Ekşi Duyuru da duyuruların arşivlenmesi

Şu andan itibaren silinme engeli tamamen kaldırılmıştır, 2 hafta önceden haber vermeden de geri getirmeyeceğim.
1 haftadan eski duyuruların silinmemesi istememizin 2.1 nedeni var:
1. Arşivleme, site bir bilgi arşivi olarak çalışmak istiyor. Mesela Yahoo Answers'da belli bir süre sonra soruyu silemiyorsunuz.
1.1. Geriye dönük referans, bir çok şeyi buraya cevap olarak yazmış kişiler bu cevaplarına duyuru sahibi duyuruyu sildiği için ulaşamıyor, bundan dolayı çok şikayet aldık, bu şikayetlerden insanların bunun olmasını istediğini düşünüyorduk, böyle değilmiş. (anket'e göre sites.eksiduyuru.com

2. Performans, 330bin duyuruyu aynı veritabanında tutuyoruz, arşivlenen duyuruları başka bir yere taşıyabiliriz bu da siteyi ciddi anlamda hızlandırır.

Şu anda arşivlenen duyurularda tüm kullanıcı adlarının gözükmemesi gibi bir özellik olsa ve bunu isteğinize göre açıp kapatmanız nasıl olurdu diye düşünüyoruz.
Bununla ilgili anket'te burada: sites.eksiduyuru.com

Not: bu duyuru'dan ne çıkarsa çıksın bu dediğimi illa yapacağım diye bir şey yok. Bu siteyi şekillendiren sizlersiniz. Bazen yeni şeylerin gelmesi için böyle tartışmalar yerinde bence.

Not: Geri dönüm yapmak için fikirlerinizi her zaman aşağıdaki siyah feedback link'ine basarak veya eksiduyuru.uservoice.com buradan verebilirsiniz.

dün
www.eksiduyuru.com
burda söylenen çözüm önerisi bence çok mantıklı. yani
"duyuru açma ekranında "internet kullanıcıları görebilsin" işareti gibi bir tane de "bu duyuruyu silebilirim" işareti olsun ve duyuru "bu duyuruyu yazan kişi daha sonra duyurusunu silebilir" notuyla birlikte yayınlansın."
cevabının silinmesinden çekinenler de cevap vermez olur biter.
  • rentts  (23.11.11 23:05:41)
isteğe göre duyurumuzu seçerek mi açıp kapayacağız, yoksa hepsi birden mi açılıp kapanacak acep? örneğin birinde kullanıcı adımın görünmesini seçebilirken diğerinde gözükmemesini sağlayabilecek miyiz?

  • cro magnon  (23.11.11 23:06:59 ~ 23:07:42)
isim olmadan arşivlemek iyi gibi. herkes anonim kalmış olur. ama cevaplarımızdan düşecek mi bu cevaplar ?

bir de neyin arşivlenip neyin arşivlenmeyeceğini belirlemek çok zor olmaz mı sizce? (cevaplanmış sorular gidebilir gerçi direk)
  • fakyoras  (23.11.11 23:07:25)
kutucuk olayına katılmıyorum aşağıya bir yerlere yazmıştım, o türlü de insanlar aman nasılsa siler cevabım boşa gitmesin diye cevap vermekten vazgeçecek bildiği veya cevabını bir şekilde sağlayabileceği duyuruya. kullanıcı adlarının gözükmemesi eğer yapılabilecek bir şeyse en temizi o bence.

  • in vino veritas  (23.11.11 23:08:36)
@rentts
o da tam cözüm degilmis gibi geliyor bana, sundan dolayi. ben bugün bir duyuru acarken onu daha sonra silmeyi düsünmüyor olabilirim ama bir süre sonra fikrim degisebilir.

@compumaster

bir duyurunun arsivlenmesi, o duyuru arsivlendikten sonra ona bir daha cevap yazilamamasi anlamina mi geliyor? eger öyle ise bir hafta bence cok az, bir ay olmali. ama bunun icin de daha sonra bir anket acilabilir.
  • shi aila  (23.11.11 23:09:54)
ben cevap vermekten vazgeçmem. ben yazarım ister siler ister silmez.

  • rentts  (23.11.11 23:10:22)
@cro magnon: teknik olarak tek tek duyuru'da adınızın gözükmemesini sağlamak mümkün ama gereksiz karışıklık getirebilir arabirime ve veritabanına kesin yük bindirir.
@fakyoras: kendi cevaplarınıza ulaşabileceksiniz. Şu anda en azından site sadece sizin eski şeyleri değiştirmenizi ve silmenizi engelleyecek ama benimkiler, istatistikler falan çalışacak. İleride istatistikler çalışacak ama benimkiler çalışmayabilir.

