KYK borcu hakkında - fikir

Selamlar,

5900 liralık bir KYK ödemem var. Eylül sonunda ilk taksidi başlayacak (son ödemesi 31/12/2012) ve taaa 2015 yılının ortasına kadar 3 ayda bir 540 lira gibi bir rakam ödemem gerekecek.

Eylül sonundan önce ödersem 5700 lira gibi bir rakama düşecek,eğer normal plan başladıktan sonra ödersem 5973 lira gibi bir rakam, arada 200 liradan fazla var, şu an elimdeki birikim 6000 liradan azıcık fazla.

Don lastiği gibi mevzu uzasın istemiyorum, 3 ayda bir elden gidip 540 lira için ziraatte sıraya girmek falan. Önce, aralıkta 5973 lirayı ödeyeyim dedim 1 seferde, sonra da eylül sonuna gelmeden 1 seferde 5730 lira gibi bir rakamı indirimli olarak ödeyeyim diye düşündüm.

3 ay gibi bir süre farkı var iki tarih arasında, turuncu hesapta o paranın 3 ayda getirisi 140 lira. Yani 3 ay daha beklemenin bir mantığı yok. Cebimde 1000 lira gibi bir para daha kalacak, yani dımdızlık kalmayacam ortada.

Bu parayı 3 senede her ay 540 olarak ödesem belki faizden deli kazanırım ama dediğim gibi uzatmak istemiyorum, ödeyeyim bitsin, sonra adam gibi para biriktiririm köşede diyorum.

Bu konuda ne yapmak daha iyi olur? Ben kafamdaki planı yaptım ama, hacı şöyle yapsana daha akıl karı diyen vardır diye buraya açtım soruyu.

Not: olm borcu ödeme, ilerde af çıkar vs. muhabbeti seçenekler arasında yok, devlete borçlu kalmakla uğraşamam.

Valla en iyi planı sen yapmışsın. Keşke benim de elimde biraz para olsa, ben de gider trink yatırırdım. Onun taksidiyle uğraşmak eziyetlerin en büyüğü Hiç düşünme, eylül sonuna kadar bir gün git kapat borcunu.

  • buff  (05.09.12 17:47:04)
hocam aynı durumdayız ekimde başlıyor geri ödemem benim borç 10.000 tl civarı

benim toplu olarak verip kurtulma şansım yoktu, ancak şöyle bir durum varmış, bankaya gittiğimizde tek seferde 2-3 taksitini peşin yatırabiliyormuşuz sistemden düşüyormuş otomatik olarak yani

bu doğruysa böyle yapalım bence
  • ferit85  (05.09.12 17:57:08 ~ 17:57:39)
Öde , kafan rahatlasın.

  • hicunutmam  (05.09.12 17:57:12)
Ben de hepsini bir kerede ödeyebilecek durumda olmama rağmen ödemiyorum. 5 senede gıdım gıdım almışız, sonra %15-20 faizle 1 günde geri mi verelim? Koydum bankaya parayı, son günü geldi mi (31 Mart, 30 Haziran, vs.) faizden çekip ödüyorum. Hem yarın bir gün Allah korusun sağlık olur, bir şey olur, kenarda birikmiş durması iyidir.

Ha bir de, tek ödemede indirim istiyorsan onu bir önceki dönem bildirmen gerekiyordu diye biliyorum. Yani 20 Eylül'de gidip, "bakın erken geldim bu da 5700 Lira" diyemiyorsun. Şu an Temmuz-Ağustos-Eylül dönemindeyiz. Haziran ayında gidip erken ödeme indiriminden yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyordu (diye biliyorum 444 1961'e telefon açıp sorun dilerseniz)
  • bazilika  (05.09.12 18:21:35)
kykya sordum durumu, eylül sonuna kadar, herhangi bir ziraat bankası şubesinden belirtilen tutarı tek seferde ödemeniz yeterli dediler bana. haber verme durumu yokmuş sanırım.

  • bonjurkes  (05.09.12 18:54:30)