Çok dertliyim duyuru

Soruya cevaptan çok durumla ilgili tercihen destek olucu cevaplarınızı beklediğimi belirtmek isterim.

İş mevzusu mevzu bahis. İlk uzun süreli iş tecrübem, yaşım azıcık büyük sanırım iş dünyasına yeni girmek için (25), gerçi aynı şirkette 9. ayıma girecem.

İşe ilk başladığım zamanda, bağlı olduğum kafa dengi bir müdürüm vardı, iş görüşmesini o yaptı, süper herifti. Geçen ay eleman işten çıktı. Eleman işten çıkınca azıcık tadım kaçtı, zaten işten çıkmadan önce de başka bölüme aldılar bunu, bir nevi sürgün oldu, üstlerden biriyle sanırım yıldızı çok barışmamış. Şirket bu arada 2 ortaklı, ortaklardan biri 30 yaşında öbürü de 26 mı 27 mi ne azıcık cadaloz bir kadın, geçinmesi zor.

Neyse, şirkete girdikten sonra 2 haftada bir şirketten birileri çıkıp girmeye başladı, en başta kimseyi tanımadığım için çok dert olmuyordu. Yeni yıl zamanı 2 günde 11 kişi çıkardılar işten. 5 dakika görüşebilir miyiz diye aralarda gezindi asıl patron, insanların bir kısmı ağladı, bir kısmı da bir karış suratla çıktı, bir kısmı ise arkasına bakmadan bastı gitti. Her şirkette olduğu gibi biz de hatalar yaptık, arkadaşların hayrına oldu, bir daha toplu adam çıkarmayacaz dediler, kahvaltıya götürdüler, gönlümüzü aldılar. Şirket bu arada yeni 1.5 senelik ama sağlam yatırım aldı.

Sonra bir süre ortam duruldu adam çıkarmadılar, sonra insanlar birer ikişier kendileri çıkmaya başladı, genel olarak memnuniyetsizlik öne sürdüler, maaş da bir etkendi tabi, ama hep, onların daha büyük planları varmış, hayırlısı oldu, onlara teşekkür ederiz diye uğurladılar. Bölümde 6 kişiydik, 3 kişi kaldık. Artık durum öyle bir raddeye geldi ki ipimle kuşağım şeklinde takılıyoruz. En kötüsü işten çıkarırlar, bir maaş da tazminat verirler diyoruz, en azından ben diyorum, yanımdaki arkadaş ise, hayırlısı Allah büyük diyor.

Şu zamana kadar iş yükümüz neredeyse hiç yoktu, zamanında çıktık hep, karışanımız yoktu. Fakat pazartesi günü (dün) mail atıp, çok süper bir projemiz var, sizden bir ay boyunca sürekli yoğun çalışmanızı istiyoruz dediler, rahata alıştıktan sonra zor geliyor tabi. Dedik tamam ya sorun değil.

Gelelim işin kıl taraflarına, bu projenin başında cadaloz dediğim şirket ortağı, yanında da onun yalakası başka bir hatun var. Bugün telefon geliyor şirketin öbür ortağından ben de salladım telefonu, o dur diye tahmin etmedim. 1 saat önce yanımda çalışan arkadaş aradı, bize mail atmışlar, bugün de iş yapmamız gerekiyormuş diye. Bu saatte maili gördük, yapacak birşey yok, bari birşeyler diyelim de ortada kalmayalım. Oturup rapor yazdım alelacele, zırt yanıt geldi cadaloz kişiden, böyle rapor olmaz, lütfen düzgün yazalım diye, sigortalarım attı. Bu soruyu da ondan yazıyorum tabi ki, azıcık da içimi dökmek için.

Cadaloz kadınla iletişim kurmak dert, kendisi de genelde emir kipli konuşuyor, adamı fitil ediyor. Saat farkı olmadan mail atıyor (20 dakika önce bir mail attı) iş istiyor. Şimdiye kadar kendisiyle münasebetimiz olmadığı için hiç beni ilgilendirmiyordu, ama şimdi bildiğin başımıza geldi, fitil etti.

Aramızda konuştuğumuzda olm salla, en kötüsü işten kovarlar diyorum, sık dişini diyorlar, 3 kişiyiz zaten, zart diye kapının önüne koyamazlar diye güveniyoruz. Kovulursak en azından elimize para da geçecek. Ama şu kadını takmamayı "kafamda" çözmek istiyorum. Götünü yırtsa da, "olm sen paralı çalışansın, iş karşılığı para alıyorsun en kötüsü güle güle dersin, ya da derler diyorum " kendi kendime ama işte geriyor böyle durumlar arada.

