
  • msb  (24.12.12 20:52:45)
msb@ buzlukta saklamana gerek yok ki ne kadar sürede bitiriyorsun. koy bir tabağa buzdolabında kalsın sorun olmaz. haa uzun sürüyorsa buzlukta sıkıntı olacağını sanmıyorum. bir çok şeyi koydum ama yoğurdu hiç denemedim.

  • zenigt  (24.12.12 20:57:37 ~ 20:58:40)
sütü nerden aldın, paket sütlerde yapılamaması lazım

  • bihaber  (24.12.12 20:59:12)
sütçüden süt alacaksın, sonra kaynatacaksın, sonra mayalayacaksın, biraz dinlendirdikten sonra tencereyi iyice sarıp sarmalayacaksın, 5-6 saat sonra açıp bi bakıcaksınki yoğurt olmuş.

  • eyyorlamam bu gadar  (24.12.12 21:02:46)
@bihaber,

Bizim market haftasonu sütçü sütü getirtiyor, ineğin memesinden taze taze.. Onunla çalıyorum yoğurdu.
  • msb  (24.12.12 21:06:29)
Gunluk cam sisedeki sut ile denedim, %100 calisiyor.

  • lightblue  (24.12.12 22:16:55)
Sut kaynatilip iliyinca tabi onunda bi sicakligi var elini yakmayacak cok da soguk ollmayacak sicaklikta olacak. 2~3 yemek kasigi yogurt koy mayalayacagin kaba sonra o yogurdu karistir ustune bi kepce ilimis sutten dok onunla da karistir hemen katilastigini goreceksin sutun kalanini da dok ve 2~3 kez karistir. Tarif 5 litre sut icindi. Sut daha az olursa yogurdu da azaltabilirsin.

  • gereksiz yercekimi  (25.12.12 03:55:26)