Ben silebilirim kutusu'na sıcak bakmıyorum. Geçerliliğini yitiren duyuru tarzı bir şey yapabiliriz bir gün (tarih girersin, silinir o tarihte), ama silebilirim diyen birisine ben de şahsen cevap vermek istemem özellikle 1 cümlelik bir cevap değilse.
  • compumaster  (23.11.11 23:13:12)
ha bi de neden yahoo answers olmaya çalışıyosunuz onu anlamadım? bırakın ekşi duyuru, ekşi duyuru olarak kalsın. herkes istediği duyurusunu silebilsin bak misal ben kaç duyurumu silmişim
Toplam duyuru sayısı 219
Silinmiş duyuru sayısı 72
Kendi kendine: 68
Moderasyon: 4
2008 den beri falan burdayım ve 68 tane duyuru silmişim. yani siz elleşmesseniz kimse "hadi duyurularımın hepsini sileyim de gideyim" demiycek.
  • rentts  (23.11.11 23:13:45)
Geçen söylenen mail çözümünde ısrarcıyım ben, en mantıklısı o gibi görünüyor.

  • roket adam  (23.11.11 23:14:11)
ekşi sözlüğü ve sub-etha network'ü diğer tüm sitelerden farklı kılan şey kanımca;

istediğimiz zaman istediğimiz şeyi silip, hatta her şeyi yokedip sittir olup gitme serbestisi.

buna zarar vermeyin. 5 paragraf cevap verdiğim soru silinse bir saniye üzülmem.
  • kuja  (23.11.11 23:14:31 ~ 23:15:00)
ha bu arada bu duyuruyu yukarıya sabitlesek nası olur her seferinde scroll'layıp aramasak?
kuja+1

  • rentts  (23.11.11 23:15:47 ~ 23:15:58)
Aslında genel kültür tarzı soruların silinmesinden hoşnut değildim daha çok. İnsanlara bilgi volabilecek sorular yani. Emek harcayıp cevap verdiğim soruların silinmesi kalp kırıyor biraz. Mesela özel hayatla ilgili veya anketsel tarz sorular umrum değil. Bu da kategoriyle halledilebilirdi. Tabi bu saatten sonra bunun düzenlemesi zor biraz. Ama silmek için 1 hafta gibi süre vermek iyi tabi.. Neyse böyle iyi gibi...

  • ermanen  (23.11.11 23:23:48)
@jugador
istersen duyurusunu 10 kereden fazla silenlerin nicki kırmızı olsun. hatta evlerinin kapısına da büyükçe X işareti koysunlar.

  • rentts  (23.11.11 23:24:04)
Compumaster ve fader bu konuları daha iyi bilir ama, sadece isteyen kullanıcının ayri ayri sorularını arsivleyebilip arsivleyememesi teknik olarak mumkun, fakat maliyetli. Yahoo answers gibi sitelerde bu maliyet sorun olmaz. Fakat eksi duyuru kendi yazıyla kavrulan ve kurumsal çatı altında olmadan kendi ayakları üzerinde durabilen bir site. Dolayısıyla oyle bir maliyet yükünün altına girmek kolay olmayacaktır.

  • deckard  (23.11.11 23:24:13 ~ 23:24:33)
kimse yannış anlamasın ama bizim oralarda bi laf vardır
"duran eşşeğin götüne çomak sokma"
der yaşlılar. yani hali hazırda gayet güzel işleyen bi sistem var. neden buna çomak sokuluyor? (sadece teknik bir gereklilik midir yani?)
  • rentts  (23.11.11 23:26:58)
Mail çözümünü geçtiğimiz günlerde yine biri yazmıştı burada. Biri duyuru açıyor, cevaplar veriliyor vesaire, açan kişi duyuruyu sildiğinde, duyuru içeriği ve cevapları, duyuruyu cevaplamış ve favorilere almış herkese mail olarak gönderiliyor otomatik olarak. (HTML olarak düşünmeyelim de normal düz metin bile olabilir)

Böylece sunucuya yük olmaz fazla, duyuruyu silmenin amacı daha fazla kişinin görmemesi, ancak zaten görmüş ve yanıtlamış kişilerde kalıyor duyuru onun dışında kimse göremiyor.

Ha bu yahoo answers mantığına çok uzak ama burası için uygulanabilecek kimsenin şikayet etmeyeceği yegane yöntem diye düşünüyorum. Answers gibi ya da stackoverflow gibi güzel bir bilgi kaynağı olsa çok iyi olurdu da, altyapı yatırımı gerekecek anladğım kadarıyla, sıkıntılı.

