Kızılay bağışladığımız kanı satıyor mu?

3 ayda bir düzenli olarak kan veriyorum ama, bu söylenti doğruysa pek değil, hiç etik bulmadım bu durumu. Eğer öyleyse kan duyurularına bilhassa cevap vermek daha güzel bir davranış olacak gibi.

Kızılay bağışladığımız kanı satıyor mu?

türk kızılayı yapmaz öyle şey ama papua yeni gine deki kuzenimin dediğine göre orda
yapıyorlarmış. zaten bozulacak diğer türlü. skt geçmeden satıp kurban derileri gibi işte bi yerlerde toplantı düzenleyip bohem kişiliklerle yiyorlar bi kısmını.. diğer kısmı da paraya çevrilip felaket anında halktan yardım toplayabilmek için yakıt oluyor sanırım. papua yeni ginede yaşasaydık üzülürdüm duruma.

  • miucee  (06.02.12 19:07:52)
evet satıyor. hastaneler, hastalar kızılay'dan hep para karşılığı kan alır.

kızılay bu ücretin kan testi vs. için kullanıldığını iddia eder lakin istedikleri rakamlar gayet yüksektir.

asla kızılay'a kan bağışı yapmayın, duyurulara cevap verin çok daha iyi.
  • fluorescein  (06.02.12 19:08:58 ~ 19:10:33)
kızılay'a 3-4 yıl önce başvurduğumuzda kan torbası başına 100 küsür tl gibi para almışlardı. bildiğin satıyorlar yani. üniversite kan merkezi yine insaflı çıkıp kan yerine kan almıştı bizlerden.

  • trakyali gulyabani  (06.02.12 19:09:44)
iyi para yapıyordur ama.

  • alors  (06.02.12 19:16:05)
evet satıyor. iki sene önce 93 TL idi. ama bağış yaparsanız, 1 sene içinde siz veya sizinle aynı soyadı taşıyan bir kişi ücretsiz olarak 1 ünite kan alabiliyor.

en az 10 kere kan vermiş biri olarak önerim; senede 1 kez Kızılay'a üç kez de duyurulara kan vermenizdir.
  • sinematematikci  (06.02.12 19:21:15)
"para ile satmaz kızılay kanı değiş tokuş yapar, bi tanıdığınıza kan ihtiyacı olduğunda kendisi kan sağlar sizden de o kadar tlep eder."

böyle bir cevap geldi başka bir yazardan. peki hemen bulamazsak ne olur? Herhalde bir esnekliği vardır. Ama örneklerde gördüğümüz kadarıyla satıyor kanı kızılay.
  • hiperaktifmanyetik  (06.02.12 19:21:30)
ben de satıyorum. a eraş pozitif kan,içeriğinde nikotinden başka bişey yok.kızılay kaça satıyorsa ben de %20 daha ucuz.ayda bi litre rahat çıkar,hayrat değil neticede fazla istemeyin.

  • izole  (06.02.12 19:51:12)
3-4 sene önce babamla yanımızda doğru düzgün para olmadığı için vermemişlerdi kanı gecenin köründe milleti uyandırıp çağırmıştık. o günün parasıyla 400 gibi bişeydi o gün bu gündür gıcığım kızılay'a.

  • bacardi cola  (06.02.12 19:51:39)
benden de bi soru.
kan aranıyor duyurularında kan arayanlar kızılay'a verecek paraları olmadığından mı/kızılay'a para vermek istemediklerinden mi ilan vererek kan arıyorlar?

  • black sabahat  (06.02.12 20:38:49)
kızılay'ın sizden istediği kanı bulamazsanız bir problem olmuyor, bir yaptırımı yok yani.

  • miss antartika  (06.02.12 21:06:12)
bağışcılar da kızlay a satsın o zaman.

  • Skey295  (06.02.12 21:13:41)
yanlış hatırlamıyorsam satıyor. ege üniversitesinin kan bankasıyla ilgili sormuştuk aynısını hocaya biz; onlar satıyordu. gerekçe olarak o kana yapılan testler, onun saklanması hatta bazılarının özel işlemlerden (farklı kan ürünlerini ayrı ayrı hastalara kullanmak adına) geçmesi için kullanılan cihaz ve tekniklerin bedeli olduğunu söylemişlerdi.

