yönetici kadın

aramızda kadın yönetici olan, ya da bu konuda fikrim var diyen var mı acaba? ödev yapıyorum da, bikaç soru soracaktım. yarın teslim etmem lazım ya, bi şeyapsanız be duyurucular. kısa kısa fikir belirtseniz yeter, acayip makbule geçicek.

-Kadın çalışanların üst düzey idarede yer alma şansı sizce erkeklerle aynı mı, fırsat eşitsizliği olduğunu düşünüyor musunuz?

-Kadınların üst düzey yönetici olmalarının önündeki başlıca engeller nelerdir? Bu konuda gerçekten bir “cam tavan sendromu” var mı?

-Kadın liderliği imajının halen tam olarak kabullenilmemesinin nedenleri ne olabilir?

-Türkiye’de üst düzey yönetici konumuna gelebilmiş olan kadınların ortak özellikleri sizce nelerdir?

-Kadın girişimcilere, kariyer yolundaki bu engellerin aşılması konusunda verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

öhüm. yükselmek isteyen ancak tüm yöneticilerin erkek olduğu bir kurumda olduğundan ötürü kendinde fazla şans görmeyen bi bayan çalışan olarak cevapliiim..

- türkiye için konuşuyorsak hayır değil. evet düşünüyorum.
- çalışan grubunda erkeklerin çoğunlukta olduğu bir ülkeyiz, bundan dolayı erkeklerin daha başarılı olduğu kanısı mevcut. bir kadın işe başladığında tüm çabasıyla işini yapıyorsa ama bir süre sonra bazı yerlere sırf cinsiyeti yüzünden gelemeyeceğinin farkına varabiliyor. cam tavan dediğiniz bu sanırım dimi.
- kadının yeri mutfaktır çoğu adamın kafasına göre. kendi annesi mutfaktan çıkmayınca tüm kadınları öyle görenler var. herkes aynı değil tabi. bir de kadında böyle bir yadırganma olduğu için daha çok gözünündeler ve bu daha çok heyecan yapıp hata yapmamıza sebep oluyor. misal; trafik kazası haberi veriliyor televizyonda. kadın sürücü diye başlıyolar şöle yaptı böyle yaptı. yani neden o kaza yapanın kadın olduğu belirtilme ihtiyacı hissediliyor? erkekler de kaza yapıyor. başka bir kaza olduğu vakit "erkek kamyoncu bariyerlere çarptı" denmiyor mesela. bakın kadın kaza yaptı, karı işte nası becersin araba kullanmayı dimi yani.
- türkiyede üst düzey yönetici olan kadınların ortak özelliği hepsinin korkunç çetin ceviz olmalarıdır diye düşünüyorum. bakışlarında bile korkunç bir sertlik var. oraya gelene kadar yaşadıkları zorluklar çelik bir perde oluşturmuş önlerinde. yani bulunduğu konuma bir şekilde daha kolay gelmiş olan varsa da aralarında, konumunu korumak için aynı savaştan geçmiştir diye düşünüyorum. bir de bu kadınların yönetici olduğu yerlerin genel bakış açısı zaten bu tip değişikliklere açık yerler oluyor. yoksa zaten yönetici falan yapmıyorlar ki.
- kendim beceremedim ki bir adım yükselmeyi, onlara tavsiye vereyim. ha şu olabilir, heyecanlarını ve üzüntülerini yoketmeyi ya da gizlemeyi başarmalılar.

çok uzun yazdım pardon. :)
  • shiranai  (25.12.11 20:20:58)
1-kesinlikle değil
2-kendileri
3-toplumsal yargıların yanında iş hayatında odaklanamama diyebiliriz heralde, bi yandan aileyi devam ettirme görevinin cok buyuk kısmının üstlerine düşmesi
4-sermaye kalıtım yasası
5-sadece işini yapmaları

tamamen gözlemsel subjektif yargılardır
  • amlakit  (25.12.11 20:23:35)
shiranai, amlakit çok teşekkürler,farklı görüşler almak çok işime yarıyor:)

  • aseton  (25.12.11 20:28:51)
Kendini ispatlayan, sorumluluk almaktan kaçınmayan kadınlar için hiç bir şey imkansız değil.

Benim çalıştığım şirkette 3 tane bayan müdür var, diğer bayanlar ise sadece dedikoducu ve bürokrat, yani özel sektördeyiz ama sorumluluk almamak için herşeyi bürokrasiye vuruyorlar. Bir işiniz düştüğünde insiyatif kullanmaktansa "izin alıyım" yada "önceden haber verseydiniz" modunda dolaşıyorlar, aman başları ağtrımasın sıkıntı olmasın diye geziyorlar.

Bayanın yeri mutfağıdır diye bir düşünce yok, katılmıyorum.Bayan kendisini ispatlayamıyor ortaya süremiyorsa insan kafasında sadece "sen bu işi yapamıyorsun" imajı oluşur.Ben bu işi beceremiyorum diye bar bar bağırır izlenimi yarattığınız iş arkadaşlarınız sizi elbette o işten başka heryere layık görür. Bir işte en önemli başarı o işe layık görülmektir. Bu erkekler içinde bayanlar için de aynıdır. Cinsiyet öne sürmek beceriksizliği kamufle etmekten başka bir işe yaramaz.

Kısacası bayanların da erkekler gibi koşturmaktan, sorumluluk almaktan, işin gereği için her türlü insiyatifi kullanmaktan korkmamaları şart. Aksi hal de dışlanması olağan. İşyerinde kakara kikiri gülüp milleti çekiştirmek işten sayılmıyor bunu birileri hatırlatmalı. Patronun müdürün gözüne girmek için onların odasına takılıp durmak ta yükselmek için çözüm olamaz.
  • Oguzhang  (26.12.11 08:08:10 ~ 08:42:23)