iş güç

Yüzüme bir arkadaşım tarafından "çat" ses efektiyle vurulan bir konu kafama takıldı, ehe ya işte öyle böyle dedim ama içime kurt düştü. Kısaca çok uzun tutmamaya çalışıp, fikirlerinizi rica edecem.

Yaş 24 oldu, askerden döndüm, geçen sene üniden mezun oldum, görsel iletişim tasarımı mezunuyum. Mezuniyet sonrası mal gibi ben ne iş yapacam ulan moduna girdim, tasarımdan anlamam (her ne kadar tasarım bölümü mezunu da olsam), yazılımı deneyeyim dedim, bir iki firmada kısa süreli çalışmalar sonucunda, yazılımla uğraşamam dedim, sıfırdan bunu öğrenmek demek en az 1-2 sene beleşe stajyer olarak çalışmak demekti çünkü. Çalıştığım bir patron şirketinden, ve kıytırık bir ajanstan sonra tövbe dedim patron ve ajanslara.

Sektör değiştirecem diyip, başka iş yapacam bölümümle alakası olmayacak, kurumsal olacak, gerekiyorsa takım elbise giyip gidebileceğim bir iş yapmaya karar verdim. Ama sektöre karar veremedim, dış ticaret mi o mu bu mu derken (tamamen kendi seçimim, belki hedeflediğim sektörde bir iş bile yapamayabilirdim ya da mutlu olamazdım).

Sonuç olarak araya tanıdıklar girdi vs derken, bir oyun firmasında game tester olarak işe başladım, yaptığım iş kabaca, bütün gün facebook'ta oyun oynamak, oyunların tercümelerini, işleyiş hatalarını vs bulup rapor etmekten ibaret, en azından şimdilik. Milletin, abi oyun oynayarak para kazanıyosun ne güzel lafları da cabası tabi. Yalnız bana arkadaşımın gelip, e abi bu iş sana ne katacak diye sormasıyla ben sağlam afalladım. Ve şu an 1 haftalık olduğum yerde, harbi lan bana ne katacak moduna girdim.

Firma çok uluslu, yurtdışı şubeleri vs var(mış), iş görüşmesinde konuştuğum, ve şu an patronum olan kişi de bana, yurtdışından iş teklifi gelir bizim çalışanlara, yani biz tırt değiliz, facebook oyun sektörünün cirosu da 2 milyar dolardır, yani boktan bir şey değildir gibisinden açıkladı.

Şu anki durumum, ilk uzun süreli iş deneyimim olmasını umduğum bir yerde (önceden 2 şer ay iki farklı yerde çalışmıştım) bütün gün oyun oynuyorum, başlangıç düzeyinde bir maaşım var, sosyal güvencem var vs. Eve gittiğim zaman kafam davul gibi değil, rahatım. Bugün naptın sorusuna da oyun oynadım diyecek kadar da rahat gün geçiriyorum, tamam arada azıcık sıkıyor ama neyse durum bu.

Şu ana kadar kafamda olan şey, bu işten sonra, yurtdışındaki bir oyun firmasında game testerlık imkanı yakalamak idi, ne kadar realistik bir düşünce ondan da emin değilim.

Bir yandan da deneyimsizlik durumu var, çünkü adam gibi hiçbir firma daha önceden doğru düzgün deneiymi olmayan ya da iş kısmı boş olan birine iş teklif etmek istemiyor.

Sonuç olarak, bu muhabbetten sonra ulan acaba ben napacam, ilerde bunun bana ne faydası olacak gibi bir durumla karşı karşıyayım, şirket ortam olarak güzel, patron şirketi olmayan bir yer. Aslında kafamda bir yandna başka işlere başvurup deneme süresinde daha iyi bir yer bulursam oraya geçmek vardı ama, "anı düşünürsek" burada mutluyum, ama ben 1 sene sonra buradan çıktığım zaman, kendi yaptığım işle alakalı bir iş bulamazsam, yine saçmalayacam, ne yapacağımı bilemeyecem.

madem game tester sın , neden oyunları yapmayı da öğrenmiyosun , orda yapanlar varsa yavaştan hangi programları kullandıklarını öğren , ondan sonrada boş zamanlarında çalışmaya başla , ki başın davul gibi olmuyosa çalışabilirsin diye düşünüyorum , hem tester ın içinden gelirsen nerde ne hata oluyo vs anlar ortalığı dağıtırsın , hemde ne tarz oyunların daha zevkli ( tamam subjektif kabul ediyorum ama artısı olacaktır ) olacağını bildiğin için ona göre oyunu tasarlarsın . . bence bu yol güzel gibin , hayırlı olsun bu arada yeni işin (: kolay gele

  • busuta  (13.09.11 18:01:15)
Bence de, şu an sana imrendim. İşinde mutlu olmaya ve uygun zamanın geldiğini düşündüğünde tercihlerini yap. : )

  • aydogank  (14.09.11 03:29:46)