araba alsam mı?

10 bin lira kadar param var. araba almak istiyorum ama kararsızım. işte kararsızlık nedenlerim :

almamalıyım çünkü: bu parayla alınacak arabanın fazla maddi sıkıntı çıkarır ve satarken zorlanırım. arabanın masrafları (benzini, vergisi,bakımı vs) aylık giderimi artıracağı için para biriktirmek zorlaşacak. işsiz kalırsam bum masraflarla başa çıkmam daha zor olacak. 1 sene daha beklesem hem daha iyi bişey alırım, hem de maddi açıdan daha rahatlamış olurum.

almalıyım çünkü: ailemde kimsenin arabası yok. acil bir durum olduğunda ya taksiye biniyoruz, ya da birinden yardım istiyoruz. iş yerim sanayi bölgesinde ve servis yok. sabah akşam 2 vasıta değiştiriyorum. pikniğe, havuza vs gitmek için hep araba lazım oluyor. tanıdık birileri gitse de bizi de çağırsa diye bekliyoruz. bir de artık annemi karda kışta, bayıltıcı sıcakta yürütmek istemiyorum.

zamanında aynı çelişkiyi yaşamıştım, almayı seçtim. zaman zaman sıkışsam da hep iyi ki almışım dedim.

  • pisekar v2  (21.07.11 10:27:40)
10 bin liraya alacağın arabanın masrafı boyunu aşacaktır.

ha eğer hesap yapıp (yakıt+vergi+muayne+trafik sigortası+bakım+olası kaza masrafları) sadece günde verdiğin iki vasıta ücretini, pikniğe parka gideceğin masraflarla birbirini karşılayacaksa al.
  • koskoca devletin adi osmanli len  (21.07.11 10:39:00)
10bin lira az para degil. secenekleri iyi degerlendirirsen biraz dikkatli bakinirsan cok fazla sorun cikarmayacak bir araba bulabilirsin.

  • co2s2  (21.07.11 10:40:08)
10 bin liranın üstüne 10 bin lira da kredi çekerek istediğin gibi ve ikinci eli kolay satılan bir araba alırsın belki.
Böylece hem 1-2 lira fazla çekip arabanın tamirlerini yaptırırsın hem de olur da işler kötü giderse hemen satabileceğin bir araban olur. (mesela bir kaç ay önce arkadaşım Toyota Corolla'sını 2 saatte sattı sahibinden.com'da)

  • michael_knight  (21.07.11 10:43:59)
seneye daha çok para biriktirip alabilirsin. işe gidip gelirken 2 araca binmektense ufak ucuz bir motosiklet alıp onla idare edebilirsin.

  • fukka  (21.07.11 10:54:56)
Al panpa. Aileni arabanla gezdirmenin, baskasina muhtac olmadan ayaginizi yerden kesen bi arabanizin olmasi guzel bi duygu. Fakat bence tuplu al. Riskli falan da degil. Akbilden ucuza seyahat edersin.

  • durdenist  (21.07.11 11:03:48 ~ 11:04:22)
almamalısın. trafikte sinir katsayıların yukselecek bunu bi düşün. sakinliğin elden gidebilir bunu da düşün. şimdi alıcan arabayı bütün ilgini ona vereceksın ihmal edeceğin seyler olacak. maddi külfeti var. ne alacaksın bu var? alacağın araba kesin sorunlu olacak vs.. bırak boşver bisiklet al.

  • dokuzeylul  (21.07.11 11:08:04)
2006 ford fiesta kazasız ve 19 bin km de. düşünürsen mesaj at.

not: fiyat tabi ki 10 bin değil.
  • cedric tweedledee  (21.07.11 11:12:18)
Merhaba,
Benzer tipte bir arabam vardı. Başlarda sık sık kullanıyordum, sonra fark ettim ki araba sahibi olmam çok anlamsız. Neden?

- Bostancı'da oturuyorum. Kadıköy, Taksim, Bakırköy vs her yer elimin altında ve toplu taşıma ile insan gibi seyahat edebilme şansım zaten var.
- Arabanın masrafı çok oluyor. Kendi masrafları bir yana, yakıt çok pahalı.
- İstanbul trafiği gerçekten çekilmez dert.
- Sadece haftasonu şehir dışı için araba kiralıyorum. İndirim, kampanya filan derken Budget'tan bile günlüğü 70 lira civarına araba kiralayabiliyorsun. Üstelik en kötüsü senin alacağın arabadan kat kat daha iyi olacaktır.
- Şehir içi uzak mesafe içinse bir taksiciyle filan anlaşabilirsin, ya da korsan taksi vs.

Tüm bunları göz önüne al ve hesap et; bana hak vereceksin.
  • kurzon  (21.07.11 11:13:16)
bence al.

  • mahnita  (21.07.11 11:30:12)
Oooovvv. Her gaffadan bi ses çıkmış. Sana kesin cevabı söylüyorum! :p
10 milyarın varsa, 8-9 milyarlık bir araba bulup artan paranı da masrafları için harcayabilirsin. Benim şahsi önerim, aynı zamanda kullandığım araba olan ford ka'dır. 4 kişi rahatça gezebilirsiniz. Bagajı da yeterlidir. 1.3 motor zaten. Kilometrede şehir içi 250 uzun yolda 200 civarı yakıyo. kilometresi düşük bir ford ka bulabilirsen daha iyi olur.. Bu arabaların motorları gerçekten sağlam. Yedek parça ucuz. Zaten fiesta parçalarıyla hemen hemen aynı. Ayrıca küçük araba her zaman avantajlıdır şehir içinde. Ford Ka yı bi düşün derim ben.

  • Cimo  (21.07.11 12:05:10)
bence almalısın. alacağın araba da saydığın olumsuzluklardan ötürü hızlı paraya çevrilebilen, az yakan, parçası bakımı ucuz olan bir araba olmalı. bence 6000 lira civarına 94-96 arası bir broadway al. ayağını yerden keser ve seni ne yakıtta ne de tamirde üzer. temizini bulmak da mümkündür. ama istanbul içinden pek tavsiye etmem.

  • jaaaccckkk  (21.07.11 12:17:46)
al hocam, hiç düşünme.
Masraf falan da açmaz, korkma hem 10 bin liralık arabanın masrafıda fiyatına göre olur zaten.
kalkıp da 30 bin liralık masraf açmaz.
motorunu şanzımanını göster ustaya iyi derse al. Bunlar dışında ki sorunları başını fazla ağrıtmaz. Yakıt olayına gelince de bütçeni sarsmayacak kadar kullanırsın. Bir sene arabasız gezdiğine değmez.
  • chaoslord  (21.07.11 13:35:06)
kriz cıkacak ya euro altın fln al kenarda dursun

  • bryan fury  (21.07.11 17:58:54)