parasetemol zararları

Bugün konuşurken laf arasında geçti, parasetemolun zararlı olduğu ve doğal olarak parasetemol içeren ilaçların da zararlı olduğunu (kanser yapma riski gibin şeyler) söylediler bana, doğruluk payı nedir?

Onun yerine içinde ibuprofen anamaddesi içeren ağrı kesici almak daha iyiymiş. Minoset alacaktım şimdi kararsızım

uzun süreli kullanımlarda bağırsağa ya da böbreklere zarar veriyor diye duymuştum. özellikle bebeklerin dikkatli kullanması gerekiyormuş. ama bi kerecikten bişey olmaz sanırsam :)

  • schizophrenia  (24.08.11 23:59:49)
iç gitsin bir şey olmaz... bir ara beyin kanaması tehlikesi vardı bazı haplar için onun devamı o laflar.

  • mr fusion  (25.08.11 00:02:41)
karaciger sevmez parasetamolu. iceceksen bile sakin abartma. bu bakimdan ibuprofen daha emniyetli.

  • compadrito  (25.08.11 00:04:37)
cocuklar icin parasetamol iceren ates düsürücü suruplar pek tercih edilmiyor artik. sebebi de bir kac senedir cikan celiskili raporlar, uyarilar.

www.lifeinbursa.com

mide sıkıntınız varsa parasetamol almaniz daha iyi olur, ama parasetamol türü ilaclar agri kesmekten ziyade ates düsürücüdürler.
  • jackofalltrades  (25.08.11 00:11:06)
Alkol ile etkileşimi de tartışmalı hala

  • muratk18  (25.08.11 02:20:27)
en tehlikesiz ağrı kesiclirden biri, mideye de zararı yok, lakin aşırı dozda alırsan karaciğer harabiyeti yapma riski var. o aşırı doz da bir seferde yaklaşaık 10 gram (20 tablet gibi birşey>). metabolitleri asetil sistein ile konjüge edilerek vucuttan atılıyor. aşırı dozda kc harabiyeti yapmasının nedeni de vücut asetil sistein stoğu bittiğinde konjuge olmayan metabolitin bünyeye zararlı olması. balgam sökmek için kullanılan asist ile vücudun yapısında doğal olarak bulunan asetil sistein takviyesi yapılabilir.

  • rutubettin  (25.08.11 09:11:48)