bilgisayar sabit diski görmüyor, hatta açılmıyor

elimizdeki sürücüler:

bir tane sata hdd
bir tane pata hdd
bir tane pata dvdrw
bie tane pata cdrom

pata hdd, western digital'in netcenter isimli bir external hdd'sinden çıktı. orada çalışıyordu. sata hdd, cdrom ve dwdrw bilgisayara bağlıydı ve gayet normal çalışıyordu. ext.hdd kutusunun problemlerinden dolayı pata hdd'yi kutudan çıkarıp doğrudan bilgisayara bağlamaya karar verdik. bağladık ancak bilgisayar açılmadı.

sata hdd'nin bilgisayara bağlı olmadığı çoğu durumda bilgisayar açılmıyor, post ekranı gelmiyor. pc speaker'dan pıpf pıpf diye bir ses geliyor, fanlar çalışıyor ancak o kadar.

hiç bir sürücü bağlı değilken bios ayarlarında "ide 0", "ide 2" ve "ide 3" var diye gösteriyor. ide 1 yok. bunların da master ve slave'leri ile 6 tane oluyor. sata hdd bağlanınca, ide 0 ve ide 1 oluyor. 2 ve 3 kayboluyor. master ve slaver'ler toplam 4 tane oluyor. anakartın üzerinde 4 sata girişi, 3 de ide girişi var.

eskiden sata hdd ile optik sürücüler bağlıyken gayet güzel çalışan şey artık çalışmıyor. yani pata hdd'yi sallayıp eski konfigürasyona dönsek de çalışmıyor. bu arada denemeler genel olarak optik sürücüler aynı ide kablosuna bağlı, pata hdd tek kablo ile bağlı şekilde yapılıyor.

fikri olan var mı?

hiçbir sürücüyü bağlamadan sadece satayı bağlayıp dene bios ayarlarıyla uğraş

  • enter saltman  (28.10.08 17:43:05)