Maaşım zamanında yatıyor, sigortam maaşımdan yatıyor, iş yerinde hayvan gibi yiyecek içecek depomuz var, ölene kadar yiyoruz. Ama ilk başta söylenen zam mevzu kaç aydır sallanıyor, en tepeyle konuştuk, tamam ben halledicem dedi, sürüldükten sonra çıkan müdür yerine gelen geçici kişi, aldığın maaş buymuş buna zam yapılmasını konuşacam, sana da başka bir pozisyon teklif etsem (istediğim güzel birşey) yapar mısın dedi, tabi ki dedim ama şimdi dengeler değişti tabi, adamla görüşemiyorum bile. Şirkette 9. ayım, 1 seneyi doldurursam 2 hafta iznim var diye umuyorum ama şirkette izin mevzuları nasıl olacak o bile belli değil. Ya bana zam yapacaklardı, azıcık sabret diyordum ta ki bu ana kadar, artık ondan da ümidim kalmadı. Aldığım maaş da asgarinin azıcık üstü, artık cumartesi günleri çalışmıyoruz ama günde 9 + 1 mesaimiz var. Edit: İş yerinde konuşup güldüğün, eğlendiğin adamlar işten çıkınca işin tadı kaçtı tabi.

Şunu şunu yap, ya da şöyle düşün takma kafana salla gitsin tarzı fikirler arıyorum. Sonuna kadar okuduysanız da teşekkür ediyorum.

Edit: İlk iş tecrübesinde insanlar direk boğazına kadar boka batar, bu durumlarla mücadele etmeyi öğrenir diye düşünüyorum (yamuluyor olabilirim) benim şu anki durumumda öyle olmadı, muhtemelen bu yüzden bazı şeyler bana bu kadar koyuyor.

1 senen dolmadan tasminat alamazsın o yüzden bu kadar rahat olma. yani "amaan nolucak en fazla kovulurum" diye düsünme. zaten bir iş kolay bulunmuyor. yeni kurulmuş bir şirket olduğu belli böyle malca eleman attıklarına göre bir işi oturtamamışlar. sen sakin olmaya çalış kadını fazla ciddiye alma. eğer çok yetkili biri değilse cevap yaz benim mesai saatlerim bellidir bu saatte mailinize cevap vermek zorunda değilim diye. :) ay bilemedim

  • neira  (01.05.12 23:35:24)
okudum okudum sonuna kadar yavaş yavaş okudum.
bence en doğru yoldasın. aynen devam. metanetini koru işini yapmaya çalış. oldu oldu olmadı en kötü kapıya koyarlarsa ciddi ciddi "onnar düşünsün" durumu var. 3 kişi kalmışınız dağa taşa emir kipiyle konuşur artık.

  • cecilia  (01.05.12 23:37:32)
neira, 6. aydan itibaren, firma seni kapının önüne koyduğunda sana ihbar tazminatı vermek zorunda. Sen de 1 ay önceden haber vermek zorundasın ben çıkacam diye.

Cadaloz kadın da CEO şirkettei. Şirket de 60 kişilikti, 40 falan kaldık sanırım şimdi
  • bonjurkes  (01.05.12 23:38:20)
ben de benzer sorunlar yaşıyorum ilk iş olunca biraz sakin olmayı bilemiyor sanırım insan, boşvereceksin hiç takmayacaksın ama işte benim sana tavsiyem burayı geçici olarak görmen artık belli ki oturmamış ne yapacaklarını da bilemeyen bir şirket, bir yandan iş ara bulduğun anda gidersin ama iş aricam diye de çıkma. iş işteyken daha kolay bulunuyor çıksan evde oturacaksın, bu defa o evde oturmanın verdiği bunalımla hiç istemediğin bir işte bulabilirsin kendini. o yüzden huylarına git kovmasınlar, referans falan alırsın belki lazım olur, ayrılsan bile gittiğin yerlerden iyi git bence.

  • ekaterina  (01.05.12 23:39:41)
bu zamana kadar ya işte iyidir fena değildir keh keh diyerek iş arama durumlarını salladım. Aile ise, şirket yeni, sektör boktan o yüzden sürekli iş ara baskısında bulunuyor.

İçime atmayı beceremiyorum bazı konuları, aileye söyleyince de, ben demiştim bik bik diye mevzu uzuyor, o da fitil ediyor beni.

