yağ kesesi

Efenim selamlar, yağ kesesi doğru tabir mi bilmiyorum ama suratımda, alından, favorilere kalan olan bölgede yağ keseleri var. Görünürde hiç bir zararları yok, zaten çok yakından bakmadıkça gözükmüyor, üzerinden elle geçilince pütür pütür hissediliyor (garip bir ifade oldu). Minik minik ufak ufak şeyler bunlar.

Bugün aynada dikkat ettim de bu şerefsizler gereğinden fazla çoğalmışlar, sıkıntı şu ki, bunlar kızarıp şişip normal sivilce (iltihaplı) olanlara dönebiliyor. Yani bunlar isyaan diye bağırıp sırayla sivilceye dönerse muhtemelen suratım tarla olur, belli olmaz, vücut bu.

Cildim yağlı, bu şerefsiz yağ keselerinden kurtulmanın bir yolu var mı acaba? Cildiyeye gitmeden önce burada sorayım dedim. İlaçtan ziyade, olm şu dove un yağlı ciltler için olan sabununu dene, ya da ne bileyim, al eline keseyi giriş yağ keselerine gibi ilaç olmayan çözümler bekliyorum.

Suratın yağ dengesini kontrol etsem (Sabunla falan) bunlar kaybolur mu? Ne yapmak gerekir acaba?

Er kişiyim bu arada

(bkz: lipom)

  • hollowlife  (18.09.12 22:20:25)
akşam akşam tırstırmayın adamı, benim dediklerim şu resimdekilerden çok daha küçük

www.elitsaglik.org

tabi erkek olanından
  • bonjurkes  (18.09.12 22:23:58 ~ 22:24:14)
Bir cildiyeciye gorun. O gerekli testleri yapip en dogru sekilde yonlendirecektir

  • vampir akrep  (18.09.12 22:30:17)
Ya biliyorum onları.
Bildiğim kadarıyla yağlı cilt, çok terliyorsa falan oluyor, kızlarda da makyaj yapmaktan falan.
İlaçla tedavisi yok diye biliyorum, enjektörle falan alıyor dermatologlar ama yine çıkabiliyormuş sanırım, çıkmaması için cildi kuru ve temiz tutmanız gerekiyormuş.

Yani şu an yüzünüzde olanların yok olması için doktordan başka çözüm yok, ondan sonra çıkmaması için cırmalicaksınız bildiğim kadarıyla.
  • innatedesire  (18.09.12 22:32:07)
milia diye google'da arattım bakıyorum, güneşe maruz kalmaktan oluyormuş galiba,tedavi için şöyle yazıyor, çevirmeedim;

"Primary or secondary milia in an adult may disappear on their own, but your doctor may treat you with one of the following:
-Piercing each milium with a sterile lancet or scalpel followed by removal of the cyst material with a tool called a comedone extractor
-Topical retinoid cream such as tretinoin, tazarotene, or adapalene
-A series of acid peels or microdermabrasion procedures at the dermatologist's office".
kendi kendine de geçebilir diyor, sanırım doğru.
  • firez  (18.09.12 23:11:44)
iyi bir yerde cilt bakımı yaptırın.Güzellik uzmanları bebek şırıngasıyla onu delip içindeki yağı çekiyorlar. ama siz denemeyin gözünüzü seveyim, söylediğime pişman etmeyin:)

  • fistikliemenems  (18.09.12 23:54:57)