hangover sonrası

aramaya üşendim, çok major olmasa da bir hangover durumu var, evet bu saatte uyandım.

Kahvaltı edecem ama kahvaltıda ne içmeli bilemedim. Kahve kafein olduğu içi n uzak durulmalı onu biliyorum.

Seçenekler : Süt, Kapi Şeftali, Çay

hangisini içmeli?

Bi de midem de çalkantılı hani

bi kere mutlaka duşa gir. az şekerli açık çay iç. bol su bi aspirin. (suda çözünen)

  • kediebesi  (18.09.11 10:55:51 ~ 10:56:34)
bol bol su iç. sadece su.

  • joelskellington  (18.09.11 10:56:50)
su sebili oldum su içmekten, duşa girecem şimdi

tr.wikipedia.org

şurada çok yanlış bilgiler var, kahve için, duş almak işe yaramaz gibi
  • bonjurkes  (18.09.11 10:58:30)
uk.askmen.com

Water
The symptoms you're feeling post-drinking are signs of dehydration caused by the alcohol. That's why you must rehydrate yourself by drinking a lot of water when you get up.

Rehydrating your body is the key to recovering from the hangover, and this cannot be stressed enough. You can even put some lemon in your water, it'll help soothe your stomach and will add vitamin C.

When drinking water, avoid water that is extremely cold or hot; drink water at room temperature.
Coffee
Even though you're extremely tired and a cup of coffee seems like the best way to wake you up, try to stay away from it.

Caffeine will only dehydrate you more, and since it's also a diuretic, it will not help your stomach. Milk and other dairy products are also not a good idea; they may make you feel more queasy.
  • joelskellington  (18.09.11 11:01:30)
yatmadan önce bol su içeceksiniz, sabah kalktıktan sonra değil, ilerisi için aklınızda bulunsun :)

  • terp  (18.09.11 13:03:22)