Edit: Bir de klasik, başka bir işi yapabilir miyim, nasıl olur ki, bunu zor bulduk ya nası bulacam başkalarını diye sürekli kafamda dolandırıyorum.
  • bonjurkes  (01.05.12 23:42:41 ~ 23:43:40)
gercek hayata hosgeldin. en iyi patron ölü patrondur. bunu hic unutma.

bi daha toplu adam cikarmayacaz lafini biz de cok duyduk. hepsi yalan. icracilar kapiya dayaninca naapacak?

patron tabii ki emir kipi kullanacak. ekmek arslanin götünde. isini cok kolay harcama. sabretmeyi ve filozof olmayi ogrenirsin bu sayede...

on sene sonra, "biz bu saclari degirmende agartmadik olm" dersin, ise yeni giren cocuklara...

tecrube kolay yoldan elde edilmiyor. bu anlattigin, hayat tecrubesinin ta kendisi...

bu iste calisiyorken, daha iyi bir is bulmak icin arama faaliyetlerine devam et. her ne kadar anlattiklarin pire degilse de, gel sen yorgani yakma.

agamsin pasamsin, tabii CEO hanim, nasil isterseniz filan de, bi de adet gordugu takvimi kesfetmeye calis, hareketlerine ona gore ceki duzen verirsin. ekstra alttan alirsin... eee, hayat bu abi, naapcan baska?
  • compadrito  (02.05.12 00:07:26)
başka iş de yapabilirsin neden yapamayasın buraya girmeden önce bunlar da yabancıydı bu işte değişikti sana göre, kendine uygun gördüğün ilanlara başvur bi görüşmelere tekrar gitmeye başla o özgüvenin zaten tekrar yerine gelecektir. bence kesinlikle ciddi olarak aramaya başlamalısın artık, bu arada compadrito+1 diyorum patron ve iş hayatı hakkında.

  • ekaterina  (02.05.12 00:13:52)
haa, bu arada, adet gordugu takvimi kesfedecek olursan, adet donemine yakin, cikolata hediye et patronicene... rahat edersin.

  • compadrito  (02.05.12 00:17:53)
ya kardesım ılk ısın daha neyı kafana takıyosun , ac raggea dinle valla dunya gelse sknde olmaz adamlar cok mutlu stres mtress hak getire..
salla gıtsın , 1 yılı doldurdugunda haftalık ıznını kullan ve bu sureye kadar yenı bı ıs bulabılıyosan ayrıl gıtsın. dert ettıgıne degmez. kendısı gelısmek ıstemeyen , ucun besın hesabını yapan fırmalarda 1 dk durulmaz. hele tepende cadoloz bırı varsa verdıgın emege degmez.

  • kennym  (02.05.12 00:22:07)
hepburn aksini iddia etmedim, tarafıma gelen işleri yapmadığımı söylemedim. Elime gelen işleri yapıyorum.

Zammı iş görüşmesinde söylediler, yılbaşında zam yapılacak diye. İş yerinde iş yapıldığı gibi kişiler verdikleri sözleri de tutmalı.

Aynı zamanda iş ahlakı denen bir kavram da var, bu sadece çalışana işlemez, işverene de işler.

Celallenmeden önce bunları da düşünün
  • bonjurkes  (02.05.12 01:28:20 ~ 01:28:36)
Yalan dolanla, tutulmayacak/tutulamayacak vaatlerle, ütopik kariyer hayalleri ile kandırılan bir genç daha. Limited şirket ismi tescil ettirmek 2000TL olunca, ülke ekonomisine sik kadar katkısı olmayan cep doldurucular, çantacılar için böyle gençler tazecik hedefler oluyorlar. Her ne kadar sen vakti zamanında 60 kişiye maaş verebilecek kadar ciro yapan bir şirket tarafından istismar ediliyorsan da, patronlarının bahsettiğim çantacılardan bir farkı yok bence. Bir adamın, bir sene çalıştıktan sonra izin kullanıp kullanamayacağı belirli olmaz mı arkadaşım? Evcilik mi oynuyorsunuz şirket mi yönetiyorsunuz? Peki ya süper projemiz var, mesai yapacaksınız demek? Mesai ücreti verecek misin peki? Babanın hayrına mı çalışacağım yoksa? Çalıştığın sektör mimarlıksa mesela bir yarışma projesi ise yapacağınız, ya da ar-ge yapan bir şirketse mesela eğer bir tübitak destekli projede çalışacaksan otur çalış sana getirileri çektiğin cefaya değecektir ama, sistematik olarak işçi çıkaran bir müessesenin ben bu amelelere fazla mesai yaptırayım da çıkardığım adamların işlerini tamamlasınlar, ne de olsa dangalak bunlar kafaları çalışmıyor demesinden başka bir şey değil.

Çemkirdikten sonra naçizane tavsiyelerimi vereyim: İş arayın. Kendinize ufak zamanlar yaratabilirseniz iş görüşmelerine gidin ve bu işten edindiğiniz tecrübeyi de hesap ederek daha mutlu olacağınızı bildiğiniz bir yerle anlaşın. Bunun için 1 senenin dolmasını bekleyip izin kullanabilirseniz çok iyi olur mesela. Ama orada kalmayın, akıl sağlığınıza yazık.

Ben de böyle bir ilk iş deneyimi yaşadım. Sonra ayrıldım, 2 de müşteriyi yanımda götürdüm. Mutlu ve mesudum.
  • dusunuyorumoyleysevurun  (02.05.12 03:06:11)