tahammülsüz olmak

şöyle bir sorunum var, hadi bunu çözelim. karşılaştığım problemlere karşı kayıtsız kalamıyorum. çok canım sıkılıyor. problemi yaratan insanlarla tartışıyorum. geriliyorum. kırıcı oluyorum vb.

özellikle para karşılığı satın aldığım hizmetlerde özen bekliyorum ama genel olarak aptal yerine konmaya dayanamıyorum.

dersaneye gidiyorum mesela. kayıt olurken 24 kişilik dedikleri sınıf şimdi 35-40 kişi. her hafta birileri ayakta kalıyor, sandalye çekiyorlar kapının önüne. koridorda ve kantinde sigara içiliyor. sınıf havasız diye dışarı çıkıyorum, zehirleniyorum. idareye bildirdim şikayetlerimi. hepsini çözücez, ilgilenicez dediler. 4 haftadır hiç bişey değişmedi. en sonunda patladım artık. önümüzdeki haftaya kadar bu sorunları çözmezseniz şikayet edicem sizi(sigara yüzünden) ve başka dersaneye gidicem dedim. sevgilim bile bu tepkime hak vermedi. "ne yapsınlar yani" dedi.

başka bir örnek.. her sabah gazete aldığım bir market var. gazetenin eklerini vermiyorlardı. çalışanları uyardım, ama yine yok. gazeteyi alırken kontrol ettim, ekleri göremeyince istedim. bulamadılar, gelmemiş dediler."buranın sahibi kim, çağırın konuşucam" dedim, tabi kimse sallamadı. kızdım, sinirlendim ve bir daha oraya gitmedim.

sinemaya gidiyorum, salon buz gibi. herkes montuyla oturup izliyor filmi. ben gidip şikayet ediyorum. hatta gitmemi engellemeye çalışanlar oluyor. "boşver otur" diyorlar.

burger kinge gidiyorum. eleman patates kızartmasının başında iş arkadaşıyla sohbet ediyor, patates doldurma bahanesiyle. biz orda sap gibi dikiliyoruz. azarlayınca da "niye öyle yaptın" tepkisini alıyorum.

iş yerinde de çok oluyor böyle şeyler. mail attığım ve telefon ettiğim halde unutuyorlar o işi yapmayı. aklım almıyor yani nasıl bu kadar salaklık olabilir.

bunlar gibi bir sürü durum.. o kadar çok karşılaşıyorum ki bu olaylarla insanları değiştiremeyeceğime göre kendimi törpülemem lazım. yıpranıyorum, sinirlerim bozuluyor.

bence bizim toplumda var böyle bişey. "aman boşver", "olur böyle şeyler", "neyse artık olmuş bi kere", "ne yapalım yani"

mesela sabah 9'da ve 10'da iki kere hatırlattığım bir işi arkadaşım hala yapmadı. şu anda da stajyer kızla muhabbet ediyor. sorucam şimdi ne yaptın diye "haa ben onu unutmuşum yeaa" diyecek. ben de diyecem ki sen ne sorumsuz bir adamsın.

ruh hastası manyağın teki de olabilirim. ama öyleysem bile bunu düzeltmem lazım. ne yapayım, doktora mı gideyim?

dediklerini yapmiyorlar degil,sen dediklerini yaptiramiyorsun gibi geldi bana.

  • serabetan  (16.02.12 10:49:29)
sanxis@ yemin ederim kendimi gördüm sende malesef haklısın bizde kimse hiç bir şeyden sorumlu olmadığından aman sendecilik meslek olmuş belediye taşerona iş yaptırır adam açtığı cukuru kapatamayacak kadar sorumsuzdur biri düşer ölür eee sorumlu yok :D işte herkes böyle devlettin en üstünden en alttaki adama kadar bana ne lan ne uğraşıcam modunda uğraşanlara yada uğraşmaya çalışanlarada sana ne lan gerizekalı sen mi kurtaracan memleketi muhabetti yaparlar. ben kabullendim herkesle kavga etmekten yorulup sende bana ne lan diyip bırakıyorsun.