Ek: Mail olmasa da, yine duyuru favorileyen ve cevap veren insanların hesabında görünsün, onun dışında başka kimse göremesin, bu da mantıklı bi çözüm bence.
  • roket adam  (23.11.11 23:28:25 ~ 23:29:05)
o değil de ben bu tik olayını gereksiz buluyorum biraz. çünkü kullanıcı ya yardım etmeye çalışan herkese tik atıyor ya da kimseye atmıyor. onun yerine cevapları beğenme(ya da +1leme) sistemi gelse daha güzel olur gibi. feedback şeysi duruyorsa bunu oylamaya açmak istiyorum ben.

irrelevant ted bildirdi.

edit: bu +1 mevzuu süper oldu. nays.
  • cro magnon  (23.11.11 23:36:45 ~ 23:40:07)
Her attığımız mail'e ne yazık ki para ödüyoruz. Böyle bir özelliği yazabilirim ama "Cevap yazdığım duyurular silindiği zaman bana e-mail at. Email adresim bu" seçeneğini seçenlerden yılda 3TL almam gerekebilir.

  • compumaster  (23.11.11 23:36:50)
Tık kalkacak +1 gelecek. (-1 olmayacak)

  • compumaster  (23.11.11 23:37:31)
yahoo answers'a niçin benzeyelim? ben ekşi duyuru'nun yahoo answers gibi olmasını istemem, yani tabi bunu ekşi duyuru kullanıcısı olarak söylüyorum. orada da aynı soruyu sorabileceğim halde burayı tercih ediyorum, buranın ayrı bir havası var, samimiyet var. eskiden nasılsa öyle kalsın bence, ben ekşi duyuru'yu öyle sevdim..

ille de bir değişiklik yapılacaksa bu yönde rennts ile roket adam'ın söyledikleri geliştirilebilir..
  • toshiro  (23.11.11 23:38:25)
tüm kullanıcı adları anonimleştirilmesin bence. kimi duyuruda soru sorana mesaj atma gereği duyulabilir. soru soran kişinin inisiyatifine bırakılsın.

  • asdasdas  (23.11.11 23:39:30)
arşiv sorularındaki nicklerin anonimleşmesi bence kullanışsız çünkü bazen bir şeyleri soracakken eski duyuruları arayıp duyuru sahibine şu konuda naaptın, nasıl çözüm buldun deme imkanı veriyor. mesajlaşma fasilitesi baya iş görüyor o konuda.

  • inkey  (23.11.11 23:42:50)
ben eğer duyurumu silersem (ki çok özel bir şey sormadıkça silmem) silmemin bir sebebi vardır ve cevaplayanların da maillerine filan gitmesini istemem.

ayrıca seçenek olsa "bu duyuru silinebilir" diye ben cevap veririm yine de. ben silme ihtimalim olan sorularda en alta yazıyorum "bu soru bir kaç saat sonra silinecektir, kusura bakmayın, şimdiden söylüyorum" diye. hiç de az cevap almadım böyle şeyler yazdığımda.

ben anonim soru sorma hakkı olsun diyenlere katılıyorum. günde 1 çok olabilir belki ama haftada 2-3 olsa mesela? anonim sorsak? belki böylece insanlar hem sözlük hesabı kullanıp hem de gizlenmek istediklerinde kullanmak için farklı bir hesap almazlar. kullanıcıya da kolaylık. hatta anonim için de numaralandırma olabilir ki anonimler karışmasın filan. yapılır yani.

niye illa bir şeyleri zorla ve soru soran/paylaşan kişiden bağımsız olarak saklamak istiyorsunuz? internet zaten her yazılanı saklıyor, silinmiyor. bari burada biraz rahat olabilelim. olmaz mı?

edit: anonim soru sorulabildiğinde de msj atılabilsin, ama duyuruyu yapan kişi mesajlaşmada nickini saklama/açık etme seçeneğine sahip olsun.

edit2: ben tik olayını seviyorum. bir duyuruya baktığımda verilen cevabın tercih edilen/doğru olan/işe yarayanını çat diye görebiliyorum. +1 de eklensin ama tik olsun ya, güzel bir şey o. bence.
  • dasher  (23.11.11 23:45:21 ~ 23:51:05)
şöyle ki
birisi bir soru sorar, diğer isteyen kişiler de bunu cevaplar. duyurusunu silen adam alttaki cevapları da sildiği için o cevapları yazanların kimisine haksızlık oluyor. doğru.

