bilinmeyen yakın tarih

ile ilgili sağlam yazarlardan kitap önerileri istiyorum sizlerden. osmanlının son dönemiyle başlayıp 1960lara kadar uzanan bir zaman aralığında olursa makbuldür.

yavuz bahadıroğlu
mustafa müftüoğlu
mustafa armağan

çizgisinde yazarlar olsun.

ayşe hür var. en son öteki tarih kitabı çıktı

  • un  (09.03.12 14:08:32)
aslında fikret başkaya oku..www.kitapyurdu.com

8-10 ciltlik bi kitabı vardır tüm türk tarihini sorguya çekiyor..
  • inayet prensi  (09.03.12 14:10:19)
osmanlının son dönemleri ile ilgili sina akşinin bütün kitaplarını okuyabilirsiniz. özellikle ittihat ve terakki ve jöntürkler kitabı cumhuriyetin ilk yılları da olmak üzere çok güzel bir kaynak.

1930 lardan 50'ye kadar ne yazık ki ciddi bir kaynak sıkıntısı var. yeterince kayıt altında tutulmamış. bunlar iyi kaynaktır:

-Cemil Koçak'ın 2 ciltlik Türkiye'de Millî Şef Dönemi (İletişim)
-Kemal Karpat'ın Türk Demokrasi Tarihi (İmge)
  • gotu patlak circir bocegi  (09.03.12 15:43:43 ~ 10.03.12 10:46:37)
cemil koçak-türkiye'de milli şef dönemi

feroz ahmad-demokrasi sürecinde türkiye (1940-85 arasıydı yanlış hatırlamıyorsam)

eric jan zürcher-modernleşen türkiye'nin tarihi

niyazi berkes-türkiye'de çağdaşlaşma ve bir de istersen "unutulan yıllar"

sina akşin'in editörlüğünü yaptığı "yakınçağ türkiye tarihi" var 1908'den 2003'e kadar. cemil koçak, korkut boratav, selahattin hilav gibi yazarlar var bunda.

yine sina akşin'in tübitak'tan çıkan "gençler için çağdaş tarih" olabilir. daha basit anlatımlı, ders kitabı tadında.

bir de metin toker'in yazdığı bir seri var, tek partiden çok partiye ilk kitabı olmalı, emin değilim ama cumhuriyet sonrası siyasal tarih anlatıyor, biraz magazinel bir anlatım, eğlenceli olabilir.
  • Demet  (09.03.12 16:30:28)
eric jan zürcher-modernleşen türkiye'nin tarihi güzel bir kaynaktır.

  • benimneyimeksikki  (09.03.12 20:54:32)