  • genıus  (16.02.12 10:49:35)
@serabetan kimseye dediklerimi yaptırmaya çalışmıyorum, herkesin işini düzgün yapmasını bekliyorum.

  • sanxis  (16.02.12 10:54:07)
Empati yapmayı dene, belki o seni kızdıran insanların yerinde olduğun zamanlar olmuştur seninde, tepkinin derecesi önemlidir bir de, iğneleme farklıdır herkesin içinde küçük düşürmek azarlamak farklıdır, ama genele haliyle durumunuzu haklı buluyorum, sadece biraz daha ılımlı davranmak en başta size iyi gelecektir...

  • mephisto__  (16.02.12 10:55:47)
keşke hepimiz senin gibi olsak, tepkisiz olmaktan çekiyoruz milletçe. adam gibi yaşamak için senin gibi olmamız gerekiyor bence. o yüzden denilenleri takma, bildiğini oku. konuşmayıp içine atarsan bir gün birine daha fena patlarsın.

  • lord andurien  (16.02.12 10:57:49)
"burger kinge gidiyorum. eleman patates kızartmasının başında iş arkadaşıyla sohbet ediyor, patates doldurma bahanesiyle. biz orda sap gibi dikiliyoruz. azarlayınca da "niye öyle yaptın" tepkisini alıyorum.

iş yerinde de çok oluyor böyle şeyler. mail attığım ve telefon ettiğim halde unutuyorlar o işi yapmayı. aklım almıyor yani nasıl bu kadar salaklık olabilir.

mesela sabah 9'da ve 10'da iki kere hatırlattığım bir işi arkadaşım hala yapmadı. şu anda da stajyer kızla muhabbet ediyor. sorucam şimdi ne yaptın diye "haa ben onu unutmuşum yeaa" diyecek. ben de diyecem ki sen ne sorumsuz bir adamsın. "

bunlar senin sözlerin ve bazi yetenek eksikliklerinden kaynaklanan bir sallanmama durumun var.

gerekli yetenekler ,liderlik,ikna edebilme,sempatiklik,nefret etme,saygi duyma etc gibi yeteneklerin olsa zaten ikinci defa söylemene ihtiyac kalmaz.
  • serabetan  (16.02.12 10:58:47)
@serabetan adam olana laf bir kere söylenir. biz köydeki eşeklere bile 2 kere yürü diyoruz. 3.yü söylemiyoruz ama bazısına 10 defada söylesen kar etmiyyor liderlik falan alakası yok mal her yerde maldır

  • genıus  (16.02.12 11:06:41 ~ 11:07:31)
ayni seyleri ben de yasiyorum.. daha okudumda sonunun nasil bitecegini biliyordum..
burada bizim sorunumuz söz dinletememek degil bence.. insanlarin umursamazligi yada bizim gibilerin obsesyon dedikleri takinti durumu. yada tahammülsüzlük adi her neyse..

o kadar cok gereksiz is güzar insan var ki, bazen tamam diyorum ugrasmayacagim sakin olacagim ama yok olamiyorum! bunun bir caresi varsa söyleyin ama bildigim kadariyla sakinlestirici disinda caresi yok :/
  • Mügüs  (16.02.12 11:14:13)
hacı bunun çözümü basit aslında,

İnsanları ve kurumları şikayet edeceksin. Dersane koridorunda sigara mı içiliyor? Bas şikayeti kaymakamlığa, canlarını okusunlar. Memnun değilsen, istediklerini yapmıyorlarsa, paralarını ödeme, başka dersaneye geç.

Marketi gidip yaysata şikayet et, gerekiyorsa market değiştir. Sinemada salon buz gibiyse, sosyal medyayı kullanarak salonun ağzına sıç, adamlar arayıp öpe öpe özür diliyorlar.

Burger King'de öyle birşey yapan çalışanı git müdürüne şikayet et, ya da direk BK'ya şikayet et.

İş yerinde ise, sen elinden işi çıkar, top stajyerdeyse, bir kere uyar, sonra salla. İki gün sonra o iş neden olmadı diye sorun çıkarsa, ben yaptım stajyere gönderdim de işin içinden çık.