  • naif hayvan  (06.02.12 21:39:11)
arkadaşlar tamam halkız, halkçıyız, sosyalistiz de biraz kafayı çalıştırın yahu. kandan bahsediyorsunuz, turşudan değil. bu kanın saklandığı dolapların derecesi 3 dereceden fazla oynarsa eğer, kanın içindeki plazma ve alyuvarlar yok oluyor, çökelme gerçekleşiyor. Kanın uygun şartlarda saklanabilmesi için en az iki tane jeneratöre bağlı ve özel yalıtımlı dolaplar gerekiyor. elektrik kesildiyse ve 20 dakika boyunca jeneratör de çalışmadıysa, kapağı açılmasa bile tüm dolaptaki kan imha edilmek durumunda kalıyor. eğer imha edilmezse hastayı zehirliyip, hastayı imha edebiliyor. Yani aynı organ gibi kanın da bakımı çok zordur.

kanın pahalı olmasının bir nedeni de iktisadi durumlardır. yani arz-talep dengesidir. kan, herkesin ihtiyaç duyduğu ama herkesin bağışlamadığı/bağışlayamadığı bir sıvıdır. arz düşük, talep de yüksek olunca fiyat da yüksek oluyor.

üçüncü olarak da kızılay başkanı ne kadar işe yaramaz olsa da kızılay hala bu ülkede kan bağışlayacağınız en kaliteli yerdir.

insanların duyuru yapmasının %90 nedeni kızılay veya kan bankalarında o gruba dair kanın bulunmamasıdır. %10 ise bu kan bankalarını bilmemeleri veya paralarının yetersiz olmasıdır.
  • sinematematikci  (06.02.12 21:41:57)
sevgili duyurucular,

öncelikle Türk Kızılayı'nın yürüttüğü faaliyetler ile ilgili olarak cevabını almak istediğiniz her türlü soruyu telefonlarınızdan 168'i tuşlayarak ücretsiz olarak arayıp sorabilir ve yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak Türk Kızılayı gönüllü kan bağışçılarından bağış yoluyla aldığı kanı satmıyor ancak Türk Kızılayı gönüllü kan bağışçısından alınan kanın son kullanıcıya ulaşıncaya dek yapılan işlemlerin ücretini almaktadır. Bu durum sanki bağışlanan kana bir bedel biçiliyormuş gibi anlaşılıyor ya da kasıtlı olarak böyle gösterilmeye çalışılıyor.

Kan ihtiyacı olan kişinin sosyal güvenliği varsa talep edilen bedel sosyal güvenlik kurumunca karşılanıyor, haliyle hastanın haberi dahi olmuyor.

Türk Kızılayı ihtiyaç sahiplerinin sıkıntı yaşamaması için hastanelerle protokol yapıyor herhangi bir karşılığı dahi yok ancak hastaneler Türk Kızılayı ile bu protokolü yapmıyorsa Türk Kızılayı ne yapsın.

Ayrıca Türk Kızılayı'nın kan hizmetleri ile ilgili olarak yürüttüğü faaliyetlerdeki masraflarını da alması gerekiyor. Türk Kızılayı'na devlet sen yurttaki kan hizmetlerini yürütüyorsun yaptığın masraflar bu kadar, parayı hesabına geçtim demiyor.

Kısıtlı bir bütçe ile Türkiye'nin afet, kan, ilkyardım konusundaki faaliyetlerini yürütmeye çalışan Türk Kızılayı'nı da başta sözlükçüler olmak üzere kimse kar amacı güden bir ticarethane olarak görmesin.

Her zaman belirttiğim gibi Türk Kızılayı'nın mevcut durumundan memnun değilseniz, ben bu kurumu alır götürürüm diyorsanız, Türk Kızılayı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kapısı açık bir kurumdur. Daha iyi bir konuma getirebileceğinizi düşündüğünüz Türk Kızılayı'na üye olarak işe başlayabilirsiniz.
  • skplgl  (07.02.12 09:11:19)