Yeni arama motoru geldi

Öncelikle:

Çok sağlam CTRL F5'e 10 kere basınız. 3 reklama tıklayınız, sonra tekrar CTRL F5'e basınız. CSS ve Javascriptteki değişiklikler biraz geç gelebilir.

Ekşi Duyuru'nun arama özelliğinin doğru dürüst çalışmadığını çok defalar duydum ve bunu düzeltmek için kolları sıvadım 2 hafta önce. Bunun sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Hala sıkıntılar olabilir, ama bana iletirseniz düzelteceğim zamanla.

Yeni özellikler: 1. Sağ üstteki Ara düğmesinin arabirimi değişti. Ve Arama yapıldığı zaman gelen sayfada da yeniden arama yapmak için arabirim geldi.
2. Arama sonuçları sınırlı sayıda sayfada geliyordu ve gelen sonuçları sıralayamıyordunuz, bu özellikler artık geliştirildi. Yeni - Eski sıralama ve bağıntılı sıralama yapabiliyorsunuz (sort by relevance).
3. Son derece güçlü olan Sphinx arama motoru artık aramalara hizmet veriyor. Sphinx'i Craigslist, DailyMotion, slashdot, mozilla, metacafe, box.net vsvs kullanıyor, artık biz de kullanıyoruz.
4. Son derece güçlü demiştim değil mi:
şöyle bir arama yaparsanız:

"programlama forum" @title "Türkçe forum"~5 @content XML -ssd @* sitesi @username compumaster

- programlama ve forum kelimelerinin yanyana olduğu,
- duyuru başlığında example ve program kelimelerinin birbirlerine en fazla 5 kelime uzaklıkta olduğu,[ @title => duyuru başlığı ]
- içeriğinde XML kelimesi olan ama ssd kelimesi olmayan [ @content => duyuru'nun 'olay' kısmı ve tüm cevaplar ve cevap verenlerin nickleri ]
- ve arama sonucunun herhangi bir yerinde 'sitesi' kelimesi [ @* herhangi bir yerde demek, pek gerekli degil kullanmak ]
- duyuruyu giren kişinin kullanıcı adında compumaster kelimesinin olduğu [ @username => kullanıcı adı ]

'nin olduğu sonuçları getirir.

5. Muhtemelen sonuçları 0.1 sn gibi anormal hızlı bir sürede getirecektir.

Hayırlı olsun.

başkan öncelikle ellerinize sağlık, hayırlı uğurlu olsun.

benim sorum şu; bu değişikliğe rağmen bir yazarın cevapladığı duyuruları görme imkanı yok hala anladığım kadarıyla. bu özellik zor bir şey mi?
  • resistance is futile  (06.10.11 10:11:41)
başka konudaki istekleri bu başlığa değil aşağıdaki siyah feedback tuşuna basarak gelen arabirime giriniz. başka istekler silinecektir.

  • compumaster  (06.10.11 10:11:42)
ff'de ii de chrome da yükseklik konusunda sıkıntı var gibi. kutunun kullanıcı ismine kadar bg'si var.

  • emrag  (06.10.11 11:07:56)
diğer tarayıcılar ile denemedim lakin operada şöyle bir görüntü oluşuyor.
i52.tinypic.com

edit: önbelleği temizleyince sorun kalmadı.
  • dahinnotha  (06.10.11 15:35:39 ~ 19:27:10)
@dahinnotha, FF7'de de aynı.

  • arnatuile  (06.10.11 18:08:55)
@emrag, @dahinnotha, @arnatuile: ctrl+f5 yapın, cache'i falan temizleyin. sabah bende de problemliydi ama ctrl+f5 ile düzeldi.

firefox 7.0.1
  • jangara  (06.10.11 18:29:45)
öncelikle emeğine sağlık, hep olmasını istediğimiz birşeydi.

ama arama kriterleri normal bir kullanıcı için biraz karmaşık gelebilir sanki. bu tek satırda yazdığın kodlama gibi duran özellikler gelişmiş aramaya farklı textbox'lar halinde konamaz mı? belki fazladan bir istek ama en azından fikir olarak belirtiyorum. benim için farketmiyor, başkalarını düşünüyorum burda, ben her türlü bulabiliyorum :)

onun dışında sphinx arama yöntemlerinin daha geniş anlatıldığı bir yer var mı?

"sphinx search keyword" diye aradım da bulamadım. belki de ekşi duyuru ile alakalı tabi tam bilmiyorum.

edit: nik ile anahtar kelimeyi beraber aramak gerçekten çok güzel olmuş. :)
  • ermanen  (06.10.11 19:33:23 ~ 19:43:02)
helaaaaal : )

  • serafettinn  (07.10.11 00:23:25)
+rep

  • loveinaflipbook  (07.10.11 09:11:06)
function renderSearchBox()
{
.

searchbox += " <div style='height: 35px; margin-bottom: 7px;'>";
.
}
şu satırdaki height'ın nedenini anlamadım. tüm arama kutusunu 35px ile sınırlandırıyor. divlerin tabiatı gereği içindeki elemana genişlediği için kurtarıyor. ama düzeltilmesi gerekliliğini değiştirmez.
  • ency  (07.10.11 17:04:54)
bu arada duyuru üç harfli kullanıcı ismiyle kullanıcı kaydını kabul ederken, arama motorunda üç harfli kullanıcı ismini aratamıyoruz.

  • ocanal  (26.10.11 23:58:10 ~ 23:58:21)