Başka insanları düşünme, önemseme, insanların ağzına sıç, şikayet et. İnsanlar bunlardan anlıyor çünkü, herkes koyun olmuş, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor.

Çok sinirlenme, sen bir kere uyar, sonra şikayetini et devam et. Değer verdiğin 3-5 kişi varsa onlara ayrıcalık tanı, gerisi için yukarda dediklerimi uygula, kesinlikle rahat edersin.

Başkasının işi sana düştüğünde de onların sana yaptıklarını sen onlara yap, ama her zaman önce kendi kıçını kurtar.
  • bonjurkes  (16.02.12 11:14:56)
mal her yer de mal degildir,yani maldir ama isyerinde ya profesyonellik eksiktir ama bu durumda profesyonel oldugunu düsünen kisi ki bu durumda "sanxis ya da sizin" in ortamla uyusmadigi gerekcesiyle ayrilmis olmaniz/olmasi gerekir.diger durumda ise tipik liderlik yetenegi eksikligi vardir bu kadar basit.kisisel algilamaya gerek yok.

diger insanlar o kisiye saygi duyuyorsa ya da ondan korkuyorsa belki seviyorsa ikinci defa söylemesine gerek birakmazlar,o is olur.hee eger sistem elestirisi yapcaksak bu kisinin saydigi cogu durum tüm dünyada böyle ya da destek bekleniyorsa "aaa dostum süpersin ama kimsenin seni sallamamasi onlarin sucu" seklinde (metaforikti bu arada) burasi dogru yer degil.ben ne anlatildiysa ve kisinin uslubundan böyle algiladim olayi.
  • serabetan  (16.02.12 11:15:13)
Bunun çözümü yok, dediğin gibi düzen fail. insanlar değişmeli sen değil. Aydınlanma çok çok uzakta artık. Bu düzensizlik değişmez, sen de buna alışamayacağına göre bunda yer alan insan ve kurumlara minimal düzeyde invazyon en sağlıklısıdır, yoksa sinir hastası olur insan.

  • dokuzeylul  (16.02.12 11:15:29)
@serabetan sen de haklısın tabi ne diyim. burger kindeki adamın hızlı servis yapması için atatürk gibi müşteri gelmesi lazım.

  • sanxis  (16.02.12 11:15:56)
burdaki hic bir sey kisisel degil en basta ben ne sanxis i taniyorum ne de digerlerini.

www.eksiduyuru.com

diger yazdiklarina da baktim bi genel olarak,insanlara karsi dogru yaklasimi sergileyemiyorsun ya da insanlar saydigim durumlardan dolayi sana istedigin önemi vermiyorlar.

kolayca yalan söylüyorlar etc bunlari eger seni daha degerli görseler,saygi duysalar yapmazlar.

yani sorunun büyük kisminin sende oldugunu düsünüyorum eger zaten isyerinde insanlar dediklerini yapsalar burger kingdeki adamin yaptigini normal karsilarsin.ya da gözüne batmaz.ama senin durumunda herseye karsi bi tepki gösterme durumun var gibi geldi.

yoksa hakkini ara,sikayet et,söke söke al ama benim gözlemledigim o degil,hee "serabetan yanlissin oglum sen" de diyebilirsin o ayri.

ama genelde insanlar kendilerini objektif degerlendiremezler,ondan ilk olarak elestirel bak bende neler eksik diye bak.sonra düzelir belki hersey.
  • serabetan  (16.02.12 11:21:30)
serabetan siz muhtemelen çevrenizdeki olayların işleyişini üstün liderlik vasfınıza yoruyorsunuz ama öyle değil, sonuçta her yetişkin birey sorumluluğunu bilmek ve işini yapmak zorunda, herkesin başına bir lider mi dikeceğiz nedir yani?

sanxis siz de biraz daha rahat olmalısınız, siz rahatladıkça bu tip gecikmeler de daha az acı verir, yoksa bu stresle yaşanmaz.
  • pinking of you  (16.02.12 11:21:43)
Ben konuyu, işyeri iletişimi haricinde "liderlik" vasfıyla ilintili bulmadım. @serabetan arkadasıma katılmıyorum.