peki şöyle yapsak
ben soru sorayım ve sorduğum soruya 10 tane cevap gelmiş olsun ve sorumu 2 gün sora sileyim. ancak ben sorumu sildikten sonra benim nickim yerinde "anonymous" ya da ne uygun görülürse "anonim" vs yazsın. böylelikle cevap verenlerin hakkı da soruyu soranın kimliği de korunmuş olur.
(tabi burda şöyle bi sorunsal da ortaya çıkar bu durumda o cevap verenler sorunun ilk halini bileceği için kimin yazdığını da hatırlayabilir ve bunu açıklayabilir
"bu soruyu da rentts yazmıştı ama korkmş adını silmiş" vs
gibi yorumlar yapılabilir.
bunun önüne geçmek için "anonim soruların yazarlarının adını yazmak/yayınlamak yasaktır" gibi bir kural konabilir.
  • rentts  (23.11.11 23:48:11)
yahoo answers'a benzemek değil ki bu. bir soru cevap sitesinde akla gelen güzel bir özellik sadece. daha önce yahoo answers benzer özellikleri getirmiş doğal olarak. ve biz de öyle özellik getirerek siteyi daha yararlı hale getiriyoruz. yani yahoo answers'ta görmemiş olsan bile akla gelebilecek birşey bu. ben bazen oraya da takıldığım için ordan da görmüş oldum. bir de oranın tamamen aynısı yapılmıyor zaten.

bu siteyi güzel yapan fonksiyonları değil sadece yani, samimiyeti daha güzel koruyan ve türkçe olarak yardım edebildiğimiz, iyi insanların takıldığı güzel bir yer olarak düşünüyorum.
  • ermanen  (23.11.11 23:54:34)
bu olaya, istemiyorum kardeşim şeklinde bencilce yaklaşan, kendi subjektif değerlerim bağlamında, egoist, sosyal hayatta başarısız olma potansiyeli çok yüksek uyumsuzun birisidir.

abicim ne var ya, aynı dertten müzdarip insanlar gelip faydalansa yani ? nedir çekincen kardeşim, isim vermiyosun yaşadığın yer belli değil ?

vallahi anlamakta çok, çok zorlanıyorum insanları.
  • reddediyorum  (24.11.11 07:41:54)
ben orada subjektif olduğumu belirtmiştim. optimal koşulları varsayarsak, herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

bence burası, değil türkiye'nin, belki de dünya'nın en iyi "derde derman" sitelerinden birisi. çünkü kitle belli, birşeyleri gerçekten paylaşmak isteyen belli.

kendi açımdan yola çıkıyorum, e doğal olarak kendimi sizin yerinize koyamam. ben burada sorduğum 5 sorununda başkalarının derdi olabileceği düşünülerek, arşivlenmesinde hiç sıkıntı görmüyorum.

e, donanımsal bilgiye, forumlar üzerinden erişirken sorun yok da, neden burada sorun var onu çözemiyorum.

facebook kişisel bilgilerimizi çaliyüüüür'e benzetiyorum ben bu gürültüyü, kusura bakmayın lütfen.
  • reddediyorum  (24.11.11 11:54:53)
amma büyüttünüz olayı. amma dert ettiniz. silinmesin nolcak.

  • ben smyrna  (28.11.11 22:03:18)
haliyle yazılanları okumadım. bize de bundan yapın bizim de doğum günümüz oluyor kardesim!!

  • zenc  (30.05.12 08:31:05)
@smyrna,
bir örnek vereyim mesela. Çevremdeki bir iki arkadaşım ve kız arkadaşım kullanıcı adımı biliyorlar. Evimde şans eseri bilgisayar açıkken gördüydü bu ikisi, kız arkadaşım da zaten duyuru kullandığımı biliyor, zaman zaman burdan birşeyler sormamı istiyor buradan.

Gelelim sadede, bunlar meraktan sanırım, benim ne sorduğuma bakıyorlar arada, arkadaşlarım bazen gelip iki gün önce şunu sormuşun hacı noldu diyorlar.

Şimdi bazılarınız hatırlar belki geçen hafta kız arkadaşımla aramdaki cinsel problemle ilgili bir soru sorduydum, kızın kalbini ve özgüvenini de kırmak istemiyordum. Bu nedenle duyuruyu açarken sileceiğim altta not olarak belirtmiştim, onun okumasına fırsat vermeden.

Böyle bir durumda ben ne yapmalıyım, bi kullanıcı adı daha alıp, bu sefer özel sorularımı buradan sorup, kimseler görmesin diye eksiduyuru sekmesinden her an çıkış yapabilecek hızda mı olmalıyım?

Biraz uzun oldu ama, silinme olayı bu tarz kişiye göre değişen münferit durumlar için önemli. Bırakınız geçsinler, bırıkınız silsinler. Kim ne karışır ki, kimse kişisel veya aptalca olmayan bir soruyu silmez zaten kolay kolay.
Yani duyuru biz sildiğimizden dolayı soru arşivi niteliğini kaybetmiyor. Duyurunun bu hususta ihtiyacı olan tek şey zaman. Soruların hepsi 1 günde sorulmuş ve cevaplanmış olmayacak elbette.
  • bach birdir  (30.05.12 08:53:34)