kondisyon bisikleti ile egzersiz

kondisyon bisikletinden hevesini almış bir arkadaş, bisikletini bana verdi. internette biraz araştırma yaptım, kimi faydalı, kimi zararlı diyor. kafam karıştı. duyurunun sporseverleri sorularımı cevaplarsa ben de sütun gibin bacaklarımı sergileyim diye beachlerde salınırken, merdivenden düşürek magazin programlarına geyik malzemesi olayım istiyorum.

soru 1: kilo sorunum yok, basen ve bacaklardan şikayetçiyim. bildiğin armut yani. ama selülitli armut. kimileri diyor ki bisiklet bacakları inceltmez aksine kas yaparak kalınlaştırır. doğru mu yalış mı?

soru 1,5: bacak-basen-selülit şeytan üçgeni için sadece bisiklet yeterli mi yoksa ekstra egzersiz gerekir mi?

soru 2: internette sadece 15 dakikadan az 45 dk dan fazla yapmayın bilgisine ulaşabildim. 15 dkda yeni yağ yakmaya başlıyor, 45 dk dan fazlasında da proteinler gidiyormuş. bu 45 dk günde 1 seans mı yoksa 2 seans mı? her gün mü, gün aşırı mı?

soru 2,5: bisiklete lönk diye binilir mi yoksa öncesinde ısınma hareketi yapmak lazım mı? başlarken pedalları yavaş çevirsem ısınmaz mıyım?

soru 3: şurada (www.kolayzayiflama.com) demiş ki;
90 Rpm hızda 2 dk, sonra 30 saniye 110-115 Rpm vs vs. benim bisikletin ekranında rpm diye bişey yok. gittiğin mesafe, yaktığın kalori falan var. Rpm ne ola ki? başka bi yerde de 4-5. seviyede başlayın demiş, benimkinde bi tane dönen anahtar var, pedal sertliğini oradan ayarlıyosun. hiçbiyerinde seviye yazmıyor. kendi etrafında 3-4 tur dönüyor.

soru 4: sürekli oturmak yeterli mi yoksa arada ayağa kalkmak mı gerek? gerekse ne kadar dakika, hangi hızda?

soru 5:bacaklar sütun gibi olursa kollar çok garip kalacak. evde dambıl var, onları da aynı anda kullansam mı?

soru 6: belimde skolyoz var, omurga eğriliği yani. her tülü sporu yapamıyorum. bisiklet bana uygun mudur? (edit: ortopediste de sorucam zaten)

en iyisi koşu bandı alın siz. bisiklete binemeyeceksiniz yazık etmişsiniz verdiğiniz paraya.

koşu bandı olunca yürüyün koşun her haltı yapın gayet güzel olur. bende de bisiklet vardı üstüne koşu bandı aldım.

1: bisiklet bi halta yaramıyor, bacaklarda kas yapar. bisiklet yeterli değil ekstra egzersiz yapmanız lazım.

2: size kalmış bir şey canınız sıkıldıkça binebilirsiniz bisiklete. hiç bi ısınma hareketine gerek yok lönk diye binebilirsiniz.

3: o pedal sertliği olan şeyin üstünde numaralar olması lazımdı eğer yoksa silinmiştir siz nasıl rahat edicekseniz o seviyeye getirin pedalı. çokta boş kalmasın.

4: sürekli oturmayın arada bi ayağa kalkın yahu olur mu öyle şey.

5: bacaklar sütun gibi olmayacak.

6: sürekli dik durmayacağınız için belki sorun olabilir bu konuda pek bilgim yok
  • altini ser incisi ker  (19.07.11 12:02:11 ~ 12:06:57)
1: Bisiklet bacakları inceltir , kas da yapabilir. bunu belirleyen sizin sürüş tarzınızdır.
1,5: vücudun alt öğelerini çalıştıran bir spor olduğu için ilk basta yeterli olabılır.

cevap2: normal spora yenı baslamıs bir vatandaş için proteın-kas yıkımı bir tür sehır efsanesidir. bu ancak cok ağır ve aşırı sporda vücudun enerjı kaynağı araması neticesi oluşabilir. 45 dk nedir ki?

cevap2,5:hafıf tarzda bacak açma germe hareketleri yapmanız ıyı olabılır. ileriki zamanlarda bisiklet üzerinde hafif tempoda ısınabılırsınız.

cevap 3: Rpm: round per minute. bir dakıkadakı donus hızıdır. pedal sertliğini kondusyonunuza göre ayarlayınız hepsı bu. ustundekı zamazıngolar cok belirleyici olamaz.

cevap 4: arada ayaga kalkıp dans edebilirsiniz?
cevap5: tabi kullanın.
cevap6: yetkili abilerimiz cevap versın.
  • dokuzeylul  (19.07.11 12:46:08)
Yeterli yoğunluğu sağlarsan, bisikletle bal gibi yağ yakarsın.

Bacaklarda ya da vücudun başka bir yerinde depolanan yağ tamamen senin genetiğinin bir sonucu. Sen bacak ve kalçada yağ depolayanlardansın.

HIIT tekniğiyle, hatta kademeli olarak daha ileri giderek tabata antrenmanını uygulayarak bisikletle çatır çatır kilo verilir. Bacakların elbette biraz kaslanacaktır ama şunu unutma ki, yağ kastan daha fazla yer kaplar. Ve bacakların neticede incelir.

Ayrıca bir kadın olarak da çok fazla kas yapma şansın yok. Öyle "yanlışlıkla çok kaslanmak" görülmüş duyulmuş bir olay değil.

Tavsiyem sözlükteki HIIT ve tabata ile ilgili yazıları oku ve o gördüğün dönen anahtar ile zorluk seviyesini ayarlayarak bir interval çalışması yap.

Diğer vücut kaslarını da çalıştırman karınadır. Onun için de "Youtube -> bodyrock.tv" diyorum.

Doğru düzgün bir diyet olmadan bu çabanın çöpe gideceğini de unutmaman gerek.
  • arnold schwarzeneger  (19.07.11 12:49:51)
gel sahilde yürüyelim ya sonra starbuck dan sana diyet kahve ismarliyim,boylece tempolu mis gibi hem geyik hem spor oh ne mis:)
uğraşma bisikelt misiklet.

  • jamswety  (19.07.11 13:33:52)
yogatic.com burada yoga for killer legs gibi bi çok video var. biraz dene belki seversin. skolyozla ilgili doktoruna da danış tabi.

  • kediebesi  (19.07.11 13:53:06)