Arkadasımızın asabi bir yaklasımı söz konusu olmuş olabilir ki zaten kendisi de paradox sayılabilecek bu durumundan şikayetçi.
  • dokuzeylul  (16.02.12 11:29:55)
#serabetan, aslında yukarıdaki yazıda tarif edilen sensin. #sanxis, sendeki tek rahatsızlık, sana rahatsızlık verecek düzeyde sorumluluk sahibi olman. Nasıl ki sorumsuzluk kötü bir özellik, aşırı sorumluluk sahibi olmak ta öyle, çevrene kendine yüklenmelere başlarsın. Sana %150 katılıyorum, bu toplumun genelinde sorumluluk bilinci gelişmediği için kimse yanlışı düzeltmeye kalkmıyor çünkü aynısını o da yapıyor ve yapacak, dolayısıyla eğer o yüzden birisine kızmaya başlayacaksa önce kendinden başlaması lazım. Senin liderlik vb gibi problemlerin yok, biraz sorumluluk düzeyini aşağı indir rahat edersin.

  • azurre  (16.02.12 11:54:40 ~ 11:55:59)
anlattiginiz orneklerde hakli gozukuyorsunuz. ama yaninizdaki insanlarin "niye oyle yaptin ki?" diye sormasi tepkinizin ayarindan suphelendiriyor beni. saygiyi elden birakmadan, sakinliginizi koruyarak sikayet ederseniz bilmiyorum isler ne kadar degisir ama en azindan yadirganmazsiniz. Belki karsinizdaki de anlayisla karsilayip hak verecek daha cok cabalayacaktir. Ama bagirip cagirdiginizda karsinizdaki kisinin tek dusundugu "sen kimsin ki bana bagirip cagiriyorsun" oluyor, asil konu arka planda kaliyor.

he icinizde sinir harbi yasamaniz acisindan pek yapacak bir sey yok.. umursamayin demek kolay..
  • natnan  (16.02.12 12:10:22)
insanlarin "niye öyle yaptin ki?" deme sebebi, "eyvah rezil olduk" demenin bir baska yolu..
bu tip insanlar hemen empati yaparak karsida ki insanin rencide oldugunu düsünürler, oysa hic kimse "neden rencide" oldugu ile ilgilenmez sadece üzülüp üzülmedigine bakar..

ayrica bazi arkadaslar isi ver yapmazsa "ben pasladim" dersin, demisler ancak is hayatinda öyle olmuyor, aslarinizdan üslerinizden oldugu kadar sorumlusunuz o kisinin is yapmamasi demek sizin basarisiziliginiz demek.. ve bazi kisilerin sirtindan gecinen asalaklar "amaan yeeaa ne de olsa ben yapmasam biri yapacak öyle kalmayacak ya bu is" diyebiliyorlar..
  • Mügüs  (16.02.12 12:27:22)
"aa bu benim :)"
bilmiyorum vallahi arkadaş. aynı benimn şikayetler. bir dediğini bir kerede anlayan, yaptığı işi işi olduğu için yapan adam bulmak çok zor.

dinletememek değil abi, ne alakası var ya, sana patataes kızartması verecek adamı etkilesen nolur etkilemesen nolur. orada nasıl bir performans göstereceksin ki.

işini yaptığı için bir adama minnet duymayacaksın bi kere. nezaket de bazen geri tepiyor.
bir çözüm bulunursa diye takipteyim.

benim de agrasif bilinmemin nedeni bunlardır. anlıyorum seni :)
  • haki  (16.02.12 12:32:42)
sıradan birisi olduğundan kaynaklanıyodur. her sabah tembihlemene rağmen seni sallamayan bakkala sen değilde x5'inden inip azar çeken taşaklı biri gitse o bakkal "peki abi" der bidahada yapmaz. ve ya senin sağlam biri olduğunu bilse vb.
insanlar böyle yavşak zaten. ama bu böyle. suçlu onlar olsa ne değişir.

  • zzrex  (16.02.12 16:56:37)