24 saatlik idrar

selam sevgili hipokratlar. doktor benden 24 saatlik idrar tahlili istedi. şimdi normalde şöyle olması gerekiyor: sabah 8de ilk idrarını normal tuvalete yapıyorsun,biriktirmiyorsun. sonra ertesi sabah saat 8e kadar tüm idrarı bi şişede biriktiriyorsun.
şimdi ben sabah 8de kalkamadım,ilk idrarımı da öğlen 1 gibi yaptım. şimdi ben başlayayım mı biriktirmeye yarın 1e kadar? saat 8de başlanmasının bi amacı var mı,testin sonucunu etkiliyor mu? biraz iğrendirdiysem affola.

tıpla alakam yok. biriktir.

  • w a s d  (03.07.12 15:48:03)
24 saatlik idrarda idrarın biyokimyasal analizi yapılır. saat 8 olayına fazla takılma aslolan sabah ilk idrarın tuvalete sonraki ve ertesi gün ilk idrarın toplanmasıdır. ancak senin kalktığın saat bir hayli geç yani sabah ilk idrar olmuyor maalesef. bir tıbbi laborant olarak (ki bizzat biz analizini yapıyoruz) sonuç etkilenir. tavsiyem sabah makul bir saatte kalkıp biriktirmeye öyle başla.

  • entamoeba histolytica  (03.07.12 23:12:27)
hadi ya tüh,biriktirmeye başlamıştım ben:/ yarın tekrar ederim artık. bir sorum olacak, 50mg/dl protein çıkması çok vahim bir sonuç mu? 24 saatlikte değil,normal tahlilde çıktı bu.

  • aseton  (03.07.12 23:37:59)
mesajı şimdi gördüm cevabını bizzat doktorun aldığını düşünüyorum ancak yine de şunu söylemem gerekir. proteinin idrarda pozitif çıkması olağan değildir. ama neden kaynaklandığını bilmek için ek testler gerekir 24 saatlik idrarda bunlardan birdir tek başına tam idrar tetkikiyle bir şey söylemem doğru olmaz.

ha birde belirli aralıklarla idrar tetkikinin tekrarı da yapılması gerekir. protein bulgusu süreklilik gösteriyor mu. labortatuvar doğru çalışıyor mu bunlarda önemli
  • entamoeba histolytica  (08.07.12 21:15:38)